7 spectrum Niet vergeten RUDEN RIEMENS FOTOGR AFIE stadsgezicht Marjan Berk VIlKWOÏJSï MllHUiUÏÏKf. Zaterdag 15 mei 2010 FF Wanneer je de foto's bekijkt van de gevolgen van het bombardement en de beschietingen van Middel burg die op 17 mei 1940 er toe lei den dat Middelburg capituleert en zich over geeft aan de Duitsers, dan is dat voor een buiten staander die op dit ogenblik in de geschiedenis door de stad loopt bijna niet voor te stellen dat de middeleeuwse binnenstad totaal vernietigd en uitgebrand is geweest. Hier zijn wonderen verricht, zeker wanneer je het vergelijkt met hoe het Rotterdam na het bombardement van 14 mei 1940 is vergaan wat de directe herbouw be treft van het uitgebrande hart van de stad. Bij Middelburg is het enige geluk bij een onge luk het feit, dat door de evacuatie van de Middel burgse bevolking 'slechts' twintig mensen het bombardement niet hebben overleefd, maar de stad was dodelijk gewond. Terecht dat Middelburg, nu er nog mensen zijn die het kunnen navertellen, dit oorlogsverleden nog eens duidelijk in het licht zet. Rotterdam be leeft het finale bombardement dat tot de capitu latie van ons land leidde, iedere jaar ook op nieuw. Als zevenjarig kind heb ik dit bombarde ment, samen met mijn moeder en twee jaar jon gere broertje ook ternauwernood overleefd. Op die fatale veertiende mei zijn wij ternauwer nood uit het door een brandbom getroffen huis van mijn grootmoeder gered en in mijn lange le ven is dit de reden geweest dat ik voorgoed doodsbang voor fysiek oorlogsgeweld ben geble ven. Iedere keer, wanneer ik in het nieuws word geconfronteerd met beelden van vluchtende mensen, colonnes die worden gebombardeerd, moet ik mijn ogen afwenden. En als ik nadenk over de impact van dat bombardement op mijn eigen leven, vergelijk ik het met hoe al die kinde ren, die nog steeds en dagelijks te maken heb ben met dit soort oorlogshandelingen voor het leven getraumatiseerd blijven, en hoe haat in hen groeit tegen de vijand. Zelf heb ik tot voor kort het woord 'moffen' nog regelmatig ge bruikt om onze oosterburen aan te duiden, om nog maar te zwijgen van 'rotmoffen'. Rationeel moet ik mijzelf dan bijstellen. Maar toen mijn ro mans werden vertaald en ik naar de uitgever in Hamburg moest, werd ik door een taxichauffeur in zulk schreeuwerig Duits bejegend, dat letter lijk fysieke woede in mij opborrelde en het een haartje scheelde of ik had de man de klap gege ven! Dit om aan te tonen hoe lang dingen in een leven doorwerken en ik mij kan voorstellen hoe bij kinderen, die slachtoffer zijn van oorlogshan delingen, wilde haat tegen de vijand voorgoed wordt geïmplanteerd! Ter gelegenheid van het verschijnen van mijn laatste boek Het schreien niet verleerd, waarin het Rotterdams bombardement ook wordt beschre ven, kreeg ik een kaart van Rotterdam cadeau, met daarop de brandgrens van mei 1940 gemar keerd. Daarop staat ook de Taborstraat in Kralin gen, waar mijn moeder, mijn broertje en ik vluchtten uit dat brandende huis. Die brand grens is gemarkeerd door Led-armaturen, met daarin een icoon dat ontworpen is door West 8 in samenwerking met Opera-ontwerpers. Dit icoon bestaat uit een vlam waarin de silhouet ten van de gebombardeerde stad en het beeld De verwoeste stad van Zadkine zijn verwerkt. Het gru welijk verleden voor altijd levend gehouden. Misschien een idee voor Middelburg?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55