centrummanager 23 VLISSINGEN te komen. Want in dit geval is 1 plus 1 niet 2, maar 4. In onderling overleg kan zoveel." Geen Middelburg Vlissingen moet zich, vindt Van Bel, in ieder geval niet vergelijken met Middelburg zijn twee heel verschil lende steden. Vlissingen zou, om te beginnen, een winkelbestand moeten hebben dat geënt is op de eigen bevol king. De inspanningen moeten er thans op gericht zijn alle Vlissingers te bewegen in eigen stad te winkelen. op Walcheren haar sterkte. Als die toeristen in groten getale komen, zoe ken ze vanzelf wel een weg naar het winkelgebied. Logisch is het dan dat als gevolg hiervan nieuwe bedrijven zich in de binnenstad vestigen. Want wie wil er nu niet zitten in een bin- achterland is. In heel Walchefen wo nen maar amper 115.000 mensen. Met name in de winter is er aanzien lijk minder traffic in het centrum. Daarbij komt dat Vlissingen op een steenworp afstand ligt van Middel burg. Er zijn Vlissingers die dichter bij Middelburg wonen dan bij het centrum van Vlissingen. Dat merkje aan het winkelbezoek. En als er in een straat enkele winkels noodge dwongen sluiten heeft dat ook effect op het bezoek van de consument aan de achtergebleven collega's. Vervol gens is het dan weer moeilijker om ondernemers te zoeken voor die pan den." Wat kan een centrummanager doen aan leegstand Van Bel: "Daar kan je zeker momenteel weinig succes in be halen. Bij succesvolle ondernemers kun je het centrum met haar positie ve elementen onder de aandacht brengen. Meer kan nauwelijks. Je moet geluk hebben om op het juiste moment bij zo'n ondernemer binnen te stappen of signalen in die richting opgevangen hebben. Voor het groot winkel- en filiaalbedrijf geldt dit nog sterker. Dit soort bedrijven doet con stant onderzoek naar mogelijkheden voor uitbreiding en zijn uitstekend op de hoogte van de mogelijkheden die de Nederlandse steden hebben. Je kunt ook moeilijk naar een winke lier, die nog een contract van een jaar of langer met zijn verhuurder heeft, stappen en hem het aanbod doen zich in de binnenstad te gaan vestigen. Dat werkt niet. Wel als iemand toch weg wil, dan kun je hem op alle mo gelijkheden wijzen." Het valt hem trouwens wel op dat Vlissingen in verhouding weinig win kels van landelijke ketens heeft. Om samen met de eigenaren van commer cieel vast goed en makelaars, de schouders onder de aanpak van de leegstand te zetten heeft de manager daarvoor een werkgroep opgericht. Die werkgroep onderzoekt alle moge lijkheden. Zij bekijkt wat een stad als Vlissingen eigenlijk nodig heeft om tot een even wichtig branche aanbod te komen en benadert kandidaten voor vestiging in het centrum. Van Bel heeft trou wens meer werkgroepen in het leven geroepen. Zo is er een denktank die zich moet buigen over de ontwikke lingsmogelijkheden van de binnen stad, een werkgroep masterplan en een werkgroep Keurmerk Veilig On dernemen. "Zo'n 30, 40 actieve on dernemers zijn constant betrokken bij dat overleg", zegt hij. "Overleg Winkelstraat naar 4Ylissingse' maatstaf. Foto: duofoto en samenwerking is een eerste vereis te om tot een succesvolle binnenstad Middelburg. Daar moet de stad zich niet aan willen meten. "Vlissingen en Vlissingen moet zich in eerste instan tie richten op het toerisme. Daar ligt n ens tad die in de zomermaanden tien duizenden bezoekers krijgt." Ruim baan voor het toerisme dus, is het devies van Van Bel. Een deel van de boulevard, het eerste "stranddeel", zal zich nog meer moeten richten op het strandtoerisme. "Een loungebar a la Bloemendaal. Met aan de andere kant horeca die zich weer op een an dere doelgroep richt. Horeca wat meer gericht op de strandgast." Ook wat detailhandel gericht op strandbe- leving moet daar een plaats krijgen. En ook activiteiten die onder andere gericht zijn op "zien en gezien wor den". Vlissingen gaat dit najaar het Bel- lamypark aanpakken. "Dat wordt een prachtig gebied". De komende tijd wil het centrummanagement met de daar gevestigde ondernemers praten over de winterterrassen. Het heeft de potentie nog meer uit te groeien tot een geweldige plaats om te recreë ren." Wat Van Bel ook heeft bereikt: de gemeente, eigenaren van panden en ondernemers gaan met elkaar aan tafel zitten om de Sint Jacobspassage a op te knappen. Hij heeft er wel ver trouwen in, het wordt mooi daar. En natuurlijk doet ook de invulling van het Scheldekwartier het centrum goed. De nieuwe wijk grenst aan de binnenstad. Meer mensen, een mooier uitzicht vanuit de binnenstad, meer activiteiten. Van Bel verwacht dat het uiteindelijk allemaal wel goed komt. Hij consta teert al heel voorzichtig een kente ring. "De laatste twee, drie weken ben ik al naar vijf openingen van be drijven geweest. Dat mag toeval zijn maar toch is het een goed teken." Waar hij samen met gemeente en on dernemers nog wel aan moet wer ken, is het verbeteren van het imago van Vlissingen. "Dat is geen eenvou dig karwei. Dordrecht zet alle zeilen bij om haar imago te verbeteren en nog boekt men daarin weinig resul taat. Terwijl wanneer steden als Bre da en Maastricht zouden aanmodde ren, het toch altijd wel 'de mooie ste den' zullen blijven. We moeten ieder een duidelijk maken hoe, mooi Vlis singen is. Wat hier allemaal te doen is. En dat is 'veel. Daar moeten we met zijn allen heel hard aan werken." mm#. Foto: duofoto van Bel: 'Daar is wat moois van te maken. Foto: duofoto Prachtig plekje op de boulevard met uitzicht op zee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 129