5 spectrum li i\4 'Z ^1 p Theater moet altijd over mensen gaan bombardement Zaterdag 15 mei 2010 Bram Kwekkeboom in de monoloog 'Muis' foto Ruben Oreel door Ali Pankow Hoe zouden deze men sen het verhaal over het bombardement op hun stad vertellen? Zij moeten dat in hun eigen woorden doen. Voor theatermaakster Judith de Rijke was dat een belangrijk uit gangspunt voor de voorstelling Vlammenstad over 'het vergeten bombardement' op 17 mei 1940. De Rijke, van oorsprong afkomsti ge uit Nieuw- en Sint Joosland, is schrijfster en regisseur van Vlam menstad. Het stuk is te zien vanaf vanavond t/m 21 mei en later dit jaar nog meerdere malen tijdens het Zeeland Nazomerfestival als een van de locatievoorstellingen. Muis en Moon, gespeeld door de twee Zeeuwse acteurs Bram Kwek keboom en Adri Overbeeke, breng en hun eigen verslag van die 'zwar te vrijdag'. Ze praten over de im pact van deze dag op hun leven, over de zin en onzin van oorlog en over de waan van alle dag. Zij ver tellen hun verhaal in dit tweeluik ieder afzonderlijk, maar wel tegelij kertijd in de torenvoet van de Lan ge Jan en in de crypte van het Ab dijcomplex. De toeschouwers wis selen tussentijds van locatie. „Muis en Moon zijn symbolische figuren. Hun verhalen zijn fictief, maar wel gebaseerd op ooggetui genverslagen en de gesprekken die ik heb gevoerd met ouderen die er vanuit eigen herinnering nog over kunnen vertellen", zegt De Rijke. Vlammenstad betreft haar tweede schijfopdracht van Theaterproduc tiehuis Zeelandia. Eerder schreef zij het stuk Vandaag geen vis voor het Zeeland Nazomerfestival. Theater móet voor haar altijd over mensen gaan. Zij moet zelf heel erg kunnen geloven in de persona ges. „Ik moet hen kunnen horen praten", zegt De Rijke over de wij ze waarop zij een script schrijft. „Het lijkt wel of zij deze rol echt voor mij geschreven heeft", zegt Bram Kwekkeboom. Hij heeft zich gretig vastgebeten in het personage van Muis, die 15 jaar was toen Mid delburg werd gebombardeerd. Als 85-jarige kijkt hij in de monoloog terug op die ingrijpende gebeurte nis in zijn jeugd. „Yes! War!", joelt Adri Overbeeke als de eveneens 15-jarige Simon als op 10 mei 1940 de Duitsers Neder land binnenvallen. Eindelijk een echte oorlog nadat hij maanden lang met zijn vriendjes met tinnen legers heeft gespeeld. Een week la ter vallen de bommen op Middel burg en ziet hij, evenals zijn buur jongen 'Muis' hun stad in brand vliegen. Kwekkeboom en Overbeeke 'heb ben weinig' met oorlog. Soldaatje spelen als kind? Zij kunnen het zich niet herinneren. Wat het bom bardement op Middelburg betreft, geldt voor hen evenals voor De Rij ke dat zij daar natuurlijk vanaf wis ten, maar de impact tot nu toe niet beseften. Daar is blijkbaar theater voor nodig. Zat 15 t/m ma. 17 mei (try-out), di 18 (première) t/m vrij. 21 mei, 19.15 uur Museumcafé Abdijplein, rondlei ding en aansluitend voorstelling. foto Ruben Oreel minister van defensie, Eimert van Middelkoop; Deelname is gratis, er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar, aanmelden kan via rsc@zeeland.nl Vrijdag 21 mei 12.00 -13.30 uur: Opening multime diale tentoonstelling De Bunker over dilemma's van gewone mensen in oorlogstijd en bekroond met De Gou den Reiger. Locatie: Oude Stadhuis (Burgerzaal) en Plein 1940, Middelburg - Filmpje met interview ooggetuige van het bombardement - Interviewsessie met scholieren van CSW Van de Perre-en hun grootou ders over het bombardement en over de vraag 'Wat zou jij doen?' - Opening van De Bunker op Plein 1940 door commissaris van de konin gin Karla Peijs en drie scholieren van CSW Van de Perre. De Bunker is tot en met 4 juli open voor het publiek, ma t/m vrij van 12.30-17.00 uur, za. 10.00-17.00 uur en zondag 6 juni en 4 juli 12.00-17.00 uur. 15.00 -17.00 uur: Presentatie onder zoeksresultaten door auteurs van het boek 'Middelburg 17 mei 1940, het ver geten bombardement' Locatie: Filmzaal Provinciehuis, Abdij 9, Middelburg. - Vertellingen over hun bevindingen tijdens hun onderzoek naar het verge ten bombardement door Tobias van Gent, Peter Sijnke, Anneke van Waar den-Koets, Koos Bosma en Victor Laurentius. Regisseur Judith de Rijke en acteur Adri Overbeeke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 53