spectrum Wat er op 17 mei gebeurde Zaterdag 15 mei 2010 door Ad van Dijk De Duitsers hadden in mei 1940 voor de strijd in Zeeland drie ba- taillons ingezet. Die moesten het opnemen tegen tien bataillons Franse en Nederlandse troepen. Hun doel was de snelle verovering van de haven van Vlissin- gen om zo de Franse troepen de pas af te snijden en te voorkomen dat de Britten nog zouden proberen versterkingen aan land te brengen zoals ze dat een maand eerder in Noorwegen hadden gedaan. In 1940 liepen alle wegen op Walcheren over Middelburg. De twee routes van de Sloedam naar Vlissingen passeerden het NS-station in Middelburg. Die twee wegen waren de Oude Vlissingseweg en de Nieu we Vlissingseweg, naar gelang de Stations burg open- of dichtgedraaid was. De Ne derlandse troepen, afkomstig van de Peel- stelling of uit Zuid-Beveland, hadden zich teruggetrokken ten westen van het Kanaal door Walcheren onj gereorganiseerd te worden. De Duitsers beschikten niet over voldoende troepen om Middelburg te vero veren en lieten dus de stad rechts liggen, waardoor de rechterflank van hun opmars naar Vlissingen open lag voor een tegen aanval vanuit de stad. Met dit in het achter hoofd gaf generaal Hausser aan de SS-artil- lerie in Lewedorp bevel om boven Middel burg een storingsvuur uit te brengen om de opbouw van een tegenaanval te voorko men; een tactische beschieting, passend in de aanval. (Door de geallieerden werd in 1944 iets dergelijks gedaan.) Na de moeizame verovering van de Sloe dam aan het einde van dp middag van 17 mei verliep de Duitse opmars gesmeerd. Er was toen geen enkele reden Middelburg in brand te schieten om daarmee het ei land tot overgave te dwingen. Het was een puur tactische inzet van de artillerie in Le wedorp die voor het veroveren van de Sloedam in stelling was gebracht. De vuur zee die zich daarna door de binnenstad ver spreidde was zeker geen boze opzet, maar een tragisch gevolg. Tijdens de West-Feld- zug, die in het voorjaar van 1940 in Noord-Frankrijk oprukte, gingen de Duit sers er juist prat op dat ze in de Franse ste den de cultuurschatten hadden gespaard. En zij waren nota bene erfvijanden en wij niet. Er hadden in de middag van 17 mei boven Middelburg luchtgevechten plaats tussen Duitse, Franse en Britse jachtvliegtuigen en er cirkelde een onbemand Fiese- ler-Storch verkenningsvliegtuigje boven de stad voor artilleriewaarneming. En na ieder rondje volgde dan een salvo wat aan leiding gat tot veel misverstand bij de to taal onervaren burgerij. Een terreurbom- bardement door de Luflwaffe kunnen we wel vergeten. Er zijn die dag twee luchtaan vallen op de stad gedocumenteerd, door drie Heinkel-111 bommenwerpers-. Dat daarbij ook een cluster brandbommen is gevallen kan niet worden uitgesloten. Ad van Dijk heeft zich als lid van de docu- mentatiegroep Walcheren 1939-1945 ruim dertig jaar verdiept in de oorlogsjaren. Voorpagina Spectrum y Op de voorpagina: hoofdfoto - de Markt met uitzicht op de abdij en Lange Jan; foto linkson der: gevel van de Provinciale Bibliotheek in de Lange Delft; rechtsonder: het stadhuis. y De foto's van het verwoeste Middelburg in de ze bijlage zijn afkomstig uit de collectie van Middelburger Paul Voskamp. W. Verstraate (geb. 1915) Ik was 25 jaar toen het bombarde ment op Middelburg plaats vond. Wij woonden in de Span jaardstraat nummer 2, net tegen het hoekje van de St. Pieterstraat aan. Ik was bij mijn vader in dienst, we hadden een fruitwinkel. In 1931 heeft er al een brand plaatsgevonden. De zaak is toen hersteld, maar in 1940 zijn ons huis en onze zaak helemaal afgebrand. We zijn op de 17de mei de binnen stad uitgegaan en naar de Seisweg nr. 100 gegaan. Halverwege de middag, toen het bombardement dus al aan de gang was, zijn wij weer naar de stad gegaan. Eerst zijn we in de Noordstraat wezen kijken. Daarna gingen we naar de Markt. Ik weet niet meer precies hoe laat dat was. Het moet in de tweede helft van de middag geweest zijn, om een uur of vier, vijf Ze waren op de Markt bezig In het boek Middelburg 17 mei 1940, het vergeten bombardement, zijn enkele verhalen opgenomen van Middelburgers, die in de stad aanwezig waren toen de bommen en granaten vielen. Op deze pagina een voorpublicatie uit het boek, dat volgende week aan demissionair minister Eimert van Middelkoop wordt aangeboden. met zandzakjes. Het stadhuis stond al in brand. We vroegen toen: 'Zullen we de benzinepomp bij de garage van Blaas beschermen?' 'Ja', zei iemand van de brandweer. Ik heb een stuk of twintig zakjes gedragen, maar een van de brandweerlieden zei: 'Dat wordt niets, het helpt niet.' Dus wij terug. Hoe we precies op de Groen markt gekomen zijn weet ik niet meer. Het was tamelijk rustig in de stad. Op de Lange Burg lagen brand- Het slangen, maar daar konden we niets mee, want er zat geen druk op het wa ter. Via de Balans zijn we bij ons huis gaan kijken en vervolgens zijn we door de St. Pieterstraat verder de stad ingegaan. De Franse Kerk in de St. Pie terstraat had een gat in het raam, maar verder was er niet veel kapot. Door de Lange Delft zijn we weer te ruggelopen de stad in. Toen we door de Abdij liepen, begon het schieten weer. We schuilden toen bij een poort aan de Burg. Het was pats hier en pats daar, maar niet bij ons geluk kig. Het was vooral een beschieting, die de schade aan de stad veroorzaakt heeft. Later trof een granaat ook de Lange Jan. Het werd steeds leger in de stad, er waren nauwelijks men sen meer. We zijn nog een keer in ons huis wezen kijken. Boven op mijn kamertje zag ik dat de Franse Kerk in de brand stond. Ik dacht: 'On ze buurt gaat er aan.' Dat is ook ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 50