Terneuzen zet in op bedrijven en winkels IMZ plannen management support zeeland 30 voor Training en Coaching www.werkeninzeeland.nl De Noordstraat is belangrijk als entree van de binnenstad. Foto: duofoto Terneuzen moet in de ko mende jaren prioriteit ge ven aan beschikbaarheid van vol doende en gekwalificeerde bedrij venterreinen, zowel voor het mid den- en kleinbedrijf als voor de havengebonden ondernemingen, de uitbreiding van een grootscha lig winkelgebied aan de Kenne- dylaan, het voeren van een actief beleid om het voorzieningenni veau in de kernen minimaal te be houden en versterking van de toe- ristisch-recreatieve mogelijkhe den van onder andere de binnen stad van Terneuzen en van Sas van Gent. door Henk van de Voorde TERNEUZEN - Dat staat in het 'So ciaal-economisch profiel van de ge meente Terneuzen'. Deze rapportage schetst een beeld van de (ontwikke ling van de) bevolking, arbeidsmarkt, economische structuur, bedrijventer reinen en pendelrelaties.. Dit so ciaal-economisch profiel is samenge steld door de Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland. De cijfers zijn vooral gebaseerd op de situatie tot en met 2008. Dat betekent dat de huidi ge economische crisis maar beperkt zichtbaar is in de cijfers. Ondanks het feit dat het geschetste beeld, vanuit de huidige context bezien relatief roos kleurig is, geeft het wel een goed beeld van de economische vitaliteit en groeikracht van de gemeente Ter- neuzen. Het profiel heeft een informe rende functie. ,,Er staan een hoop fei ten en cijfers in. Maar belangrijker is dat het profiel belangrijke bouwste nen aandraagt voor het sociaal-econo misch beleid van de gemeente. Wij zien deze rapportage dan ook vooral als een communicatiemiddel richting bedrijfsleven en de gemeente. Wij wil len graag met betrokkenen meeden ken over hoe de gesignaleerde ont wikkelingen vertaald kunnen worden in kansen en beleid. Wij nodigen u van harte uit om gezamenlijk te wer ken aan de sociaal-economische kracht van de gemeente Terneuzen. De Kamer van Koophandel is graag bereid hieraan een bijdrage te leve ren", aldus algemeen directeur Rob van Renterghem en voorzitter Chris Rutten van de Kamer van Koophan del voor Zuidwest-Nederland. Regionaal koopcentrum Het 'Sociaal-economisch profiel' zet naast de bedrijventerreinen in op het verder invullen van de stad Terneu zen als regionaal koopcentrum. Ver- sterking van het recreatief winkelen en van het kooptoerisme speelt hier bij een belangrijke rol. De Markt moet zich daarbij verder ontwikkelen als winkel- en horecagebied. Op basis van een voor dit gebied op te stellen beleidsvisie dient een kwaliteitsverbe teringslag te worden gemaakt. Als en- treegebied voor de binnenstad is de Kop van de Noordstraat van groot be lang. De uitwerking van de plannen moet voortvarend worden aangepakt. Ook de ontwikkeling van een groot schalig winkelgebied aan de Kenne- dylaan moet spoedig worden uitge werkt, met aandacht voor de steden bouwkundige kwaliteit. In de kleine re kernen staat het aanwezige winkel bestand onder druk. Behoud van be staande winkels is van belang voor de leefbaarheid van deze kernen. Een ac tief beleid om het voorzieningenni veau in de kernen minimaal te behou den en zo mogelijk te versterken is daarom noodzakelijk. Voorbeelden hiervan zijn de verbetering van het verblijfsklimaat, van de ^bereikbaar heid en parkeergelegenheid en het te rugdringen van leegstand door onder andere het bevorderen van de vesti ging van (startende) ondernemers in branches die nog ontbreken. Bijzon der aandachtspunt is de vergrijzing van het ondernemersbestand, met na me in de detailhandel wat eveneens een teruggang van het voorzieningen niveau tot gevolg kan hebben. Rapport Een greep uit het rapport 'Gemeente Terneuzen in beeld' van de Kamer van Koophandel: De grote industriële ondernemingen en de logistieke sector in de Kanaalzo ne zijn goed voor ruim 10.000 ar beidsplaatsen. Dat betekent dat meer dan één op de drie arbeidsplaatsen in de gemeente Terneuzen rechtstreeks samenhangt met de zeehavens. Ook voor de Zeeuws-Vlaamse economie is het belang van de grote onderne mingen langs het Kanaal van Gent naar Terneuzen aanzienlijk de haven bedrijven zijn goed voor één op de vijf arbeidsplaatsen in Zeeuws-Vlaan deren. De Kamer van Koophandel on derschrijft de gebiedsvisie voor de Ka naalzone, die de economische kansen van dit gebied beter wil benutten. On danks de wat tanende industrie in Ne derland, zijn de industriële en de logis tieke sector in de gemeente Terneu zen nog steeds veruit de grootste eco nomische pijler. Het is derhalve essen tieel om ruimte te bieden voor de be staande ondernemingen voor nieuwe (vaak kapitaalintensieve) investerin- gen. Ook zijn er kansen voor nieuwe eco nomische activiteiten. Volgens de Ka mer van Koophandel kan daarbij met name gedacht worden aan de verster king van het biobased economy-clus ter en aan de logistieke sector. De plannen voor hét realiseren van de zo genaamde Seine-Scheldeverbinding worden steeds concreter. Terneuzen zal aan de toegangspoort van deze ver binding komen te liggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 136