241 zeeland Compromis sluitingstijden strandtenten De molen verdween Girod'ltalia LATER Paviljoens mogen tot één uur open zaterdag 15 mei 2010 door Selma Osman DOMBURG - De strandtenten langs de Veerse kust mogen langer open blijven. Van het college van burge meester en wethouders mogen de strandpaviljoens tot één uur 's nachts de deuren openhouden. Dat is een uur later dan nu is toege staan, maar nog altijd vroeger dan de strandtenten zelf willen. Voorzitter van de Veerse afdeling van Koninklijke Horeca Nederland (KHN) Michiel Kloeg noemt het positief dat het college met de nieuwe sluitingstijden een stap in de richting van de paviljoenhou ders zet. Sinds 1997 is het slui tingsuur van de strandpaviljoens al punt van discussie. KHN heeft altijd gesteld dat de re gels voor de horeca aan de strand zijde en de landzijde hetzelfde moeten zijn. De paviljoenhouders blijven dan ook van mening dat een sluitingstijd van twee uur rede lijk zou zijn. Nu mag dat een paar door Marijke Vael keer per jaar, mits een ontheffing voor een besloten feest is aange vraagd. Toch legt Kloeg - zelf strandpaviljoenhouder - zich bij het compromis neer. „De nieuwe sluitingstijden zijn voor ons al tachtig procent winst en op dit moment politiek het hoogst haal bare." Het afgelopen jaar moesten de strandtenten om middernacht dicht. Als het aan het vorige colle ge had gelegen zouden de strand tenten toen al een uur langer open mogen blijven. Maar de raadsfrac ties van SGP/CU en PvdA/GL gin gen daarmee niet akkoord. Op 27 mei krijgt de raad opnieuw het laatste woord. CDA-wethou- der René Molenaar (toerisme) ver wacht nu wel een meerderheid voor de nieuwe sluitingstijden. SGP/CU heeft zich in de richting van het compromis bewogen. Kloeg zal aandringen op een eva luatie in 2011. Hij hoopt dat de tijd dan wel rijp is om het verschil met gewone cafés te laten verdwijnen. Ze wonen op historische grond in een zeer oud huis. Via het gemeentear chief ontdekten Emma en Lex Luijendijk dat hun pand reeds in 1658 aan de Burghseweg stond. De weg tussen Burgh en Haamstede, tegenwoordig een le vendige toeristische route. In vroeger eeuwen was het niet meer dan een breed zandpad, zo blijkt uit oude platen en foto's, die het echtpaar koestert. Evenals de kopie uit een Veldnamenboek uit 1664 waaruit blijkt dat 't Mool- huys in die periode werd gebouwd op de plek waar voorheen een gast huis stond. „Het was het eerste woonhuis aan de Burghseweg. In de 17e eeuw was hier verder alleen Slot Haamstede en de brouwerij." En de molen waaraan het pand zijn naam dankt. Die stond tot hal verwege de 19e eeuw aan de over zijde van de weg. Van die koren- of getijdemolen resten slechts fun damenten. Enige tijd zag het er naar uit dat ook 't Moolhuys dat lot beschoren was. Maar dat keer den ze ten goede. Na een grondi ge, grotendeels zelf gerealiseerde, restauratie verkeert het pand weer in oude glorie. Het echtpaar Lui jendijk maakte onder andere de dichtgemetselde kelder weer toe gankelijk en liet een tuinhek ver vaardigen, precies zoals vroeger om het huis stond. De 74-jarige Uit een Veldnamenboek uit 1664 bleek dat op deze locatie reeds in 1658 een pand stond met de naam Moolhuys. foto Ronald den Dekker voorzitter van de Monumenten commissie van Stad en Lande en zijn echtgenote vinden het heer lijk om in het historische pand te wonen waaraan ieder onderdeel 'scheef is. Het stel maakte in de ja ren 70 kennis met Schouwen-Dui- veland via een vriend die in Ou- werkerk een vakantiehuis kocht. „Dat hebben wij toen ook ge daan." Dat herhaalde zich in de loop van de jaren tot Emma en Lex vijf vakantiehuizen hadden die ze verhuurden. Toen Lex Lui jendijk stopte met werken koch ten 'ze 't Moolhuys. „We besloten al eerder dat we later aan de Burgh seweg wilden wonen omdat het zo'n levendige weg is. We zijn stadsmensen en houden wel van een beetje drukte. Een aantal gebreken, waaronder een kamervloer die ruim 7 centi meter afliep, schrok Emma en Lex niet af. Zij gingen entho.usiast aan de slag met een opknapbeurt en begonnen een zoektocht naar de geschiedenis. Zo kwamen ze in contact met de, toen 95-jarige, Nel Blom uit Burgh die in 't Moolhuys werd geboren en er een groot deel van haar leven woonde. „Zij vertel de ons onder andere dat er een kel der was en waar de bedsteden za ten. Haar vader was molenaar op de Graanhalm. Toen hij allergisch bleek voor stof nam hij van de bur gemeester van Burgh de Boeren leenbank over. Die was tientallen jaren gevestigd in dit pand." F1NISHPLAATS GIRO 2 V&m De vele toeschouwers die langs de route stonden, het enthousiasme van de doorkomst gemeenten, de prettige samenwerking met verschillende overheden, de ondernemers en bewoners die er een feest van gemaakt hebben, vele helpende handen van betrokken vrijwilligers en personeelsleden, het zonnetje dat de hele dag scheen en de prachtige beelden van onze provincie die de hele wereld zijn overgegaan. Wij zijn er trots op dat de derde etappe van de Giro d'ltalia 2010 een groot succes is geworden. foto: www.lawalata.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 164