spectrum IO Het Binnenhof is DE VERKIEZINGEN Zaterdag 15 mei 2010 Nu alle verkiezingsprogram ma's op tafel liggen, conclu deert de agrarische sector dat de boer er na 9 juni be kaaid vanaf dreigt te komen. In een onderzoek van het weekblad Boer derij zeggen de meeste ondervraagden dat het er 'niet best' uitziet. Zo vindt de PvdA het Europese landbouw beleid achterhaald en wil ze een ver'-"""' van het EU-budget voor de sector. De WD staat hetzelfde voor, wil meer markt werking en oordeelt dat een sterke land bouw geen subsidies no dig heeft. Beide partijen kraken bovendien har de noten over schaalver groting. De PW wil, net als de kleinere linkse partijen, de intensieve veehoude rij afbouwen. Met Geert Wilders als premier kunnen agrariërs flui ten naar steun uit Brussel: „Boeren moe ten worden bevrijd uit de klauwen van Eu ropa. Ons landbouwbeleid moet helemaal worden gerepatrieerd." Ook populair op het Binnenhof: belasting op vleesconsumptie, omdat vleesproductie het milieu zou schaden. De Christenunie is ervoor, evenals D66 en Groenlinks. Het CDA en de SGP zijn op papier het boervriendelijkst. Des te opvallender is het dat eerstgenoemde van een ruime meer derheid in het Boerderij-onderzoek een on voldoende krijgt. Dat heeft te maken met de keuze van het CDA voor beperking van de grootschalige, intensieve veehouderij 'die slechts op kostenconcurrentie is ge richt'. Volgens CDA-prominent Cees Veer man getuigt deze zin van een gebrek aan visie binnen zijn partij op de landbouw. Gebrek aan visie. Dat kaartje hangt Siem Jan Schenk, melkveehouder in het Noord-Hollandse Oude Niedorp, aan de meeste verkiezingsprogramma's. „Er ont staat momenteel een grote groep politieke partijen met weerstand tegen grootschali ge landbouw. Feiten en emoties lopen ech- vakgroep Melkveehouderij van de land en tuinbouworganisatie LTO. Zo wordt in diverse verkiezingsprogram ma's opgemerkt dat grote bedrijven slech ter zijn voor het dierenwelzijn. Maar een geleidelijke schaalvergroting kan juist goed uitpakken, meent Schenk. Want die biedt agrariërs de mogelijkheid dure appa ratuur aan te schaffen om de uitstoot van chad^ jke stoffen aan banden te leggen. Schenk waarschuwt de politiek niet te rug te keren naar vroeger: dan zal ons land zijn sterke positie op de wereld markt van landbouw producten inleveren. „Als partijen willen dat landbouw een belang rijke, economische acti viteit blijft, moeten ze daar geld voor beschik baar stellen en er be leid op maken. De meeste verkiezingsprogramma's getui gen echter van een gebrek aan visie. Er wordt geroepen dat er te veel geld naar de sector gaat, waarna boeren een knij per op de neus wordt gezet." Directeur Hans Berkhuizen van Milieu defensie heeft de verkiezingsprogram ma's met heel andere ogen doorgele zen. „Wij zijn blij dat er een breed draagvlak is ontstaan voor een ander landbouwbeleid, vooral wat betreft het einde aan de schaalvergroting in de veeteelt." Daar zijn ook de boeren zelf bij gebaat, stelt hij vast. „Zij willen ook uit de ratrace van steeds meer en steeds goedkoper." Natuurlijk is het economisch belang van de Nederlandse landbouwsector groot, zegt Berkhuizen. „Maar dat mag geen drempel zijn voor overstappen op duurzamere vormen van landbouw. Neder landse boeren verbouwen veel voor de export, maar de ter door elkaar", aldus de voorzitter van de maat- uitgeboerd De moderne boer heeft nog maar weinig fans op het Binnenhof, leert een blik op de verkiezingsprogramma's. De ene partij wil een vleestaks, de andere een einde aan het Europese landbouwbeleid