i7 reizen Afzakken langs de Aare n Flitsende jongens op racebandjes schieten voorbij De Aare is de waterrijkste rivier in Zwitserland. Bert Sitters deed een Zwitsers afzakkertje op de fiets en kwam tussendoor Sherlock Holmes tegen. Fiets is welkom in nachttrein reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 15 mei 2010 Grote foto: Ook in het hooggebergte zijn hele stukken waar je vlak kunt fietsen. Kleine foto's van links naar rechts: Sherlock Holmes bij het gelijknamige museum in Meiringen. Bern kijkt uit over de Aare. Op een bordje langs de weg wordt onder meer geiten kaas te koop aangeboden. foto's Bert Sitters Het melkwitte gletsjer water stroomt onder het bruggetje voor het treinstation van het Zwitserse Gletsch. Het stationnetje zou zo in een mu seum kunnen staan. Hier begint de nationale fietsroute nummer acht. Vanaf dit punt is de smelten de Rhönegletsjer niet zichtbaar, maar na zes haarspeldbochten om hoog, op weg naar de Grimselpas, komt het overgebleven deel van de eens zo imposante ijsmassa in beeld. Na 5 kilometer zijn we op de pashoogte van 2.165 meter en blazen we uit tussen een wand van sneeuw en het water van de diepblauwe Totesee. Achter ons klinkt het indringende geluid van een drietonige hoorn: een Zwitserse postbus komt tot stilstand. Mensen in fietskleding stappen uit, halen hun fietsen van het rek achterop de bus en begin nen aan de afdaling. Zo kan het dus ook in Zwitserland. De chauf feur van de bus legt uit dat de fiets overal in het openbaar vervoer mee kan. „De trein gaat tot Ober walden. Daar staat de Postbus klaar. We raden wel aan voor de fiets te reserveren." We laten de bus achter ons en dui ken de diepte in. Over een lengte van 23 kilometer dalen we zo'n 1.500 meter af Flitsende jongens op racebandjes schieten ons voor-' bij langs de steile wand. Bergop waarts zien we ze zwoegen. Als we verder afdalen, verdwijnt de sneeuw en wordt de prille Aare zichtbaar. De kleur is melkachtig. Het naar beneden stortende smelt water is in Zwitserland een belang rijke bron voor de opwekking van elektriciteit. Imposante stuwdam men temmen het water tot stuw meren waar het vlak fietsen is, tot dat na de dam weer een nieuwe af daling volgt langs de wilde rivier. In de 180 meter diepe bergkloof Aare Schlucht bij Innertkirchen is geen ruimte voor een weg. Dit be tekent dus klimmen, maar er gaat van Innertkirchen ook een treintje naar Meiringen. De Engelsen ont dekten het plaatsje als kuuroord. Onder hen Sir Arthur Conan Doyle, de geestelijke vader van Sherlock Holmes. De schrijver wil de van Holmes af en vond de bul derende waterval van Reichen- bach het juiste decor voor het ein de van zijn speurder. De voormali ge Engelse kerk van Meiringen is 'nu een Sherlock Holmes Museum. Verder maar weer. De turkoois ge kleurde Brienzer See bevat het zui verste water van Zwitserland. De mooiste oever ligt aan de zuidzij de, maar de fietsroute tot het vis serdorp Iseltwald is steil en soms slecht. Vanaf Brienz brengt een sa lonboot ons echter zonder moeite naar het authentieke visserdorp. In Thun komt een voorlopig einde aan de meren. Houten sluizen on der de kenmerkende Zwitserse bruggen met afdak zorgen dat het meer zich tot een heldergroene ri vier vormt. De historische binnen stad van Thun, met zijn Zahringer Burcht uit de twaalfde eeuw, ligt deels op een eiland in de Aare. Langzaam verdwijnen de Alpen, maar de heuvels blijven. De rivier is niet altijd zichtbaar, omdat de fietsroute door de bossen voert. Dan staan we bijna bij verrassing voor Bern, de hoofdstad van Zwit- seriand. Bern is klein, maar heeft toch stedelijke allure en lijkt op maat voor een fietser die onder weg ook een stad wil beleven. We denken dat de omvang van de stad beperkt is gebleven door de Aare die met grote bochten het cen trum grotendeels afsnijdt van de rest van het land. Bern heeft een fraaie, stedebouwkundige stijl met uitgestrekte voetgangersarcades. Na Bern veranderen de Aare en het landschap voordurend. We fiet sen nu door de groentetuin van Zwitserland. Na een on-Zwitsers dijkje doemt de Jura op. Zover ko men we niet, want vóór dit geberg te ligt de Bieler See. Vanaf dit meer is de Aare even een kanaal, maar na de houten brug van Büren stroomt de rivier er weer lustig op los. Bij Altreu bewonde ren we de uitgebreide kolonie van ooievaars. Ze nestelen hier op ie der hoog punt. Langs de Aare heeft de reformatie veel succes gehad, behalve in Solo- turn dat trouw bleef aan Rome en daardoor aardig wat barok uit straalt. De kolossale kathedraal is echter neoklassiek. In de roerige tij den van de beeldenstormen week de bisschop van Basel uit naar So- loturn en nog steeds is dit stadje aan de Aare de bisschopszetel. De Altstadt van Aarau is een be zoek waard. De stadstoren is de hoogste van Zwitserland. Langs het laatste stuk van de Aare worden we op z'n Zwitsers uitge luid door koeienbellen. Bij Ko blenz mondt de Aare uit in de Rijn. Hoewel het beeld dat we zien een andere indruk wekt: de Rijn stroomt als een zijrivier de Aare in. Ruim 7 kilometer stroom opwaarts langs de Rijn stallen we onze fiets op het romantische bin nenplein van Gasthof Waage in Bad Zurzach. Tijd om ons te laten verwennen met warme bubbeltjes in het uitgestrekte thermaalbad. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl De Aare-route is 305 kilometer lang met uitstekend bewegwijzerde rou tes, die aan elkaar gekoppeld zijn. De routes staan op internet en in handi ge gidsjes van Veloland Schweiz. Zie daarvoor www.schweizmobil.ch SwissTrails biedt op al deze routes arrangementen met bagagevervoer. Ook fietsverhuur (inclusief E-bikes) is mogelijk. Boeken kan via Neder landse touroperators en www.swisstrails.ch Een ideale verbinding, met comfortabele slaapplaatsen, is de nachttrein CityNightLine van Amsterdam naar Basel en Zurich. Zie www.bahn.de/nl Fietsen kunnen mee na reservering op www.treinreiswinkel.nl Informatie over het meenemen van fietsen in Zwitserse treinen op www.sbb.ch/velo Meer informatie bij Zwitserland Toerisme via het gratis telefoonnummer 008-0010020030 of via www.myswitzerland.com/nl/ Luzern Bad Zurzach Aarau 2 f Soloturn Büren Bern Fietsroute langs de Aare Zürich OOSTENRIJK Brienz Thun> Meningen Innertkirchen Gletsch ZWITSERLAND ITALIË

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 67