zeeland 123 er ook baat bij heeft Jeugdbrandweer aan de slag in Duitse Vohwinkel concreet maken www.ambiance-zonwering.nl CREËER UW EIGEN SCHADUW, MOMENT VAN DE DAG zaterdag 15 mei 2010 S m Mi'mriwrnj; ws& m m wmmmmmsm Leden van de Jeugdbrandweer, Manon Kostense, Jens Schreers en Tenere Middelhoek, presenteerden vorig jaar nieuwe tenues, foto Dirk-Jan Cjeltema door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Veertien le den van de jeugdbrandweerpost Westerschouwen zijn vrijdagoch tend vertrokken naar het plaatsje Vohwinkel in Wuppertal. Zij hebben daar een driedaagse uit wisseling met een groep van rond de 20 jonge brandweergasten uit Duitsland. Naast plezier betekent dat vooral ook dat er veel kan wor den geleerd. De principes waar mee gewerkt wordt zijn bij de Duitse brandweer wezenlijk an ders dan bij de Nederlandse colle ga's - licht Rob van de Werfhorst van de jeugdbrandweer toe. Hij weet dat uit ervaring omdat vorig jaar oktober een uitwisseling met de volwassen ploeg van Vohwin kel is geweest. Die contacten met Duitsland zijn nieuw. Een Duitse toerist en brandweerman, die al jaren in Zee land komt, legde het contact na de jeugdbrandweer van Schou- wen-Duiveland in de praktijk be zig te hebben gezien. Ook de jeugd- activiteiten zijn anders van opzet, aldus Van de Werfhorst. De Neder landse jeugd traint volgens het éch te stramien; trainingen en wedstrij den zijn voorbodes van het echte blus- en reddingswerk later. In het buitenland is er vaker sprake van scouting- of showachtige elemen ten. „Wij zijn meer gericht op het werk zelf. En dat werkt ook bin dend naar de jeugd toe." Jeugd die nu drie drukke dagen te gemoet gaat. De jongeren (van 13 tot en met 18 jaar) van de jeugd- post Westerschouwen kregen giste ren vooral sport en spel voorge schoteld. Vandaag moeten ze ech ter echt aan de bak. Met het oog op de strijd die de jongsten van de ploeg in juni moeten strijden in Sliedrecht (halve finale jeugd- brandweerwedstrijden) wil de ploeg er ook echt tegenaan. De bedoeling is dat de Duitse jeugdploeg in september een te genbezoek brengt. Hoe daarna is nog niet bekend. Wat Rob van de Werfhorst betreft wordt er nog een stap extra gezet. „We hebben vorige jaar bij de Olympiade ook een jeugdploeg uit Manchester ont moet. Het plan is om die Engelse, Duitse en Nederlandse ploeg een keer bij elkaar te brengen." mingen: overheid, bedrijven en particulieren. Het platform wil dé plek worden voor iedere inwoner om informa tie te vergaren en ideeën op te doen op het gebied van duurzaam heid. Om dat te bereiken staan er inmiddels twee manifestaties op het programma: dinsdag 29 juni en zaterdag 3 juli. De activiteiten worden gehouden op een perceel van Elenbaas aan de Moolweg bij Ellemeet. Overheid en bedrijven worden uit genodigd op die 29e juni een pre sentatie te geven van hoe zij zich inzetten voor duurzaamheid. „Daarnaast hebben we er bewust een zaterdag aan toegevoegd om zoveel mogelijk particulieren ook de kans te geven hier informatie op te-doen of te kunnen verstrek ken, Wij nodigen graag iedereen uit, die iets over individuele initia tieven kan komen vertellen, dat bij ons te komen doen. Bijvoorbeeld over het moment dat de verwar mingsketel kapot ging en waarom iemand toen besloot zonnencollec- toren te installeren", aldus Overwa- ter. Het lijkt haar aardig dit soort verhalen te bundelen tot één pre sentatie en daarna gelegenheid te bieden er individueel nader op in te gaan. Tijdens die 3e juli worden er op het genoemde terrein ook workshops tekenen, schilderen en knutselen voor kinderen verzorgd door platformlid Karin den Haan. Veel eerder al, woensdag aanstaan de, zal het platform zich manifeste ren op de Beursvloer in de Burger zaal van het Zierikzeese gemeente huis. Overwater hoopt daar enkele mooie matches te kunnen afslui ten. „Wij werken zonder subsidie, maar mogelijk kunnen we op de Beursvloer wat zaken voor elkaar krijgen, zoals: het vinden van een ondernemer die bereid is onze flyer te drukken, iemand die T-shirts met ons logo erop wil pro duceren, iemand die foto's wil ma ken tijdens onze manifestaties, maar ook mensen die een korte be drijfspresentatie kunnen maken." Op de langere termijn overweegt het Stimuleringsplatform Transitie Eiland een rondgang langs de dorpsraden om visie en ervarin gen uit te dragen. Voor meer infor matie: tel. 06-51363656 en - binnenkort beschikbaar - de web site: www.transitie-eiland.nl. te zetten. Tijdens een informatie middag daarover in filmtheater Fi- Zi enige tijd geleden troffen enkele gelijk gestemde geesten elkaar. Het initiatief van Elenbaas kreeg een wat andere invalshoek en het Sti muleringsplatform was weldra een feit. Het wordt naast Ada Overwa ter en John Elenbaas gevormd door: Eric Odinot, Peter Groen, Karin den Haan, Tom Hage en Ro nald van de Sande. Volgens Overwater gebeurt er op dit eiland al veel als het om duur zaamheid gaat. „Maar vaak weten we dat niet van elkaar. Wij vinden het belangrijk om dat elkaar te la ten zien: overheden, bedrijven en burgers van Schouwen-Duiveland- kunnen elkaar in zo'n beweging stimuleren en samen voor een groot draagvlak zorgen." Overwater benadrukt dat er onder scheid wordt gemaakt in drie stro foto Dirk-Jan Gjeltema van de Sande en John Elenbaas (vlnr). 1Boete voor te weinig afval. 2. Museum zoekt nieuwe directeur. 3 Heropende Colff wordt Spar. EN VERDER Op www.pzc.nl een beeldimpressie van de parachutistenshow bij Interi eur Paauwe in Zonnemaire TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl TOEGANG Entree €5,- p.p. Kinderen tot 12 jaar gratis 2a 22 mei 10.00-2 l.OOu Zo 23 mei 10.00-17.00u Ma 24 mei A0.00-17.00u PINKSTERWEEKEND ZEEUWSE ROZENTUIN KATS THEMA'S design en kunst duurzaamheid en milieu interieur en decoratie huis en tuin workshops streekproducten lifestyle/bodyverzorging Buiten-en binnenzonwering, terrasoverkappingen, shutters, horren, rolluiken en raamdecoratie Livingstoneweg 8. Goes Tel. 0113 - 22 22 31 AMBIANCE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 163