13 Adembenemende tocht door de jungle Festival Kwadendamme is warm bed Concertnieuw □a oad.nl duo aCordare agenda Auteur Coetzee krijgt bijzonder eerbetoon REIZEN 1 mmj-mmmmmmfF zaterdag 15 mei 2010 door Ondine van der Vleuten Luister goed naar je ouders, een oerwoud is geen die rentuin en niets is zo een voudig als het lijkt. Dat is de boodschap van Met een zakmes door de jungle, het nieuwste jeugd boek van Martinus de Kam. Vijfjaar geleden begon de van ge boorte Zeeuw (1942, Oud-Sabbin- ge) met schrijven. Na een reeks korte verhalen volgde in 2006 het eerste jeugdboek: Uso in de Ooster- schelde. Twee kinderen vinden daarin een zeldzaam dier en probe ren het via de stormvloedkering naar de Noordzee te brengen. Ook het boek waaraan De Kam nu schrijft, speelt zich afin Zeeland. „Het heeft dezelfde hoofdfiguren als Uso in de Oosterschelde", ver klapt hij. „Verder wil ik er nog niets over zeggen." KINDERBOEK Met een zakmes door de jungle Door Martinus de Kam Te koop bij de boekhandel voor 12,90 euro De Kam werkte vele jaren voor het onderzoeksinstituut voor bos- en natuurbeheer Alterra in Wage- ningen. Als natuurbeheerder waak te hij over een gebied in zuid-Ka meroen. Ervaringen uit die tijd ver werkte hij in Met een zakmes door de jungle. De hoofdpersoon is Jeroen, een jongen van een jaar of elf die zijn vader verloren heeft aan kanker. Hij weet alles van het tropisch regenwoud en zijn grote droom is, dat eens in het echt te zien. Zijn oom Rob, die in Afrika werkt als beheerder van een na tuurpark, nodigt hem uit op va kantie te komen. Oom Rob werkt, net als Martinus de Kam deed, in zuid-Kameroen. In een gebied waar de Nedem grootschalige houtkap pleegt. Een deel van het oerwoud is tot natuurgebied ver klaard: daar mogen geen bomen worden omgezaagd en het dieren leven wordt beschermd. Oom Rob moet daarop toezien. Al snel wordt duidelijk dat in het gebied stropers zijn. Dat is streng verboden, maar dage lijkse praktijk, zegt Martinus de Kam, die het in zijn jaren als na tuurbeheerder zelf meemaakte. Jeroen ziet hoe de houtkap het oer woud verwoest én wat het bete kent voor de oorspronkelijke bevol king, die teruggedreven wordt in 'natuurparken'. Direct na aankomst gaat het al mis. Jeroen gaat, ondanks de waar schuwingen van zijn moeder, al leen het regenwoud in. Pas dagen later lukt het hem, terug te keren. Daarbij geholpen door een inboor ling, die hem laat zien hoe zijn volk één is met het oerwoud en al leen jaagt om te eten. Dat vreem den hun oerwoud vernietigen en hen veroordelen tot stukjes 'na tuurpark' waarin de jacht verbo den is, daar hebben ze geen enkel begrip voor. Jeroen ontmoet in het boek ook een ander soort stroper: een man die zeldzame en beschermde dier soorten vangt en verkoopt. Maar ook die blijkt dat te doen omdat hij niet anders kan, want andere inkomensbronnen heeft zijn gezin niet. Houthakkers zorgen dat hun vangst voor veel geld naar het bui tenland gaat. Een spannend en leerzaam jon gensboek, dat niet alleen geschikt is voor kinderen van een jaar of elf - de doelgroep die De Kam in ge dachten had - maar door de een voudige schrijfstijl ook jongere kin deren veel (voor)leesplezier zal ge ven. Q www.martinusdekam.nl door René de Dreu KWADENDAMME - Van heinde en verre komen bluesliefhebbers al jarenlang naar het plaatselij ke bluesfestival in Kwadendamme. Met cam pers en tentjes en met oldtimers en Harley's strijken ze er op plaatselijke en geïmproviseer de campings neer om meer dan twintig uur on dergedompeld te worden in een warm bed van de overwegend internationale acts met Delta blues. 'Laissez le bon temps roulez' klinkt het vrijdag middag tijdens de openingsact uit de mond van Lightnin' Guy (Verlinde) en met en overdo sis energie tovert hij de cajun klassieker om in zijn eigen Benelux blues. De ingrediënten ko men uit tal van andere klassiekers die direct ap pelleren aan Led Zeppelin, Deep Purple en zelfs AC/DC. Met eindelijk weer een zonnetje en de geur van gras, patat en bier die zich dan weer erg goed lijkt te mengen met de klank van de blues is Kwadendamme een ideaal vakantieoord voor de echte fans. „We vinden hier nog de gastvrijheid en onderlinge vriendschappen te rug die bij veel andere bluesfestivals in de mas saliteit zijn gesmoord", laat een stel uit Venlo weten. Want, zo blijkt die eerste dag, hier komen vrienden elkaar na een lange festivalloze win ter eindelijk weer tegen. De bands op het podium -op kwaliteit en uit straling geselecteerd door de Zeeuwse blues man Peter Kempe uit Kwadendamme - zorgen voor de