Wagenhuis is compleet vernieuwd en Rondleidingen over twee stijlvol herstelde erven Groepje Terneuzenaren in actie voor wensen bewoners Hospice Boomkikkerfonds viert verjaardag met gratis tocht Muziek beleven op een matje in de watertoren GRAAF JANSHOF Johanna Pladdet ziet veel pieker- en handwerk beloond 'Gelukkig waren de vorige eigenaren van de mooie, oude dingen afgebleven' zaterdag 15 mei 2010 Achterzijde woonhuis met voormalige bakkeet (rechts), foto Mark Neeiemans Keuken in het volledig opgeknapte wagenhuis. Verliefd moet ze zijn ge weest, Johanna Pladdet. Met zoveel gevoel voor elk detail kan iemand een oude, gedeeltelijk vervallen boerderij anders niet opknappen. „Met mijn vriend", benadrukt ze bij een rondleiding over het Graaf Janshof in Westdorpe. „Hij werkt in de bouw." Samen moeten ze een doorzet tingsvermogen hebben dat aan het onvoorstelbare grenst. Neem het wagenhuis achterin het boerenerf Het was een totale bouwval, waar van het dak bijna was ingestort en slechts drie muren overeind ston den. „Ik heb me er een weg moe ten banen door de bruidssluier die erin groeide", vertelt Johanna, „en flierbomen stonden er manshoog. Die hebben we weggehaald. Twee volle dagen zijn we ook nog bezig geweest om alle mest eruit te kruien." In het wagenhuis herinnert niets meer aan dat grauwe verleden. Het is modern, aangepast aan de eisen van deze tijd en toch is de historie er voelbaar. Op de verdie ping heeft Johanna de oude, krom getrokken eikenhouten balken la ten zitten. Met de houten pennen die de balken verbinden. Ook de compleet nieuwe woonkamer an nex keuken beneden voelt authen tiek aan. Johanna: „Ik heb er veel over gepiekerd." Het woonhuis uit 1865 en de er naast gelegen bakkeet zijn ook stijl vol onder handen genomen. Jo hanna kocht het hof tien jaar gele den. Om er zelf te gaan wonen, vanuit Sas van Gent. „Maar in de tussentijd zijn we naar Walcheren verhuisd. Nu verhuur ik het, aan families, vriendengroepen, jaar clubs en verenigingen Bij de aankoop had Johanna één geluk. „De vorige eigenaren waren van de de mooie oude dingen afge- bleven." De kamer en suite in het woonhuis, de glas-in-lood-ramen, de vensterluiken, alles was nog zo als vroeger. Sandra Dobbelaar van Landschaps beheer Zeeland loopt mee. „Het is typisch Zeeuws dat een rijke boer derij zoveel bijgebouwen had. Die zijn hier nog allemaal. Prachtig." Het werk aan de hoeve heeft Jo hanna op een ander spoor gezet. Van opleiding psychologe heeft ze zich omgeschoold tot ontwerpster van otider meer maatkeukens- en meubelen. Het Graaf Janshof is haar visitekaartje. foto Johanna Pladdet Wagenhuis met ramen op plek oude toegangsdeuren, foto Mark Neeiemans Liefhebbers van oude boerderij en kunnen donderdag 20 mei hun hart ophalen, 's Avonds tussen zeven uur en half negen houdt Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) een excursie over de erven van twee boerenhoeven die met alle respect zijn opge knapt, in de buurtschap Spui en in Westdorpe. De eigenaren heb ben zich echte doorzetters ge toond, want gemakkelijk hebben ze het zeker niet altijd gehad. Het lijkt zo aardig een oude, verval len boerderij kopen met het idee die te restaureren, maar dan be gint het pas. In Spui en Westdor- RETRANCHEMENT - Het Boomkik- kerfonds, Het Zeeuwse Landschap en Landschapsbeheer Zeeland hou den vrijdag 21 mei een excursie naar boomkikkers in de Willem Leopoldpolder bij Retranchement. Het natuurgebied daar is speciaal ingericht voor de boomkikker. De wandeling start om 18.30 uur. Tus sen 20.30 uur en 22.00 uur is een pauze, waarin een cateringbedrijf voor eten zorgt. Vervolgens gaat de tocht in het donker verder. In het kader van het tienjarig bestaan van het Boomkikkerfonds is de ex cursie met maaltijd gratis. Aanmelden kan tot 17 mei via nummer 0113 230936 of per mail: info@slz.landschapsbeheer.nl. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Stichting Hospice Zeeuws-Vlaanderen krijgt finan ciële steun van vier meelevende Terneuzenaren. Ze hebben een be nefietdiner georganiseerd, dat don derdag 20 mei wordt opgediend in grandcafé Lekker La Vie aan de Scheldekade. Het is een initiatief van Bart Yse- baert, Kees van Tiel, Jan Henk Ber- kel en Frank van de Vrede uit Ter- neuzen, vier goede kennissen,- die elkaar regelmatig treffen. Berkel: „De echtgenote van één van ons is vrijwilligster in het hos pice, waar mensen in hun laatste levensfase worden ondersteund. Toen we hoorden dat er weinig geld is voor het vervullen van hun laatste wensen, besloten we geld in te zamelen. We zitten alle vier in zaken, dus leek het een goed idee onze netwerken aan te bo ren." Doel van het (waarschijnlijk) jaar lijks terugkerende diner is niet al leen geld in te zamelen, maar ook het aantal donateurs flink uit te breiden. Berkel: „Als de laatste wens van één van de terminale gasten van het hospice is de fami lie uit Canada nog een keer te zien, ontbreken daarvoor nu nog de financiële middelen. Wij willen pe hebben de eigenaren zich daar goed doorheen geslagen, vindt SLZ. Ze hebben zich eerst in de historie verdiept waarna ze stijlvol aan de slag zijn gegaan. In Spui draait het om het herstel van een grote schuur en het wagenhuis. De Westdorpse hoeve bestaat uit veel bijgebouwen. SLZ helpt met streekeigen erf- en opknapadviezen en bij het doen van subsidieaanvragen. Voor de ex cursie kunnen mensen zich aan melden tot uiterlijk dinsdag 18 mei via telefoonnummer 0113-230936 of per e-mail info@slz.landschaps- beheer.nl een potje aanleggen, waarmee dat soort wensen wél kan worden ver vuld." Tegelijkertijd wordt gepoogd het aantal vrijwilligers uit te breiden, want ook daaraan bestaat grote be hoefte bij het hospice in de Leeu wenlaan in Terneuzen. Deelne mers aan het benefietdiner beta len 500 euro (twee personen). Voor dat bedrag wordt iemand ge noteerd op de lijst Vriend van de Gasten. Wie verhinderd is, maar toch een gebaar wil maken, kan 150 euro storten en komt vervol gens ook op de lijst. Aanmelden kan via e-mail benef1ethospice@xs4all.nl. OOSTBURC - De Vlaamse stemthe- rapeute Katelijn Vanhoutte en vijf begeleidende zangers houden za terdag vijf juni twee concerten in de watertoren in Oostburg. Die worden gegeven in 'boventoon zang', wat een meditatief tintje geeft aan het geluid. Daarom wordt aangeraden het concert lig gend te beleven. Een matje of slaapzak meenemen is daarom aan bevolen. De optredens zijn van 14.00 tot 15.00 uur en van 19.30 tot 20.30 uur. Kaarten kosten 10 euro. Voor af reserveren is noodzakelijk en kan bij Nel de Best van de waterto ren via 06 13701686.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 152