reizen. *D *T In Lapl Koffie Amerikaanse koffie kost niksmaar je krijgt ook echt helemaal niks 3. Van Helsinki naar Rovaniemi is een uurtje vliegen. Tijdens die vlucht zie je in de diepte een lappendeken van meren en naaldwouden. Marie Verheij bezoekt hartje zomer Fins Lapland, op de grens van de poolcirkel. Zaterdag 15 mei 2010 reizend>wegener.nl 024-3650360 CD O Koffie is voor mij een eerste levensbehoefte. De dag mag best beginnen met een kopje thee en een ge kookt eitje, maar de gang komt er pas echt in na de eerste kop koffie. Ooit dacht ik dat koffie gewoon koffie was. Hollandse troost was mijn maatstaf Uit een kopje met een oortje. Toen wist ik nog niet dat koffie eigenlijk kunst is. Dat er veel verschillende soorten bonen en talloze bran dingen zijn, met een even groot aantal smaken. Dat koffie dus eigenlijk heel ingewikkeld is. Al reizend vielen de schellen van mijn ogen. Koffie is inder daad overal anders. Je hebt de sterke soort rond de Middel landse zee, de café au lait op het Parijse terras en de kruidi ge melanges in Zuid-Amerika. De kwaliteit van ons Hol landse brouwsel wordt steeds twijfelachtiger. Een laf bak kie, moet je op een gegeven mome'nt wel constateren, na een paar weken macchiato rond het Gardameer. Maar het kan nog erger. En dat nota bene in het land waar de koffiemok het symbool is van het echte leven. Je kunt nog steeds geen tv-programma aanzetten of de presentator heeft een mok onder handbereik. Wanneer je eenmaal zelf de Amerikaanse koffie hebt geproefd, kun je je dat haast niet voorstellen. Wat een slappe zooi! Het kost niks, maar je krijgt ook echt helemaal niks. Bij het ontbijt mag je er onbe perkt van drinken. Een gratis refill en nog één en weer één. In de tijd dat er geen alternatief was, kon je niet anders. Maar sinds de oprichting van Starbucks weet je niet hoe snel je uit de eetzaal weg moet komen. Hoe kan het toch dat wij zo lang in de greep zijn ge weest van de goedkope robusta, die stuk werd ge kookt in de Bravilor warmhoudkan? Het ingedikte brouwsel in lelijke, witte kopjes. Kantine, café en crematorium, overal serveren ze de branderige smaak, waar niet genoeg melk bijgemengd is. Ik ben blij met de ontwikkelingen in de wereld van de koffie. Het is er echt lekkerder op geworden. De ene koffieketen na de andere wordt uit de grond gestampt. Steeds exotischer koffiesoorten worden geserveerd. Op het parkeerterrein van een shoppingmall even buiten Sacramento, Californië staat een klein huisje. Wit-blauw ge schilderd. Het lijkt wel een onderkomen voor de parkeer wacht. Coffee staat er in grote letters opgeschreven. Als we dichterbij komen, zien we de naam van het koffiehuisje. The Dutch Bros heet het ding, de Nederlandse broers. Met de geschiedenis van de Hollandse koffie nog in het geheu gen, wil je dan eigenlijk meteen rechtsomkeert maken. Maar dat doen we niet. De nieuwsgierigheid wint het. De koffiehut kan alleen per auto benaderd worden. Er zijn twee opritten, die kunstig om het huisje heen krullen. Bei de voeren de consument langs een loket waar een ober de koffie prepareert. Ik verwacht er niets van, maar de uitspan ning heeft misschien iets met Nederland te maken en dat maakt nieuwsgierig. We worden uitbundig en vriendelijk welkom geheten op deze 'prachtige ochtend voor het lekker ste kopje koffie aan de westkust'. Het meisje aan het loket zingt de welkomstboodschap bijna. Ik bestel latte met twee extra shots espresso. Nee, een slap bakkie blief ik niet. Het meisje waarschuwt dat dat wel heel sterk wordt, maar ik blijf uiteraard eigenwijs. Terwijl ze aan het brouwen slaat, vraagt ze waar we vandaan komen. Ik zeg dat we Dutch zijn. Dat vindt ze great, maar verder gaat het langs haar heen. Met enige nadruk meld ik daarom nog een keer dat wij Dutch brothers zijn. Dat is dan weer awesome en ze be looft extra goed haar best te gaan doen op onze bestelling. Ondertussen vergaar