Nare wonen34 smaak Is 'less' wel 'more'? Mooie molen 151024-3650509 De echte liefhebber haalt er zijn neus voor op: namaakdesign. Maar het is wel stukken goedkoper. Mag het eigenlijk wel, een 'nepper' aanschaffen? En wat vinden de ontwerpers er zelfvan? door Suzanne Dijkstra wonen@wegener.nl I2I2I Ook een specerijenmolen mag er mooi uit zien. De broers Adrian en Jeremy Wright, ontwerpers van deze prijswinnende Y-grin- der, hebben dat goed begrepen. De Y-grinder, winnaar van de Design_Plus Award en de Red dot Design Award, is gemaakt van keramiek en geschikt voor het malen van allerlei soorten kruiden, inclusief steenzout. Lie ver een grove korrel dan een fij ne? Ook dat kan eenvoudig wor den aangepast. Het mechanisme roest niet en is ook geschikt voor de vaatwasser. De Y-grinder wordt geleverd met tien jaar ga rantie. Geïnteresseerd? Joseph- Joseph, het designbedrijf van de creatieve broers Richard en Anto ny Joseph, biedt de Y-grinder in drie kleuren te koop aan: zwart, wit en groen. De prijs: 30 Engel se ponden, zo'n 35 euro. R*| Meer info: t-* www.josephjoseph.com Het namaken van de- signklassiekers is een lucratieve business. Veel mensen schaffen liever een goedkoop nepexemplaar aan dan dat ze een origineel kopen. Bovendien is het zelfs voor kenners soms lastig een echt designmeubel van een kopie te onderscheiden. Hoewel de meeste ontwerpers zich liefst op hun core business - het ontwerpen - richten en niet op juridische zaken, groeit het aantal designers dat een proces aanspant tegen kopieerders. „Ont werpers worden zich ervan be wust dat ze hun producten kun nen beschermen. Ze ondervin den er immers ook schade van. Namaakmeubels kosten minder geld omdat de fabrikant niet hoeft te investeren in ontwikke lingskosten en er vaak goedkope re materialen worden gebruikt", zegt Gino van Roeyen, advocaat bij Banning Advocaten in Den Bosch en gespecialiseerd in de be scherming van design. „Tegen woordig zijn ontwerpers zelf ook merken. Om je product goed te vermarkten, zït je er niet op te wachten dat iemand anders er goedkope namaak van maakt." Er verschijnen jaarlijks veel na- maakartikelen op de markt. Een klassiek voorbeeld is de vlinder- stoel, ontworpen door Arne Ja- cobsen, geproduceerd door Fritz Hansen. Dit is misschien wel de meest gekopieerde stoel ooit. De varianten zijn bij elke meubel zaak te koop. Toen de nepperds in 2007 naast de originele stoelen bij McDonald's in Londen ston den, besloot Hansen heel princi pieel nooit meer een stoel aan de hamburgerketen te leveren. Een ander voorbeeld. Zitzakken- maker Fatboy trad meerdere ke ren met succes op tegen copycats. Althans, tot 2008, toen de recht bank plotseling de claims van Fat boy tegen concurrent Sitting Bull van de hand wees, omdat de Fat boy ook een afgeleide van een eer der ontwerp zou zijn. In februari dit jaar is dat rechtgezet. Het Hof kwam tot deze conclusie na de ontwerpen van Fatboy en het ont werp van de zitzak waar de Fat boy van zou afstammen, naast el kaar te zetten. Fatboy mag zich nu weer 'The Original' noemen. Discussie ontstond ook over een gebreide poef. De Urchin Pouf van ontwerpster Christien Mein- dertsma, gemaakt van de wol van één schaap, met bijbehorend oor- label en ontstaansgeschiedenis, dook op verschillende plekken op. Onder andere bij de Hema. Meindertsma gaf geen toestem ming voor hét namaken van de poef en ze had nota bene ook nog bij het warenhuis om tafel ge zeten om te praten over een sa menwerking. De poef (39 euro, die van Meindertsma kost 480 tot 1.600 euro) is korte tijd later uit de collectie van de Hema gehaald en een aantal weken zette de win kel een banner met 'excuses aan Christien' op de site. Meinderts ma vindt dat door alle