zeeland123 pas echt kunst als het veel geld kost Actiecomité Red onze Polders houdt open dag in Hertogin Hedwigepolder zaterdag 15 mei 2010 z worden verplaatst. Excessen als de ze konden nu eenmaal niet wor den toegestaan. Dat 'Hoofd op een paal'? Dat zou de wethouder van cultuur direct opnemen met de be treffende ambtenaar. Want ook dat gaf vanzelfsprekend geen pas. En die roestige naald aan het Schuttershof? Genoteerd. Ook ver wijderen! En dat, terwijl creatieve Terneuze- naren het zó leuk vonden en hard op droomden van ludieke huwe lijksvoltrekkingen tussen Puckey en Muckey met een lachende bur gemeester, 'die het huwelijk als bij zonder ambtenaar van de Burgerlij ke Stand zou voltrekken met een, zoals gebruikelijk, mooie, lange toe spraak. Maar nee, de wethouder van cultuur hield star vol. Tja, we pompen 7 miljoen in een nieuw museum van boerenkarren in Axel. Dat hebben we nu een maal met elkaar afgesproken. En dan is er dus voor ludieke, sponta ne kunstuitspattingen geen plaats. Dan wordt het immers een zooi tje. Muckey bleek uiteindelijk een Geuzengrap. Maar wel één met een ondertoon: een kreet om meer 'openbare kunst'. Desnoods gratis. door Wout Bareman te een mooi koperen bordje dan. Kunst dus. Kosten: pakweg 10.000 euro. De wethouders Co en Adhémar verhuisden acht jaar geleden naar Terneuzen en maakten daar ken nis met alle voors en tegens van een werkstad. Niet lullen, maar poetsen. Kunst? Ja, de groeten! Toen ruim vier jaar geleden colle ga Jaap Bos zijn intrede deed, werd plotsklaps weer een hang naar kunst zichtbaar. Bos propa geerde de nobele kunsten, opende mooie exposities en gaf kunste naars, waar het budget het maar toeliet, een kontje. Museumbeleid? Formidabel. Kunstkoepel Toon beeld? Een willig oor. Tot... hij ruim een week geleden uit het raam van zijn wethouders kamertje op het stadhuis keek en daar, tegenover het pronkjuweel van de vermaarde Puckey, een ille gaal neergeplant kunstwerk ont waarde, dat door de anonieme kunstenaar Muckey was gedoopt. Een verloofde voor Puckey, heette het in een 'mail van een onbeken de' aan alle wethouders en aanver wanten. Passerende Terneuzena- ren gniffelden en staken de duim omhoog.. Eindelijk hoorde Terneu zen er als kunststad bij, eindelijk werden de straten gevuld met on betaalde kunstuitingen. Zoals Muckey, maar ook het anonieme 'Hoofd op een paal' tegenover de prestigieuze-Twin-Towers van Ter- neuzen, Waterfront. En nog zo'n il legaal kunstwerk: de al jaren gele den geplaatste 'Roestige punt' vlak bij de Axelsedam en het Schutters hof Ongesubsidieerd en dus on bemind. Cultuurwethou der Bos verklaarde deze week op strenge toon dat Muckey zonder vergunning was geplaatst ('een aangeklede en geverfde etala gepop') en dat, als de eigenaar zich niet snel zou melden, het ille gale kunstwerk zonder pardon naar de gemeentelijke remise zou Terneuzen stond tot voor kort niet bepaald bekend als 'kunststad'. Maar het tij leek te keren. Tot de komst van Muckey. Illegaal dus onbe mind. Weg ermee! aren geleden brachten twee I Axelaars alle kunstwerken in I buurgemeente Terneuzen in I beeld. Ze kwamen tot de slot- J som dat het er nog heel wat waren, meer dan ze hadden ver wacht. Ja wis en waarachtig, Ter neuzen stak kunstbuurman Axel naar de kroon. En daar was het aantal kunstwerken onder de be zielende - en veelvuldig lier en fluit bespelende - wethouders Co van Schaik en Adhémar van Waes toch uitgegroeid tot bijkans een woud van niet altijd even herken bare, maar immer gewaardeerde kunstuitingen. Waar iemand, die de binnenstad van Axel binnen reed, dacht dat hij een snelheids remmer op zijn pad vond, bleek daar een heus kunstwerk neerge plant. 'Trots massief, verduidelijk- door Harmen van der Werf EMMADORP - De schoonheid van de Hertogin Hedwigepolder ont- dekken. Het kan zaterdag 29 mei van 10.00 tot 16.00 uur tijdens een open dag. Actiecomité Red onze Polders is de initiatiefnemer. Om te laten zien dat door ontpolde- ring van de Hedwigepolder niet al leen akkerland wegvalt, maar ook een brok natuur. Red onze Polder volgt voor de open dag een beproefd recept dat natuurbeherende organisaties als Het Zeeuwse Landschap en Staats bosbeheer ook vaak hanteren. Be zoekers zijn welkom in een tent bij de Lignestraat-Engelbertstraat. Veel foto's zijn daar te zien over het ontstaan van de Hedwigepol der en de polder in vier seizoenen. Waterstaatkundige en Westerschel- dekenner Wil Lases uit Tiel en pro fessor Jaap Schijve houden lezin gen. Er is muziek. Wie dat wil, kan meedoen aan een prijsvraag. Voor kinderen zijn er spelletjes. Ze kunnen knutselen en aan een bal lonnenwedstrijd meedoen. Ook is er een springkussen. De Hedwigepolder opsnuiven kan per fiets en vooral tijdens wande lingen met een gids, onder meer door het krekengebied in de pol der. De Hedwigepolder (1904) is de jongste Zeeuws-Vlaamse pol der. Eigenaar is de Belgische onder nemer Gery De Cloedt. Hij heeft altijd gezegd alles op alles te zetten om onteigening van het familiebe zit te voorkomen. PINKSTERWEEKEND ZEEUWSE ROZENTUIN RATS -FA TOEGANG Entree €5,- p.p. Kinderen tot 12 jaar gratis Za 22 mei 10,00-21.00u Zo 23 mei 10.00-17.00u Ma 24 mei 10.00-17.00u -.IR] THEMA'S design en kunst duurzaamheid en milieu interieur en decoratie huis en tuin workshops streekproducten lifestyle/bodyverzorging tel. 0113-600361 www.zeeuwserozentuin.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto MEEST GELEZEN 1. Aanhoudingen in Axel 2. Graauw Rockt 3. Binnenvaartschip gezonken ZEEUWSE KELDER Clinge 4 is de enige Keldervoetbal ploeg die alleen maar won. Zie www.pzc.nl/blogs/zeeuwsekelder STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl -ï.'; De serie beelden, die jaarlijks op de Scheldedijk wordt geplaatst in het ka der van de Beeldenroute, werd ooit uitgebreid met een illegaal exemplaar. De Roestige Punt aan de rand van de Kennedyiaan staat er al jaren. Een ille gale kunstuiting, die wel bij een werkstad past.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 151