15 reizen S Al m Meer weten? reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 15 mei 2010 Finland ligt in het uiterste noordoosten van Europa tussen Zweden, Noorwegen en Rusland. Het land heeft 1,2 miljoen hectare beschermd natuurgebied met daarin 27 nationale parken. In de zomer maanden varieert de temperatuur van 15 graden in het noorden tot 20 graden in het zuiden. In juli kan de temperatuur zelfs oplopen tot 30 graden. Nederlan ders hebben voor een bezoek aan Fin land een geldig paspoort nodig. In Fin land betaal je met de euro. Finair vliegt rechtstreeks van Amster dam naar Rovaniemi. In Finland zijn duizenden vakantiehuisjes te huur, variërend van luxe bungalows tot simpele, houten hutten zonder stroom. Het land telt meer dan 350 campings die meestal aan het water of aan de bos rand gelegen zijn. Dankzij het allemans- recht mag je ook overal in het wild kam peren. Er is een uitgebreid bus- en spoorweg net, waardoor zelfs de kleinste plaatsjes per openbaar vervoer bereikbaar zijn. www.visitfinland.com www.pyha.fi www.luosto.fi www.scandinaviansummersports.nl Boeken over Finland: Kalevala. Het epos der Finnen. Verza meld door Elias Löhnrot. Altijd Lapland, Cerrit Jan Zwier, Atlas, Amsterdam, 2003/2009. Wereldwijzer, Henk Filippo Elio Pelzers, Elmar, Rijswijk, 2007. een nachtje slapen doet wonderen. De volgende ochtend zijn ze weer zo fris als een hoentje. Fins Lapland heeft in de zomer veel jan- trekkelijke kanten. Stap in een kano en laat je verrassen door kronkelende, spie gelgladde rivieren en heldere beken waar van je het water zomaar kunt drinken. Zet je tentje op aan de oever en probeer met een provisorische hengel een zalm of een forel te vangen. Je roostert ze ver volgens op een vuurtje. Kijk niet ver baasd als een rendier nieuwsgierig aan je tent snuffelt en vervolgens met lichte tred weer verdergaat. Je ziet deze dieren overal: op en langs de weg, in het bos, bij benzinestations en bij de bar en de super markt. Rendieren zijn als huisdieren: wat de hond en de kat zijn in Nederland', is het rendier in Fins Lapland. Na een nachtje in de tent eet je 's och tends een wildernisontbijt van vitamine- rijke bessen. Je kampeerplaats laat je net jes achter. Afval doe je in de vuilnisman den en als die er niet zijn, neem je het mee. Niemand wil de natuur boos ma ken en daarom koester je de bomen en de planten en ga je er als een rentmees ter-mee om. Na de zomer volgt een korte herfst, de ruska, die Finland in een vurige gloed zet. Dan wordt het land weer voor lange tijd bedekt onder een laag van sneeuw en ijs, die in juni weer langzaam plaats maakt voor de unieke en uitbundige zo mer. Als je van Europa houdt, mag je die eigenlijk niet missen. 1W Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Kijk niet gek op als rendieren de weg oversteken. foto GPD onder oever van een meer en rooster een zelf gevangen vis op een vuurtje. foto Anders Ekholm Een stoofpotje van rendiervlees is niet te versmaden. foto GPD je tentje opzetten, er wandelen en fietsen en niet-beschermde bloemen, padden stoelen en bessen plukken. Het is er veilig. Een vrouw alleen kan er twee weken in haar eentje wandelen zon der dat haar iets overkomt. In Fins Lap land laat je je huis gewoon open. De sleu tel blijft achter in de auto. Het is juist niet verstandig de boel op slot te doen, vinden de Finnen. Stel je voor dat je de sleutel verliest, dan pas heb je een pro bleem. Hulp wordt geboden als dat nodig is en criminaliteit en misdaad zijn vrijwel onbekend. En hoewel Lapland een popu latie van beren, wolven, lynxen en veel vraten heeft, is de kans om deze roofdie ren te ontmoeten heel klein. De sauna speelt een voorname rol in het leven van de Finnen. Elke zichzelf respec terende Fin heeft er een. Ook in onze Ukonhattu aan het Heilig Meer is een sauna. In dat heteluchtbad voltrekt zich het sociale leven. De Finnen ontmoeten elkaar in de sauna, er worden zakelijke ge sprekken gevoerd, er wordt geroddeld en er wordt gelachen. Volgens Gerda Swart- senburg kan het zelfs gebeuren dat een zwangere vrouw in de sauna bevalt. Vanuit de sauna neem je een verfrissend bad in het meer en dan weer terug de hit te in. Uiteindelijk zeep je je in met de sau- nazeep en kruip je in een hottub, met uit zicht over het spiegelgladde meer. Naast de sauna is alcohol een belangrijk ingrediënt van het Finse leven. De Fin nen schamen zich niet voor hun drankge bruik en hun regelmatige laveloosheid. Het is hun manier van leven. Bij een brui loft moet je aan het einde van de avond dronken zijn. Anders is het niet echt. En

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 65