namaak- poefen de exclusiviteit van haar ontwerp verloren gaat. Je raakt uitgekeken op dingen die je vaak ziet, vindt zij. Overigens heeft het Deense merk Ferm Living on- Zaterdag 15 mei 2010 Romeinse hyacinten. foto Romke van de Kaa Er is een tijd geweest dat in de tuinarchitectuur de slo gan Less is more opgang deed. Tuinontwerpers bedoel- den hiermee dat een tuin mooier oogde naarmate hij eenvoudiger van vorm was. Het resultaat was maar al te vaak een tuin die net zo goed door een computer ontworpen had kunnen zijn: een paar buxusblokken, een strakke vijver en een terras van dure hardstenen tegels. Stomvervelend. Less is helemaal niet more. Less is less in de meeste gevallen. Er zijn veel meer gevallen waarin minder niet meer is. Stel dat je honderd hyacinten hebt geplant en dat er het volgende jaar nog maar twintig terugkomen en het jaar daarop alleen nog wat groene sprieten. Dan kan de leverancier wel vrolijk less is more roepen, maar daarmee zal de klant waarschijnlijk niet tevreden zijn. De hyacint is een lastige plant, wat herbloei betreft. Dat wil niet zeggen dat je het potje met drie hyacinten dat je bij de supermarkt hebt gekocht na de bloei in de vuil nisbak moet gooien. Je moet die uitgebloeide bollen altijd planten. Is het niet in de eigen tuin, dan in het gemeenteplantsoen of in de berm van de snelweg. Maar reken er niet op dat je ooit die zware, bloem stengels van het eerste jaar terugziet.- Als hyacinten in hun tweede jaar weer bloeien, dan doen ze dat met een dunnere bloemstengel en met minder bloe men. Nu zijn er tuiniers die dat juist prettig vinden omdat zo'n dikke hyacint in hun ogen maar protserig en topzwaar is. Speciaal voor mensen die van ongekun- f stelde hyacinten houden, zijn er variëteiten ontwik keld die met minder nagels aan een stengel bloeien. J Waarschijnlijk kent iedereen het woord nagel alleen uit de uitdrukking 'een nagel aan de doodskist', maar ook het hyacintenbloempje wordt door kenners een nagel genoemd. Die hyacinten met lossere, minder massieve bloeiwijzen worden de Festivalserie genoemd: 'Pink Festival', 'Blue Festival' et cetera. De firma Pennings uit Breezand in Noord-Holland maakte er op de vorige Floriade furore mee. Maar de eenvoudige hyacint met een meer natuurlijke bloem dan de moderne, die eruit ziet alsof hij massief is, bestaat al veel langer. Die wordt ook Romeinse hyacint genoemd. Of de Romeinen die hyacint in hun tuinen hadden, is onze ker, maar het is een feit dat ze tuinliefhebbers waren. De Ro meinen waren gek op rozen. Ze hadden zelfs een warmwater- behandeling voor rozen ontwikkeld, waardoor ze die mid den in de winter in bloei konden krijgen. Die Romeinse hyacinten zijn beter geschikt voor de tuin dan de topzware moderne variëteiten die je 'pothyacinten' kunt noemen. Tuinhyacinten, zoals Romeinse hyacinten en Festi valhyacinten, komen wél ieder jaar terug, mits ze op een war me plek staan. Ze vallen niet om en bewijzen dat er een enke- le keer toch waarheid zit in het cliché less is more. De Ferm Living-poef (boven) lijkt op het orgineel van Chris tien Meindertsma (onder). Meer weten? Sinds 26 april trekt een reizen- de, interactieve tentoonstelling onder de naam Patent Parade door ons land. Deze tentoonstel ling heeft als thema '100 jaar uitvindingen en patenten. Zie www.patentparade.nl voor meer informatie over de exposi tie. Wie voorbeelden van gekopi- -eerd ontwerp wil bekijken-, -kan de website www.plagiarus.com raadplegen. Deze organisatie wijst consumenten op de nade len van het kopen van een na- maakartikel. De meest recente rechtszaken rond octrooi-, merken-, model len- en auteursrecht staan op www.boek9.nl gerangschikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 86