24 land Strak schema voor sluizen in Terneuzen 'Sluit mannen niet uit SCHEEPVAART Afspraken tegen wachttijden zaterdag 15 mei 2010 door Wout Bareman terneuzen - Het schutten van schepen via de sluizen van Terneu zen wordt beter geregeld. Rijkswa terstaat, het Havenbedrijf Gent en Zeeland Seaports hebben daarover afspraken gemaakt. Ook de nau tische dienstverleners op het Ka naal Gent-Terneuzen (loodsen, sleepdiensten en bootlieden) zijn erbij betrokken. De planning voor het schutten wordt betrouwbaarder, waardoor ongewenste wachttijden en vertra gingen bij vertrek en aankomst kunnen worden voorkomen. Daar voor is samenwerking, .afstem ming en communicatie tussen de haven- en vaarwegbeheerders, loodsen, sleepdiensten en bedrijfs leven een eerste vereiste. Een woordvoerder van het Haven bedrijf Gent: „De grote bedrijvig heid op het Kanaal Gent-Terneu- zen leidt geregeld tot pieken in het scheepvaartaanbod bij de sluizen van Terneuzen, met wachttijden tot gevolg. Dat is ongewenst, want een betrouwbare planning heeft de grootste prioriteit." Tijdens een bijeenkomst op het Gentse stadsjacht Jacob van Arte- velde ondertekenden vertegen woordigers van het havenbedrijf, het havenschap en het loodswe zen een convenant, waarin de af spraken zijn vastgelegd. Die gaan uit van het zo optimaal mogelijk plannen van de scheepvaart van en naar Gent en Terneuzen, zodat vooraf precies bekend is wanneer welk schip geschut kan worden in Terneuzen, zodat loodsen, slepers en andere dienstverleners daar op in kunnen spelen. Voortaan wordt al vierentwintig uur voor aankomst van een schip gestart met de planning op basis van vraag en aanbod en prioriteit. Twaalf uur voor aankomst contro leren ook de loodsen en de sleep diensten of de planning haalbaar is. Zes uur voor aankomst is de planning definitief Over een jaar worden de afspraken geëvalueerd. s door Mieke van der Jagt Ze gelooft er nog heilig in, in het systeem van mi crofinanciering. Maar Nouriya Kaur is wel wij zer van de markt gekomen dan ze erheen ging. Een paar maanden in India hebben haar geleerd dat het opzetten van een financieel sys teem in een ontwikkelingsland met onze westerse uitgangspunten onvoldoende werkt. „Veel microfinancieringsinstellin- gen richten zich speciaal op vrou wen. Het idee is dat het onaange boorde economische kapitaal dat vrouwen vormen, kan worden aan gewend als ze maar toegang heb ben tot financiële diensten. Dat is niet zo, in ieder geval niet in India. Je zult die vrouwen eerst moeten leren dat ze naar buiten kunnen treden met hun vaardigheden. De cultuur zoals ik die heb gezien, sluit vrouwen heel erg op. Man nen zijn bang om hun vrouwen meer vrijheid toe te laten. Ik heb Nouriya in India. hun gevraagd waarom. Ze weten niet waar de grens is. Ook die man nen moeten nog dingen leren." Nouriya is ervan overtuigd dat mannen en vrouwen heel veel van elkaar kunnen leren, als het gaat om het opzetten en uitbaten van kleine ondernemingen. „Daarom moet je beide ondersteunen. Het is waar dat er ongelijkheid tussen mannen en vrouwen is, maar door je uitsluitend op vrouwen te richten, maak je de kloof alleen maar groter. Waar mannen en vrouwen samen iets oppakken, kweek je meer dan alleen een inko men." Tijdens haar verblijf in India, waar Nouriya vrouwen hielp bij het op zetten van nerinkjes om een tijge- reservaat te ontzien, zag ze ook dat microfinanciering alléén niet helpt. „Je moet veel energie steken in het wegwijs maken. Het moet gepaard gaan met educatie en die moet je bijna op de drempel van het huis gaan brengen." Veel armoede maar ook veel rijk dom is Nouriya tegengekomen in India. Op het PZC-blog van de Zeeuwse Wereldburgers heeft ze daarvan, met veel foto's, verslag ge daan. Volgend jaar gaat ze terug. „Jazeker, opnieuw voor projecten in de microfinanciering, want dat blijft een uitgelezen hulpmiddel om de armoede te bestrijden. Je moet er alleen vanalles bij leveren. Dat kost geen geld, alleen wat in spanning." FINISHPLAATS GIRO 2010 De vele toeschouwers die langs de route stonden, het enthousiasme van de doorkomst gemeenten, de prettige samenwerking met verschillende overheden, de ondernemers en bewoners die er een feest van gemaakt hebben, vele helpende handen van betrokken vrijwilligers en personeelsleden, het zonnetje dat de hele dag scheen en de prachtige beelden van onze provincie die de hele wereld zijn overgegaan. Wij zijn er trots op dat de derde etappe van de Giro d'ltalia 2010 een groot succes is geworden. foto: www.lawalata.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 176