Het duurt even als je 2 I Onderzoek ongeval nog niet afgerond Bene zaterdag De krant 5 weken voor 15 euro! INSPECTIERAPPORT Thermphos geeft het toe: de veiligheid moet worden verbeterd. Maar het bedrijf bestrijdt dat het er nu niet deugt, zoals instanties concluderen. Hogeschool Zeeland zaterdag 15 mei 2010. door Maikel Harte Molto bene, molto be ne, riep de man naast me op de Dam in Middelburg maandag middag. Hij stootte me zelfs aan en keek me aan, alsof hij een be vestiging wilde. Ik spreek echter geen Italiaans. Met het beetje taal gevoel dat ik heb, probeerde ik zijn woorden te ontcijferen. 'Be ne', was makkelijk. Dat klinkt het zelfde als in het Zeeuws, dus moest hij het over benen hebben. 'Molto' was moeilijker, maar dat moest 'veel' betekenen. Immers, een multomap is een map met veel ringen. Met 'molto bene' moest hij dus 'veel benen' bedoe len, maar hoezo? Benen van ren ners waren er nog niet, want het peloton was nog ver verwijderd van de finish. En druk was het rond de middag nog niet. Bedoel de hij mijn benen? Dat kan niet, want ik heb er maar twee. Of zou 'molto' meteen ook dik beteke nen? Dat zou kunnen want ik heb een paar stevige kuiten. „Hij be doelt dat het erg goed is", zei een Nederlandse toeschouwer naast me. Ik moest die Italiaan gelijk ge ven, die Zeeuwse Giro-etappe maandag was 'molto bene'. Een spectaculaire rit, prachtige beel den en mooi weer. Al ben ik als wielerliefhebber misschien niet helemaal objectief, als een van de grote wielerrondes in de buurt komt. Nochtans vielen in de lan delijke media ook lovende woor den Zeeland ten deel. Op naar het volgende grote evenement. En dat is vandaag in mijn eigen Terneu- zen. Daar wordt vandaag door Karla Peijs het nieuwe winkelcen trum aan het Schuttershof ge opend. Is dat bijzonder zult u den ken. Ja, dat is bijzonder, want dit winkelcentrum heeft een roltrap. De eerste in Terneuzen. Een enor me stap voorwaarts in de ontwik keling van Zeeuws-Vlaanderen. Van zo'n opmerking staat u mis schien eveneens te kijken, maar u moet weten dat wij in Zeeuws-Vlaanderen niet verwend zijn met treinen, trams en een bus om de vijf minuten. Een rol trap is dan ook een mooi stukje openbaar vervoer, waar ons hart sneller van gaat kloppen. En het is lekker voor de bene! Molto bene. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vtaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00-uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA 14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadefe informatie door Nadia Berkelder Na het ongeval vorig jaar heeft het bedrijf maatregelen geno men, zegt directeur Rob de Ruiter. „We hebben de aanpak van de oven stop - het ongeluk gebeurde tij dens zo'n stop - drastisch veran derd. We hebben een extern be drijf ingehuurd om overal in de fa briek van veiligheid een punt te maken, 24 uur per dag. We heb ben een systeem aangeschaft om de ploegenoverdracht te verbete ren. Er is heel veel gebeurd. En dat blijkt ook wel, want het aantal ver- zuimongevallen is gedaald." Dat het aantal incidenten stijgt, is juist het gevolg van een groter vei ligheidsbewustzijn, zegt De Rui ter. „We stimuleren het melden van incidenten, maar incidenten zijn geen ongevallen. We probe ren, ook door het melden van inci denten, de veiligheid te vergroten, om het echt in de mensen te krij gen. En dat deden we ook al voor het ongeval. Het is een cultuur die je wilt veranderen en dat duurt na tuurlijk even." „Dit soort inspecties wordt regel matig gehouden, maar er lijkt deze keer wat extra druk op te staan, waarschijnlijk vanwege het onge luk vorig jaar. We moeten het rap port niet bagatelliseren, maar de overheid is vaak wel schoolmees