'Vlissingen is puur en ongerept' interview 17 ■i VLISSINGEN Eigenlijk hoeft Leendert van Nieuwenhuijzen helemaal niet in de publiciteit, Liever werkt hij achter de schermen. Plannetjes maken die niemand an ders maakt of wellicht aandurft. Jongste loot is de Belgische Lood- sensociëteit. Een gedreven onder nemer met een levensvisie. door Peter Oggel VLISSINGEN - Middelburg mag dan möoie sier maken met de toeris tische thema-attractie Voetbal Expe rience, en dat is de Zeeuwse hoofd stad ook van harte gegund, als het aan Leendert van Nieuwenhuijzen ligt heeft Vlissingen binnen afzienbare ter mijn een 'Scheeps Experience'. Of, in gewoon Nederlands 'een kijkdoos naar zee'. De vergelijking gaat natuurlijk wat mank, maar Van Nieuwenhuijzen heeft mooie plannen met de Bel gische Loodsensociëteit. De bevoor rechte ligging van het hotel-restau rant aan de Boulevard De Ruyter met vrij uitzicht op Noordzee en scheep vaart biedt daarvoor alle ingrediënten, om maar in jargon te blijven. Begin 2009 onderkent hij de potentie van de horeca-gelegenheid in verval, doet zaken en gaat voortvarend aan de slag. Want: "Voor de loodsen is de sociëteit een tweede thuis en voor Vlissingers en toeristen een fijne plek om bootjes te kijken. Daar moet je dus iets mee doen." Wijst naar de buurman: "Daar zit het Nederlandse loodswezen. De sociëteit is niet toe gankelijk voor publiek. Wat dat be treft kunnen wij Nederlanders nog veel van de Belgen en hun savoir vivre lereni" Het loodswezen beleven, eigenlijk is dat in een notendop wat hij voor ogen heeft. Scheepvaart, en alles wat claarmee te maken heeft, spreekt toch tot de verbeelding, als in een span nend jongensboek. Terug naar de oor sprong van de sociëteit dus. Maar wel met de mogelijkheden en inzichten van nu. Behalve bouwkundige verbe teringen past daarin ook digitalise ring, precies: om werk en leven van zee- en rivierloodsen te belichten. En dat in een entourage die de gast ook inwendig streelt met spys en drank. Entrepreneur Een ondernemer natuurlijk, wat def tig een entrepreneur, maar misschien nog wel meer een denker. "Je moet het leven leven", is zijn stelling. Werk is meer dan werk alleen. Na tuurlijk, er moet wat worden ver diend, maar Van Nieuwenhuijzen is niet de man die alleen geldelijk gewin najaagt. De basis is een persoonlijke Vlissingen heeft tal van mooie plekjes. kijk op het leven, en dat betekent: re- i lativeren. Maar ook: "Je blijven ont wikkelen. Investeren, in mensen en in producten. Blijven leren in de hoop om jezelf en daardoor ook het bedrijf op een hoger niveau te breng en. Dat heeft ook te maken met vrij heid, mensen de ruimte geven. Sa menwerken, wantje kunt het niet al leen. Ik stel me vooral ten dienste van... Mensen laten genieten is een belangrijk deel van mijn leven. Voor de stad Vlissingen een mooi toeris tisch product neerzetten. Eerlijk, echt. Wat ik daarvoor terug verlang? Ach... nou ja, uiteindelijk een stukje erkenning, misschien." Wie hem zoekt in papieren archieven of op internet krijgt maar weinig tref fers. Prima, vindt ie. Van Nieuwen huijzen (46) houdt zich bij voorkeur op de achtergrond. Geen Vlissinger van geboorte, er wel opgegroeid en het welbevinden van de stad en zijn inwoners is in de loop der jaren wel haast een tweede natuur geworden. Bij tijd en wijle met de wind tegen weliswaar, want dat moet hem als on dernemer toch even van het hart: "Het is soms ongelooflijk hoeveel weerstand je bij de uitvoering van plannen ontmoet. Van de overheid, van bewoners, van de gemeente, van Monumentenzorg. Toerisme, dat is Foto: duofoto toch de motor van de Zeeuwse eco nomie?" Boulevard De kracht van Vlissingen? De zee en natuurlijk de Boulevard, de mooiste in 't land. Maar, mijmert hij, mis schien meer nog de ruimte en de vrij heid. Kritisch, de lat hoog, maar ook altijd opbouwend. Trots zijn op je stad, dat moet de basis zijn, maar ze ker niet blind, dus ook zien waar ver betering mogelijk is. Een voorzetje: "Het welkom-gehalte van Vlissingen zou wat hoger kunnen zijn. Wat posi tiever, wat meer warmte. Na middelbare school een onvoltooi de heao-opleiding. Diverse baantjes, jaren in de aardappels. Dan zelfstandig ondernemer, aanvankelijk tot diens overlijden samen met zijn broertje. Een frituur op het Keizersbolwerk is de basis voor wat nu is Leendert Hol ding BV, een klein recreatief-toeris- tisch-horeca-imperium. Na die eerste frituur volgen er meerdere, er komt een horecabedrijf]e in Amsterdam en rond de eeuwwisseling maakt hij naam als bedenker van de inmiddels beroemde strandslaaphuisjes aan het Nollestrand. Volgt de stadscamping De Nolle -waarmee hij voor gemeen te en politie en passant wat probleem pjes oplost in het aangrenzende na tuurgebied- de restaurants De Beurs en De Gevangentoren en nu de Bel gische Loodsensociëteit. Het is wellicht de opmaat tot nog meer. Leendert van Nieuwenhuijzen - officieel zonder die puntjes op de ij- is nog niet uitgedacht. Zijn 'drive' is om Vlissingen op te stuwen in de vaart der volkeren. Dat klinkt als een cliché, maar hij ziet de stad als een product. "Je hebt pijlers nodig. Vlis singen is ongerept en puur. Dat heeft charmes, dat biedt mogelijkheden, maar die moetje wel zien en kunnen grijpen." Wappert achter zich, naar het verder- gelegen restant van hotel Brittannia. "Ik zou zeggen: maak daar nou eens een sprankelijke verblijfsaccommoda- tie, waar mensen zien en gezien wor den. Een openbare plek, waar ieder een welkom is, jongere mensen voor al als tegenwicht tegen de grijze schut ting die de Boulevard nu is. Dat zou nog eens fijn zijn voor Vlissingen." GEMEENTE Foto: duofoto Leendert van /.en Onze merken: Heren: Carl Grote CG - Gant Brax State of Art - Tenton RedGreen- Meyer -M.E.N.S. Ledüb Seldenetlcker DD HOM Keepere - Di Stilo Dames: Brax - Teneon RedGreen Only M- Staff Only

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 123