3 spectrum Zaterdag 15 mei 2010 Verwoesting in cijfers 22 doden; 800 daklozen; 573 panden (woonhuizen en zaken) verwoest; 18 openbare gebouwen, waaronder het Abdij complex uit 1120 inclusief de Lange Jan, het Stadhuis, de Provinciale Bibliotheek, het Oost-Indisch Huis, het monument In den Steenrotse, de RK-kerk, de Waalse kerk en de kerk van de Vrijzinnig Hervormden, de Rijks HBS en de Sint Jorisdoelen; y met de verwoesting van de Provinciale Biblio- De Markt met het verwoeste stadhuis. Duitse militairen poseren in Middelburg. was pats hier, pats daar beurd; de St. Pietersstraat is aan beide kanten verbrand en de Abdij is ver woest. Mevrouw A.F. Meeuwse (geb. 1923) Toen de oorlog uitbrak was ik zeventien. Ik woonde op het Molenwater nr. 65, een huis uit 1925, recht tegenover de Lutherse Kerklaan. Wij zaten, toen op 17 mei 1940, thuis. We zijn niet weggeweest, want mijn vader was ziek, hij had een spierziekte. En hij lag op dat mo ment op bed. We hadden een serre aan de achterzijde van ons huis en die hadden we beschermd met oude matrassen en zo, zodat hij geen glas over zich heen zou krijgen. Hoe we wisten dat de mensen ge vraagd werden de stad te verlaten, weet ik niet precies meer. Ik denk dat het in de krant stond, in ieder geval: wij konden vanwege mijn vader toch niet weg. Er waren meer mensen in de stad gebleven, maar dat waren er niet veel. Op 17 mei heb ik geen vliegtuigen ge zien, maar ik heb ze wel gehoord. En er vlogen granaten rond van de be schieting. Wij zaten in huis met alles dicht. Op een gegeven moment klonk er een harde knal. We dachten dat alles instortte, maar in onze klei ne voortuin bleek een gat van een me ter diep te zitten. Dat moet een gra naat zijn geweest. Onze schutting aan de achterzijde werd weggeslagen en de ruiten lagen er allemaal uit. Je weet niet wat je overkomt... Het tijdstip waarop het'begon weet ik niet meer. Het was ook zo'n angsti ge toestand. Volgens mij zijn het niet zoveel vliegtuigen geweest, het lijkt me meer een granaatbeschieting te zijn geweest. En hoe laat de brand precies begonnen is weet ik ook niet. Mijn grootmoeder, die bij ons boven woonde, wilde steeds maar in de kel der zitten. Zij en mijn tante vlogen de deur uit. Ze wilden naar een nicht je in de Bogardstraat. Het was natuur lijk verschrikkelijk gevaarlijk om toen over straat te gaan. Ze zijn twee da gen weg geweest, hebben eerst in een kelder op de Dam gezeten en zijn toen gedirigeerd naar Kinderzorg aan de Veersesingel. Er kwam een blok hoofd van de Luchtbescherming kij ken hoe het bij ons was. Die vond dat mijn vader weg moest. Dat was dus allemaal tijdens het bombardement. Militairen wilden hem met een ambu lance naar het Militair Hospitaal (de Kloveniersdoelen) brengen, maar daar is hij nooit gekomen. Hij is uit eindelijk bij Zonneveld in Oostkapel- le terechtgekomen. Omdat hij vanwe ge zijn ziekte niet kon spreken wist men niet wie hij was. We zijn hem zodoende een week kwijt geweest! En dan waren mijn oma en tante ook nog een paar dagen weg. Uiteindelijk zijn wij, mijn moeder en ik, ook weg gegaan. Ik heb mijn fiets gepakt en wat spullen en we zijn gaan lopen. Toen we op de Noordsingel waren, kwam er een man naar buiten die zei: 'Ga maar terug naar huis, want de stad is overgegeven.' Het Belastingkantoor waar ik werkte is gespaard gebleven. Dat was dat gro te huis in de Lange Noordstraat. Toen ik naar mijn werk ging zag ik puinho pen natuurlijk en het smeulde nogal. Het was zo erg. Soms ruik ik die brandlucht nog. Middelburg 17 mei 1940, het verge ten bombardement - redactie: Peter Sijnke; auteurs: Koos Bosma, Tobias van Gent, Victor Lauren- tius, Peter Sijnke en Anneke van Waarden-Koets - uitgave Den Boer/De Ruiter, €29,50. Het boek wordt woensdag 19 mei in Middel burg gepresenteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 51