en een derde droomt over kleinschalige boerderijen. „Geen enkele partij wil opnieuw stemmen verliezen aan de Partij voor de Dieren." door Ruurd Ubels illustratie Mark Reijntjens schappelijke prijs die daarvoor wordt betaald, is te hoog. De so ja, nodig voor veevoer, legt een groot beslag op landbouwgron den in de derde wereld. Daar kan ook voedsel voor de lokale bevolking op verbouwd wor den." Nederlandse landbouwers en tuinders werpen tegen dat hun opbrengsten hoger zijn dan van agrariërs in de derde wereld. Berkhuizen: „Nederlandse agra riërs worden helaas min of meer gedwongen een puur econo misch verhaal te houden, want door diezelfde hoge opbrengsten worden boeren in ontwikkelings landen uit de markt gedrukt." Ondanks zijn instemming met de schuivende panelen in Den Haag kan de directeur van Milieudefen sie enige scepsis niet onderdruk ken. „In de programma's worden mooie woorden gewijd aan zoiets als een vleestaks, maar dat kan niet verhullen dat er geen totaalvi sie is op een andere richting van de agrarische sector. Ik hoop dat er een kentering komt in het denken, want dan komt die totaalvisie er ook wel." Het ontbreken van zo'n brede kijk komt doordat politici landbouw steeds meer zijn gaan zien als 'oude economie', oppert Siem Jan Schenk. „Nederland richt zich liever op mo derne sectoren, zoals de financiële dienstverlening. Nou, uitgerekend daar is de Nederlandse economie on deruit gegaan. Laat dat ons aan het denken zetten. De landbouw is als economische sector veel stabie ler." Kritiek op de naoorlog se koers van de agra rische sector is er altijd geweest. Hoe verklaart de LTO-be- stuurder dat deze geluiden anno 2010 zo veel weerklank vinden? Is het de invloed van de Partij voor de Dieren (PvdD), sinds 2006 in de Tweede Kamer met idealen over kleinschalige landbouw en dierenwel zijn? „Het bestaan van deze partij zegt so wieso iets over hoe we in Nederland den ken over dieren. Nu de Partij voor de Die ren in het parlement aanwezig is, willen de andere partijen niet opnieuw stemmen aan deze partij verliezen." Simon Otjes, promovendus bij het Insti tuut Politieke Wetenschap van de Univer siteit Leiden, doet onderzoek naar de in vloed van nieuwe fracties op gevestigde partijen. Hij zag in 2006 op het Binnenhof een explosieve groei in de aandacht voor landbouwonderwerpen. „Dit is in grote mate toe te schrijven aan de Partij voor de Dieren, die erin is geslaagd andere partijen mee te krijgen in haar voorstellen." Dat heeft zijn weerslag op de publieke opi nie en dus op programma's in de aanloop naar de verkiezingen van 9 juni, analyseert Otjes. „De strategie van de Partij voor de Dieren is erop gericht veranderingen te be reiken via de samenleving. Dat lukt. Tege lijk is duidelijk dat de partij een brede groep kiezers aanspreekt, anders dan ande re partijen die zich sterk op één onder werp richtten, zoals de ouderenpartijen in de jaren negentig. Met die aantrekkings kracht moeten andere partijen rekening houden." Toch laat niet elke politieke partij zich door de PvdD-parlementariërs Marianne Thieme en Esther Ouwehand beïnvloe den. Otjes: „De voorstellen van de Partij voor de Dieren worden eigenlijk alleen door de traditioneel groenere partijen als D66, SP en GroenLinks gesteund. Niet door rechtse oppositiepartijen of de rege ring. Dat er bij het CDA de minste steun is voor voorstellen van de PvdD, duidt erop dat Thieme en Ouwehand niet in staat wa ren de traditionele patronen rond dit on derwerp echt te doorbreken." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58