m m 37 wonen vraag antwoord l Je hebt nestkasten en vogelhuizen. Waar in de vrije natuur een eenvoudig hokje van zes plankjes volstaat, rukt in particuliere tuinen het design op. Met het bieden van kunstmatige nestelruimte probeert de mens iets goed te maken jegens vogels, wier natuurlijke broedruimte steeds verder is ingeperkt, door Hans Willems tf Op het oventje in mijn keuken zitten een paar magneetjes die ik er niet meer afkrijg. De buxussen langs mijn tuinpad sterven af. Ik heb dat pad net met chloor geschrobd. wonen@wegener.nl 024-3650509 Een eigen huis... De pimpelmees heeft 'm graag op 26 milli meter, de koolmees op 30 en de huismus op 35. Los natuurlijk van de locatie en de beschikbaarheid van potentiële bewoners, bepaalt de grootte van de opening van een nestkast in belangrijke mate welke vogelsoort er gebruik van zal ma ken. Idealiter zou de natuur zichzelf na tuurlijk moeten redden, maar sinds jaar en dag zijn mensen vo gels behulpzaam in het broedsei- zoen: Menige tuin is uitgerust met een nestkast, maar ook vogelwach ten, natuurorganisaties en andere groenbeheerders zijn druk in de door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 foto PR weer om de mobielste onder de diersoorten een weliswaar tijde lijk, maar toch aardevast nestelver- blijf te bieden. Uiteraard is het voor hun bestwil. Verstedelijking, ontbossing, oprukkend autover keer, mechanisatie in de land bouw, het zijn allemaal factoren die eraan bijdragen dat er voor vo gels te weinig broedgelegenheid is. Met kien opgehangen nestkastjes probeert de mens iets te repareren van de aangebrachte schade, al blijft het dweilen met kraan open. Nestkastjes zijn er in alle soorten in maten, maar in essentie is het kastje niet meer dan een klein bouwsel van zes plankjes: vijf zij den en een dakje, voorzien van een kleine opening als in- en uit gang. Puristen hebben hem het liefst zo eenvoudig en strak moge lijk en in schutkleur. Maar in tuin centra en via webwinkels kun je ze krijgen in Zweeds design, met felle kleuren of zelf als semi-klas- sieke variant op de hangklok. Bijpassende namen wekken de sug gestie dat je ronddwaalt in de Ikea's van de vogelwereld. Firma Vivare verkoopt bijvoorbeeld het model Jamaica, en Geefeenhuis- weg.nl heeft een mussenvilla met verschillende verdiepingen in de aanbieding. Op Verrasjevogel.nl ko men we het model Friesland te gen, een nogal strak huisje trou wens. De vogels zelf malen niet Model Friesland, van Verrasjevogel.nl foto PR Zaterdag 15 mei 2010 Pottenkijkers Met de privacy van nestkastge- bruikende vogelpaartjes is het doorgaans slecht gesteld. Nieuwsgierige tuineigenaars, boswandelaars en vogelwachters mogen graag een blik werpen op de activiteiten tussen de zes plankjes. Het verst gaan de vo gel- en natuurorganisaties die webcams installeren in de buurt van of zelfs in een nestkast. Met als gevolg dat liefhebbers thuis achter de pc desnoods 24 uur per dag kunnen volgen wat het broedpaar aan het doen is. Klik maar eens door naar Beleef- delente.nl en kies je favoriete vo gel. Goede kans dat je online ge tuige bent van een stevige vrij partij, een echtelijke ruzie of- en dat is natuurlijk het aandoen- lijkst - het uit het ei kruipen van een jong vogeltje. www.beleefdelente.nl www.werkgroepslecht- valk.nl www.dezwaluwwand.nl Een nestkastje van Vivara voor huis mussen. foto CPD om uiterlijkheden, gezien de vreemde plekken waar ze soms werken aan hun voortplanting. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl n Woonwensen Vogels hebben zo hun eigen woonwensen. Bij het kiezen van een nestkast is het daar om handig te weten welke vogels in welke omgeving voorkomen: Bosrijke omgeving: veel vo gels. Je kunt verschillende nestkasten ophangen: kas ten ggschikt voor mees, win terkoninkje, boomkruiper, bonte vliegenvanger, grote bonte specht en bosuil. Agrarische omgeving: open landschap dat andere vogels trekt. Je kunt kastjes ophangen voor zwaluw, spreeuw en mus. Stedelijke omgeving: veel soorten vogels. Hier kun je een mezenkast of een mus- senpot ophangen. Ook zijn speciale dakpannen in de handel die geschikt zijn voor mus of gierzwaluw. Bijna overal succesvol: de mezenkast. Koolmees en pimpelmees komen veel voor in ons land. Het ge beurt ook wel dat zo'n kast 'gekraakt' wordt door een boomklever of een bonte vliegenvanger. Vogels zonder nestkast: een aantal vogels, zoals de merel, vink, roodborst en zanglijster, zie je nooit in een nestkast. Zij bouwen lie ver zelf een nest op een be schutte plek. Bron: www.vogelbescher- ming.nl Mevrouw Jonker belde ons kort ge leden met een bijzondere vraag. Ze heeft al jaren een Moulinex-oventje in de keuken staan, dat nog maar weinig wordt gebruikt. Over de wer king ervan heeft ze geen vragen, wel over de keukenmagneetjes die ze er ooit op heeft geklikt. Onder meer een vrolijk lieveheersbeestje kijkt haar al enige tijd aan, zonder van zijn plek te willen komen. 'Ze zitten muurvast. Kwaad zal het niet kunnen, maar weet u hoe de mag neetjes verwijderd kunnen worden?' Eerlijk gezegd was de vraag bij ons al een beetje onderop de stapel te rechtgekomen (want geen tijdsdruk, noodzaak of schade). Totdat me vrouw vorige week weer belde: ze had de magneetjes eraf. Hoe? Door de oven eens flink te verwarmen, iets wat wij 'intern' ook al hadden - bedacht. 'Met Koninginnedag heeft hij 20 minuten op 225 graden ge werkt. Daarna kon ik de magneetjes weer verschuiven.' Dus als een ande re lezer ook met dit probleem zit, weet hij of zij wat de oplossing is. Soms is het lastig te achterhalen waarom jonge planten of struiken moeilijk aanslaan. Te weinig zon, een te voedselarme bodem, beest jes... Je moet een heel rijtje langs om de oorzaak te weten te komen. Anders is het bij het probleem van lezeres I. Kroot. Net als veel andere tuiniers heeft zij het groen uitgesla gen terras en tuinpad eens flink on der handen genomen. 'Met chloor', meldt ze in haar mail. 'Nu zijn de jonge buxussen die langs het tuin pad staan aan het afsterven. Heeft dat met die chloor te maken?' „Chloor is inderdaad geen plant- vriendelijke stof', weet deskundige Romke van de Kaa. „Misschien zijn de buxussen nog te redden door ze veel water te geven. En als ze teke nen van leven vertonen, geef dan nog wat mest." Van de Kaa geeft ook schoonmaak- advies: „Schrob voortaan liever met groene zeep. Als er dan zo nodig ge- schrobt moet worden, want op glad de paadjes doen een paar handen vol scherp zand ook wonderen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 89