spectrum 4 Blaha's cantate I9U) Herdenking van vergeten Website en boek serie Middelburg W w Zaterdag 15 mei 2010 Componist Christian Blaha Het idee was een complete suite, waarvan de onderdelen door Mid delburgse componisten zouden worden geschreven. Dat plan bleek finan cieel te hoog gegrepen. Toch laten Middel burgse componisten zich horen tijdens de herdenking van het vergeten bombarde ment. Van Douwe Eisenga staat de compo sitie Wiek op het programma. Hij compo neerde de muziek voor de gelijknamige voorstelling, die vorig jaar tijdens het Zee land Nazomer festival te zien was. Christian Blaha (1972) schreef speciaal voor de herdenking een cantate. Hij baseer de zich daarbij op teksten van schrijver/ dichter Peter Swanborn, met wie hij al eer der samenwerkte. Swanborn putte inspira tie uit brieven, die zijn grootmoeder van uit het verwoeste Middelburg aan haar dochter - Swanborns moeder - schreef. Die persoonlijke teksten plaatste hij tegen over voorschriften van de luchtbescher mingsdienst. Daar komt de titel van het muziekstuk vandaan: Controleer uw maatre gelen. Blaha zegt dat voor hem de tekst lei dend was. „De muziek ondersteunt en ver groot de emoties, die gesproken en gezon gen worden. Er zitten muzikaal hele con trasterende overgangen in. Daar heb je tekst bij nodig." Controleer uw maatregelen van Christi an Blaha - cantate voor sopraan, bari ton, strijkorkest en piano op tekst van Peter Swanborn; maandag 17 mei, 20 uur Zeeuwse Concertzaal Middelburg. Het afgelopen jaar heeft de PZC-edi- tie Walcheren wekelijks verhalen gepubliceerd over het vooroorlog se Middelburg. Deze artikelen zijn gebun deld in het boek De Verdwenen Stad, Mid delburg 1940. Het wordt maandag gepresen teerd en is vanaf die dag in de boekhandel verkrijgbaar of via de uitgever Vèrse Hoe ven (www.versehoeven.com). Daarnaast is er een PZC-website (www.pzc.nl/middel- burgt94o) met on der meer foto's en video's over het project. Ook is er het complete adresboek van Mid delburg uit die jaren te vinden. Het project het vergeten bombardement heeft een ei gen website met foto's, historie en een overzicht van alle activiteiten: www.verge- tenbombardementmiddelburg. nl. De Nieuwe Kerk aan de voet van de Lange Jan. Maandag 17 mei 10.00 -10.30 uur: Kranslegging op de rooms-katholieke begraafplaats aan de Walcherseweg'te Middelburg door leerlingen van de Franciscusschool, wethouder Hannie Kool-Blokland en ooggetuige van het bombardement Kees van Westreenen 11.00 -12.00 uur: Opening expositie 'Middelburg in de Tweede Wereld oorlog, van verwoesting tot wederop bouw'; Zeeuws Archief Hofplein 16. In de middag zijn er twee bijeenkom sten voor ooggetuigen van het bom bardement. 20.00 uur: Herdenkingsconcert door het Zeeuws Kamerorkest TY Zeeuwse Concertzaal, Verwerijstraat 14, Programma: Theme from Wiek - Douwe Eisenga, Strijkersserenade - Antonin Dvorak; Controleer uw maatregelen - Christian Blaha, canta te voor sopraan, bariton, strijkorkest en piano op tekst van Peter Swan born; Orawa - Wojciech Kilar. uitvoe ring: Gonnie van Heugten, sopraan; Robert Brouwer, bariton; Christian Blaha, componist/ dirigent. Woensdag 19 mei 13.45 -18.30 uur: Wetenschappelijk symposium 'Ruined Cities', The Im pact of the Bombing of Cities in World War II on Place, Population, and Public Memory. Het symposium wordt gehouden in de Zeeuwse Bibli otheek, Kousteensedijk 7 programma: - Welkom door dr. Hans Krabben dam van het Roosevelt Study Center te Middelburg; - Opening door prof. dr. Marjan Schwegman, directeur NIOD; - Lezing 'Effects of bombings on City Planning and Commemoration in the Netherlands' door prof.dr. Koos Bos- ma van de VU Amsterdam; - Lezing 'The Blitz against London, 1943' door prof. dr. Peter Stansky van de Stanford University; Lezing 'The Destruction of Hamburg, 1943' door prof. dr. ]örn Düwel van de.Universitat Hamburg; - Lezing 'The Bombing of Nijmegen, 1944' door dr. Joost Rosendaal van de Radboud Universiteit Nijmegen; - Lezing 'Middelburg on fire, 1940' door drs. Peter Sijnke, historicus van het Zeeuws Archief; - Paneldiscussie; - Presentatie boek 'Middelburg 17 mei 1940, het vergeten bombardement' door Peter Sijnke aan demissionair

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52