Invoelende agent, geen hulpverlener II 'Bij een ramp ver weg is het minder een probleem maar dit is dichtbij' Nabestaanden van de omgekomen Nederlanders krijgen ter ondersteuning familierechercheurs toegewezen. Ze werden al eerder ingezet bij onder meer de Schiedammer Parkmoord. Willem Schoonen, hoofdredacteur Trouw zaterdag 15 mei 2010 Ze werden ingezet bij de Schie dammer Parkmoord, de ver dwijning van Marlies van der Kouwe. op Aruba en het dra ma op Koninginnedag: familierecher cheurs. Inmiddels zijn alle nabestaan den van slachtoffers van 'Tripoli' ook door zo'n contactpersoon bezocht. In totaal 48 van dergelijke politiemensen gaan de families onder meer helpen bij 4 het pijnlijke identificatieproces. Politie-inspecteur Wim Henzen van 1 het Utrechtse korps stuitte enkele jaren terug op het begrip 'family liaison offi cers' tijdens een bezoek aan de Metropo litan Police in Londen. Terug in Neder land ontdekte hij dat het fenomeen hier nog niet bestond. Inmiddels telt elk regionaal rechercheteam enkele fa milierechercheurs die fungeren als het vaste aanspreekpunt tussen politie en nabestaanden. Zo wordt voorkomen dat de familie met meerdere politiemen- sen contact heeft en tegenstrijdige be richten hoort. De familierechercheur krijgt onder meer de rol van emotio neel ondersteuner, herkent zaken als posttraumatische stressstoornis en legt de nabestaanden uit hoe een onder zoeksteam werkt en hoe de procesgang vordert. „Een familierechercheur moet over een goed invoelend vermogen be schikken om mensen die veel ellende meemaken te ondersteunen en vooral scherp kunnen luisteren. Het is belang rijk om alert te zijn op signalen die wij zen op trauma's", aldus psycholoog Paul Richelle die de cursus voor familie rechercheur opstelde. Hij onderstreept dat het wel om politiemensen gaat. „Dus geen hulpverleners. Bij grote psy chische problemen zullen zij direct doorverwijzen naar de huisarts of ande re zorgverleners." Het fenomeen familierechercheur raak te in zwang nadat de ouders van het omgebrachte meisje Nienke Kleiss zich in het rapport van de commissie-Post- humus over de Schiedammer Park moord lovend uitspraken over de re chercheur die hen ondersteunde. In het geval van moord is de familiere chercheur niet betrokken bij het 'slecht nieuwsgesprek', om te voorkomen dat deze rechercheur bij elk volgend con tact herinnerd wordt als degene die het slechte nieuws kwam brengen. Ook is de rechercheur niet betrokken bij de confrontatie van de nabestaanden met het stoffelijk overschot. Nu is dat juist wel de bedoeling. De familierecher cheurs zorgen voor het verzamelen van DNA bij familieleden van de slachtof fers. En ze gaan met de nabestaanden op zoek naar genetisch materiaal, bij voorbeeld in de woningen van de over ledenen. Ook zijn de rechercheurs nu het aanspreekpunt namens de hele over heid, dus ook voor vragen over spullen van overledenen. De familierecher cheurs en de nabestaanden zijn aan el kaar gekoppeld tot en met het moment dat de doden zijn geïdentificeerd en overgebracht naar Nederland. Maar dat hoeft niet het einde te betekenen van de vertrouwensband. Er zijn voorbeel den van families die na zes jaar nog con tact hebben met hun rechercheur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11