Piet Polderman: 'Vlissingen topstad' interview 13 VLISSINGEN Geboren en getogen in Goes, opgeleid tot geschiedenisle raar, bestuurlijk gevormd in Am sterdam en sedert begin 2008 Vlis- singer onder de Vlissingers. Wet houder Piet Polderman (PvdA) heeft in de derde havenstad van Nederland een klus te klaren: door Peter Oggel VLISSINGEN - Enerverend en uitda gend. De Vlissingse wethouder Piet Polderman valt met enige regelmaat in herhaling. Met reden, stelt hij vast. Praten over Vlissingen, is wat hem be treft vooral een gesprek over 'de ge weldige potenties van een stad met veel kwaliteiten'. Maar om die kansen te grijpen, is daadkracht nodig. De weg, vastgelegd in de structuurvisie 'Vlissingen, stad aan zee..., een zee aan ruimte' is uit gestippeld tot 2020. De uitwerking daarvan is niet alleen een omvangrijk karwei, maar in de ogen van Polder man vooral ook 'een enerverende uit daging'. Vandaar dus. Niettemin heeft het er even om ge spannen of hij 'zijn' klus -ogenschijn lijk simpel samen te vatten in de ont wikkeling van een oost-westverbin ding tussen NS-station/Kenniswerf en binnenstad/Boulevard- zou kun nen voortzetten. Rooie stad Van oudsher is Vlissingen een, zoals dat heet, 'rooie' stad met de PvdA als leidende partij. Maar na de verkiezin gen begin maart zien de sociaal-demo craten zich terug in de politieke wachtkamer. Een verlies van vier van de acht zetels en in de pikorde ineens derde achter Lokale Partij Vlissingen (LPV) en Partij Souburg Ritthem (PSR). Maar politiek blijft ondanks winst- en verliescijfers ongewis. Er is een nieuw college zonder PSR Nau welijks twee weken na de uitslag ma ken LPV, PvdA, WD en CDA af spraken voor bestuurlijke toekomst. Het akkoord geeft het dagelijks be stuur van Vlissingen de kans voort te zetten wat begin 2008 is opgestart. Het tijdstip markeert voor Poldennan de overstap van Amsterdam naar Vlis singen, dat politiek weer moet op krabbelen na de val van het college van burgemeester en wethouders, in clusief burgemeester Anneke van Dok. Oorzaak: een miljoenentekort op Het Scheldekwartier, prestigieus woningbouwproject in het Vlissingse hart, gesitueerd op en vernoemd naar het voormalige terrein van scheeps werf Koninklijke Schelde. Rust terug Met een nieuw dagelijks bestuur keert langzaamaan ook de rust terug. Poldennan, onder meer verantwoor delijkheid voor het Scheldekwartier, is gepokt en gemazeld bestuurder. In Amsterdam was hij stadsregisseur, ver antwoordelijk voor verkeersmanage ment en leefbaarheid. Daarvoor on- hem op dat moment nu zo na aan het hart lag. Weliswaar Zeeuw van kom af, verheelt Polderman niet dat hij pakweg een jaar of twintig, langer misschien, geen stap in Vlissingen heeft gezet. Maar de vonk springt wel gelijk over, want: hij onderkent di rect de potenties van de stad. "Ik dacht: jeetje, wat een ruimte. Maar ook: wat is het nodig dat deze stad wordt hersteld." Zijn adagium is: 'Als ergens in Neder land een plaats echt top is, dan is dat Vlissingen. De zee, de zoute lucht, de ruimte. Factoren die in ons land echt uniek zijn'. Vlissingen, met maritie me uitstraling als kenmerk. "De men- lemaal niet erg, misschien juist wel een plus. Vlissingen onderscheidt zich." In deze zin 'droomt' hij ook over het Scheldekwartier. De stads wijk moet, met behoud van indus triële elementen als de Timmerfa briek en de Plaatwerkerij, uiteindelijk zo'n 1900 woningen gaan tellen. Wo nen in hartje stad, met op loopafstand strand en boulevard, qua gevoel én uitstraling in Vlissingen nog altijd met stip op 1Al zal de wethouder als eer ste toegeven dat die boulevard wel een opkikker kan gebruiken. Neem hotel Brittannia, eens zo beeldbepa lend, nu verkrot. Plannen -deels be houd, deels nieuwbouw- zijn er wel, Een nieuwe wijk, Vlissingen knapt op. Foto: duofoto der meer stadsdeel-wethouder in Ri- taliteit van de Vlissinger heeft iets een juridische strijd over tussen ge- Sint Jacobsslraat 7 4381 EK Vlissingen 0118-411492 vierenbuurt en ZuiderAmstel. Wat men noemt een 'zware jongen' dus, reden voor zijn partij om hem naar Vlissingen te halen. Niet dat de stad Rotterdams. Kritisch, maar kom uit eindelijk niet aan zijn stad. Toeristen komen hier om andere redenen dan in Middelburg of Goes. Nee, dat is he- meente en projectontwikkelaar belem mert uitvoering. Poldennan wil er weinig over zeggen: "Brittannia is zo wat de grootste ergernis van alle Vlis singers. Ik verwacht de komende coa litie forse stappen te zetten om daar verandering in te brengen." Scheldekwartier Toch nog even het Scheldekwartier. Voor juli, verwacht projectontwikke laar AM Zeeland, start de bouw van de eerste serie huizen en appartemen ten. De reikwijdte van het project is omvangrijk, vertelt Polderman. De belangstelling is navenant, al zijn ko pers met de huidige economische cri sis nog wat huiverig. Maar dat komt goed, is Polderman overtuigd. "Het plan voorziet bijvoorbeeld ook in deel tij dwoningen voor recreatief ge bruik. Stel je eens voor. 's Ochtends in ochtendjas op je balkonnetje met uitzicht op zee; te voet naar de bak ker om croissants, wandelend naar het strand ©f naar de enige boulevard in ons land op het zuiden. Eigenlijk Frankrijk in een notendop..." Vlissingen kampt weliswaar met een forse schuldenlast, moet derhalve be zuinigen maar dat zal volgens Polder man zeker niet gelden voor stadsont wikkeling. "Dat zou het domste zijn watje kunt doen. Snijdt niet in je ei gen toekomst." Want naast Het Schel dekwartier wacht de voltooiing van de oost-westverbinding. Dat betekent onder meer ook: versterking van de Kenniswerf als onderwijscentrum van Zeeland, herstructurering van oude woonwijken en een verdere ontwik keling van de Stadshaven. Polderman: "De kwaliteit van de stad Vlissingen staat buiten kijf. Een topstadr Maar het is de kunst om de verbindingen te leggen." GEMEENTE Foto: Ruben Oreel Piet Polderman: 'Mentaliteit van Vlissinger heeft iets Rotterdams

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 119