terachtig. Bij onderzoeken als deze moet je - vind ik - opletten dat je niet te snel conclusies trekt. Wij hebben daar onze vraagtekens bij. Je moet uitkijken dat je, als je bij wijze van spreken wilt bewijzen dat alle honden op hun baas lij ken, niet alleen nog de foto's van de kleine mannetjes en de tekkels bekijkt en die van de tekkels met de grote mannen negeert. De vraag is: wat wil je bewijzen? Dat er nog steeds dingen misgaan? Dat is ongetwijfeld waar. Als ik mor gen in de fabriek ga kijken, vind ik ook dingen die niet kloppen." Dat Thermphos de risico's te laag in zou schatten is 'een mening' vindt de Ruiter. „Daar zijn geen re gels voor, er is geen handboek. Daarom is dat een lastige discus sie, maar als de overheid vindt dat het anders moet, willen we daar best naar kijken." Volgens De Rui ter is het probleem dat de over heid zich te veel richt op procedu res. „En al zouden alle procedures precies kloppen, het kan nog steeds misgaan op het moment dat iemand niet oplet." Vandaag wordt op het be drijf een gedenkteken ont huld voor de twee man nen die precies een jaar geleden verongelukten terwijl ze aan het werk waren bij Thermphos. De mannen kwamen om het leven toen ze bezig waren met onder houdswerkzaamheden aan een fos- foroven op het bedrijf Een derde persoon raakte gewond. De arbeidsinspectie is nog steeds bezig met het - strafrechtelijk - on derzoek naar het dodelijk ongeluk. Dat onderzoek vindt plaats onder verantwoordelijkheid van het Openbaar Ministerie. Justitie doet - zolang het onderzoek loopt - geen mededelingen. „Dat zal nog wel enige maanden duren", zegt woordvoerster Esther Schreur. Het recente rapport staat los van het onderzoek naar het ongeval vo rig jaar, zeggen de betrokken in stanties. Dit rapport is de weerslag van een reguliere inspectieronde in het kader van de Brzo, het Be sluit risico's zware ongevallen. De Brzo is ingesteld naar aanleiding van de ramp met een chemische fabriek in het Italiaanse Seveso in 1976. Bij die ramp kwam dioxine vrij waardoor omwonenden ern stig verminkt raakten. De Europe se unie heeft naar aanleiding van die ramp de regels verscherpt. De Brzo is de Nederlandse uitwerking van die Europese regels. De inspecties bij Zeeuwse bedrij ven worden uitgevoerd door een team dat is samengesteld uit mede werkers van de provincie, de ar beidsinspectie en de veiligheidsre gio, zegt John Sanders van de pro vincie. Het team onderzoekt niet alleen of er gevaar is voor werkne mers, maar juist ook voor de omge ving - omwonenden dus - en het milieu. „We voeren dit soort in specties bijna dagelijks uit. Het komt wel eens voor dat we moe ten constateren dat er dingen niet goed gaan, maar er zijn ook bedrij ven die alles op orde hebben." „Het gaat niet alleen om procedu res die al dan niet gevolgd zijn", zegt Magda de Vetten van de ar beidsinspectie. „Het gaat om reële gevaren en om meer dan om veilig heid van werknemers, maar als er een ongeluk gebeurt is het effect bij dit soort bedrijven veel groter dan voor werknemers alleen." www.hz.nl Hogeschool Zeeland biedt als enige hogeschool in Nederland de opleiding Vitaliteitsmanagement Et Toerisme aan. Deze opleiding richt zich op de groei ende markt van vitaliteit, gezondheid, gastvrijheid, vrijetijdsbeleving en toerisme. Ben je innovatief, sterk in het ontwikkelen van nieuwe concepten, kun je leiding geven en mensen motiveren? Dan is dit de opleiding voor jou, waarmee je later in Nederland of in het buitenland aan de slag kunt in een managementfunctie in het toerisme. Maak van genieten je beroep! Kijk op www.hz.nl voor meer informatie onder Opleidingen of meld je direct aan!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2