ik wat achtergrondinformatie. De Dutch Bros van de koffieketen zijn van oorsprong inder daad Nederlanders. De gebroeders Boersma, melkveehou ders uit Oregon. Er zijn meer dan honderdvijftig vestigin gen in het westen van de Verenigde Staten. De barista komt aan met een paar kleurige kartonnen bekers. Een Hollandse molen staat er prominent op. De eerste slok komt hard aan. Misschien toch een shot teveel gevraagd. Maar het moet ge zegd, de koffie is perfect. Beter dan ik ooit heb geproefd in Amerika. Het lijkt in de verste verte niet op de slappe hap uit mijn Hollandse herinnering. Er is eigenlijk niets Dutch aan. Behalve dan dat het allemaal is bedacht door twee broers van Nederlandse afkomst. En daarop zijn wij trots. Vergeet Starbucks, haal de Dutch Bros naar Nederland. Zelfs in de zomer klinkt het koud als je zegt dat je naar de poolcirkel gaat. Maar in de twee maanden dat het er zo mert, is Fins Lapland op zijn best. De omgeving is sappig groen. Alles bot uit en bloeit volop, felrode gera niums en begonia's, diepblauwe lobelia's. Wit en geel kruid maken van de bermen een feest. Alles zindert en het leven spat eraf. De rendieren verwisselen van vacht en de poolhaas verruilt zijn witte winter jas voor een zomerse bruine. De Lappen, of liever gezegd de Samen, houden zich niet aan landsgrenzen. Lap land strekt zich uit over het meest noor delijke gedeelte van Noorwegen, Zwe den, Finland en Rusland. Fins Lapland is exotisch in de winter met rendieren en husky's en skitochten op verlichte hellin gen en paden. In de zomer wissel je de ski's in voor de peddels van de kano. In plaats van de arrenslee maak je een rit op het paard door een bos van keio's, de rechte, grijze, hoogstammige bomen die wel 300 jaar oud kunnen worden. Tussen de naaldbomen, meren en moe rassen dampt het en het is er licht, bijna 24 uur per dag. De zon gaat niet echt on der, het blijft licht terwijl ook de maan aan de hemel staat. Dat verandert je bio ritme, je bent de hele dag actiever. Lig je medio juli om 3 uur 's nachts in je tentje, dan is het echt niet donker. De zomer op de pool, zeker in dit arcti sche gebied, is niet zo koud als veel men sen denken. De zon kan er behoorlijk branden. Factor 30 is geen overbodige luxe. En vergeet niet je in te smeren met deet, hét middel tegen de hier alomtegen woordige mug. Doe je dat niet, dan veran dert je huid al snel in een vurig, jeukend kleed van rode bulten. Fins Lapland kent een landklimaat. Het heeft: uitgestrekte gebieden en wie van ruimte en stilte houdt, komt er helemaal aan zijn trekken. Rovaniemi, op drie uur vliegen van Amsterdam, is de toegangs poort tot Lapland. Na aankomst zit je bin nen de kortste keren in een kano op een glashelder beekje, om je te ontdoen van alle dagelijkse stress en hectiek. Vanaf de top van de 500 meter hoge Kul- takero, strekt zich aan je voeten een on metelijk, maagdelijk landschap uit. Dit is het thuisland van de Lappen en de Sa men, een kleine etnische minderheid. Het uitzicht is adembenemend. Het oer- gebied is bebost, eindeloos groen met hier en daar een moeras en af en toe een stevig bergje. Ook de luchten zijn er bij zonder fraai. Midden in de bossen van Pyha en Luosto staat, aan het Heilig Meer (Pyhajarvi), een lodge die is genoemd naar een van de bergen hier in de buurt. Het is de Ukonhattu, een geheel gerenoveerde houthakkershut. De lodge wordt gerund door een jong stel uit Noord-Holland: Gerda Swartsenburg en René Kohier. Zij raakten verliefd op Fins Lapland en start ten er een kleinschalige reisorganisatie. In de lodge zijn alle oude, Finse gebrui ken gehandhaafd. Vanuit de Ukonhattu organiseren Swartsenburg en Kohier rei zen, activiteiten en expedities op maat in de regio. Ga je in Fins Lapland kamperen, dan geldt het allemansrecht. Je mag overal, ook op particulier terrein, voor een nacht ZWEDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64