rest. Zoals frontman Brian Templeton uit Boston die met zijn Radio Kings al in de vroege avond voor een muzikaal hoogtepunt zorgt met zijn stuwende bluesharmonica en soulvolle stem. Een langgerekte versie van Bo Diddley's 'Mona' krijgt het publiek als toetje ge serveerd. Als daarna ook nog eens Juke Joint leden Son- Agendanieuws over Podium en de filmagenda op onze website. OP PAD ZATERDAG 15 MEI Brouwershaven Hobbymarkt in de Grote Kerk, van 10.00 tot 16.00 uur. Burghsluis Tewaterlating trimaran eindexamenpro- ject havenplateau. Om 15.00 uur. Haamstede Koppelklaverjastoernooi van Klaverjasver- eniging Haamstedein dorpshuis De Schut- se. Om 19.30 uur. Hulst 'Heilige Boontjes', vergeten groenten uit de abdijtuinen (tot 3 juli). Museum De Vier Ambachten, Steenstraat 28. Dagelijks van 14.00 tot 17.00 uur. Middelburg Mantrameezingconcert, centrum Padma, 14:00 tot 16:00 uur. ^Jaarlijkse open dag kaasboederij. Anneke Riemens verzorgt vanaf 14.00 uur een workshop koeien schetsen. Kaasboerderij Schellach, Prooyenseweg 26, 10.00-16.30 uur Oosterland Benefiet Menevenement, Hoek N59 (weg Zierikzee-Bruinisse) en Bredeweg (afslag Sirjansland), 10.00 uur. Renesse Renessedag met schminken, schiettent, rad van avontuur, helikoptervluchten, bra derie en beklimming kerktoren. Locatie rond de kerk, 10.00-16.00 uur. Ritthem Bezoek aan oudste fort van West-Europa. Foto's vier seizoenen Rammekens. Fort Rammekens, 13.00-17.00 uur. *Ringrijden, dorpscentrum 8.00 uur. Scherpenisse Overdekte Rommelmarkt ten bate van Stichting Ontspanning Gehandicapten. Veerdijkseweg 4, 13.30-17.00 uur. Schoondijke De tuin 'Juust Wa'k Wou' staat in het te ken van de iris germanica en de papaver oriëntale. Tevens is er een expositie met aquarellen van Kees Jacobse te bezichti gen. Tragel Oost 2, 10.00-17.00 uur. Veere Beklimmen toren en bezichtigen kerk en muziek-installatie van Dies le Due. Grote Kerk 11.00-17.00 uur. Vlissingen ZeelandiaRun, zijspanmotortoertocht voor mensen met beperking. Start Stadhuisplein, 9.30 uur. Westkapelle Vogels zien in nieuw natuurgebied Noor dervroon. aanmelden: 0118-582940. Vertrek 8.00 uur parkeerplaats Hogeweg. ZONDAG 16 MEI Kamperland Zeeuws Planetarium. Wisselende tijden geopend: www.zeeuwsplanetarium.nl Middelburg Stichting voor Praktische Filosofie Zee land houdt de themadag, 'De 36 plichten van een koning' Tijdens deze studiedag wordt de diepere betekenis van de plich ten en hun praktische betekenis voor het dagelijks leven onderzocht. Vooraf aanmelden via 06-33041366 of mailen naarspfz@zeelandnet.nl. Padmacentrum, 9.30 uur - 16.00 uur. Neeltje jans Expositie Watercanon over de 25 meest kenmerkende gebeurtenissen uit de Ne derlandse watergeschiedenis. Deltapark 10.00-17.00 uur. Ritthem Bezoek aan oudste fort van West Europa. Foto's vier seizoenen Rammekens. Fort Rammekens, 13.00-17.00 uur Schoondijke De tuin 'Juust Wa'k Wou' staat in het te ken van de iris germanica en de papaver oriëntale. Tevens is een expositie met aquarellen van Kees Jacobse te bezichti gen. Tragel Oost 2, 10.00-17.00 uur. Veere Beklimmen toren en bezichtigen kerk en muziek-installatie van Dies le Due. Grote Kerk 11.00-17.00 uur. GROEDE - Het nieuw gevormde duo aCordare geeft zondagmiddag een concert in de Lutherse kerk in Groede. Het duo wordt gevormd door Marina Eckhardt (mandoli ne) en Anita Frenks (harp), twee musici met een jarenlange erva ring op het concertpodium. Zij brengen werken van onder meer Handel, Kodaly, Hovhaness en ei gen werk van Anita Frenks. Het concert begint om 15.00 uur. ny Boy (John van de Broek) en Peter Kempe aansluiten is het Bluesfestival pas echt begon nen. En dan moeten die eerste avond nog het jonge Engelse Bluestalent Chantal McGreggor, de legendarisch Nighthawks uit de VS en de Schotse Nimmo Brothers aan hun set begin nen. Vandaag vanaf 13.00 uur het vervolg van een uitverkocht (1200 bezoekers) festival. AMSTERDAM - Auteur en Nobel prijswinnaar J.M. Coetzee is giste ren onderscheiden als Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De van oorsprong Zuid- Afrikaan se schrijver kreeg de versierselen tijdens de opening van het festival 'Is dit J.M. Coetzee?' in De Balie in Amsterdam uit handen van wet houder Carolien Gehrels (Cul tuur). Dit maakte zijn uitgeverij Cossee bekend. De koninklijke onderscheiding wordt jaarlijks slechts aan een klein aantal mensen uitgereikt en bij hoge uitzondering aan een niet-Nederlander. Het optreden van de Radio Kings tijdens het bluesfestival in Kwadendamme. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13