Minimuseum in eigen huis Sieraden, een verzameling schelpen, een handvol kleurrijke knikkers, gladde kiezels als herinnering aan een bergwandeling, mooie oude knopen, lintjes. We stallen ze graag uit in minimusea: op de schouw, in de kast of op tafel, door Renske Schriemer eer te beurt haar vertaling te ma ken van de glazen vogels waar het glasbedrijf beroemd mee werd. Nu kreeg ze de opdracht een object te verzinnen waar je zowel spullen in kunt opbergen als mee presente ren. „Het werden glazen doosjes die bestaan uit twee helften, aange vuld met houten en aluminum helften om eindeloos mee te com bineren. Ik zocht een manier om het gewone te verheffen tot iets bij zonders. Dat kunnen een paar kno pen of een handje paperclips zijn, maar ook dierbare kleinoden als een mooie ketting, schelpen van een vakantie of een knutselwerkje van je kind", zegt Penttinen. Zelf bewaart ze in de minivitrines een paar favoriete ringen. Maar, zo benadrukt ze, je kunt ze ook heel praktisch inzetten: voor zoutkris tallen of kruiden in de keuken of voor badzout in de badkamer. De glazen doosjes, verkrijgbaar in 6 bij 6 of bijna 11 bij 11 centimeter, zijn er in bijzondere kleuren: mos groen, turquoise, zand, zachtroze, lichtgrijs, geel, appelgroen en sevil- la-oranje. Zelfs zonder dat, er iets in zit, zijn de doosjes al prachtig. Penttinen, voor wie het machinaal produceren bij Iittala iets nieuws was (normaal maakt ze handgebla zen vazen, lampen en wanddecora ties), heeft een duidelijke missie met haar minivitrines. „Ik vind het leuk dat mensen zelf bepalen wat belangrijk voor ze is en dat ook kunnen etaleren in persoonlij ke exposities: in de vensterbank, naast die lamp op het dressoir, in de boekenkast, op de keuken- De letterbak anno 2010, van Ferm Living. plank, je nachtkastje of bureau." Daarmee sluit Iittala, dat met de doosjes van Penttinen een nieuwe productgroep aanboort (die van de persoonlijke objecten) naad loos aan bij de tijdgeest. Ontwer pers en merken lijken de pas te ver tragen. Van snel, sneller, snelst en steeds meer en glimmender is ont werp wat 'stiller' en ingetogener. Alles draait om aandacht: voor het persoonlijke, voor de beleving en voor details. Of, zoals een Franse ontwerper het tijdens de meubel beurs in Milaan zei: „Een stoel hoeft niet meer de show te stelen, hij moet vooral een gezellige avond met familie of vrienden faci- literen. Het draait pm persoonlijke belevingen. Om de essentie, om de dingen die ons echt raken." Dus ook om onze eigen vondsten en herinneringen, kostbaar of niet. Iittala bedacht er een concept voor, maar je kunt ook je eigen ge voel volgen en thuis aan de slag gaan. Een houten kistje met het deksel open of glazen potten doen het ook uitstekend als vitrines voor een minimuseum. Of ga op zoek naar een letterbak. Misschien ligt er een op zolder, anders staat op internet vast een exemplaar. De Vitriini van Iittala zijn vanaf deze maand in Nederland verkrijgbaar. Kijk voor verkoopadressen van de houten 'letterbakken' op de site van Ferm. www.iittala.com www.ferm-living.com www.muji.com P>^ Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Wie kent hem niet, de letterbak. Die langwerpige, hou ten bak waar de drukker ooit zijn loden letters in bewaarde, raakte in de jaren zeventig en tachtig van de vorige eeuw razend populair als wanddecoratie. Wat daar dan in belandde? Wat niét. Van een verza meling puntenslijpers of minipar- fumflesjes tot mooie stenen, klei ne poppetjes of andere vondsten en hebbedingen: een persoonlijk minimuseum voor aan de muur. De laatste tijd lijkt de letterbak be zig aan een rentree. Dit keer niet in de originele houtkleur, maar ge verfd voor in de kinderkamer. Of in afgeleide vormen, zoals het in vakjes verdeelde huis dat Ferm Li ving verkoopt. En het eenvoudige Studio t; 2, of 3 van dezelfde leve rancier: een houten huisje voor aan de wand, met maar één vak. Leuk als nachtkastje met een paar boeken, een wekker, een kleine vaas, een paar mooie keien erin. Wie creatief is, kan overal een mi nimuseum van maken: van geschil derde houten wijnkistjes aan de wand of een plexiglazen, vlakver- deeld opbergdoosje, zoals het Ja panse Muji ze verkoopt. De Finse glasblazer Anu Penttinen bedacht zelfs een speciaal product voor het tentoonstellen van per soonlijke spullen: de Vitriini voor Iitala. Eerder dit voorjaar was ze in Nederland om de hebberigmaken- de glazen doosjes - vierkant met af geronde hoeken, in veel kleuren van de regenboog - te presenteren. Penttinen werkte al eerder samen met het eveneens Finse Iittala. Een paar jaar geleden viel haar de foto's PR Collectie Vitriini's van de Finse Anu Penttinen voor Iittala.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 85