Experts: even tikkie terug barometer CIJFERS 10 Drédejong Smaak-catering Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Boelo Tigchelaar Autobedrijf Lilliane van der Ha Agrariër Geert v.d. Horst Rabobank Willem J onkmans DTZ Zadelhoff Henk v. Koeveringe De Roompot Paul Nijskens Rewin Chris Rutten Kamer van Koophandel Chris van Loon De Unie David Luteijn BZW Zeeland Boelo Tigchelaar Autobedrijf 'Weer vertrouwen. Onze experts, die iedere maand de barometer sa menstellen, maken even een pas op de plaats. In afwachting van wat er komen gaat. Verkiezin gen, een nieuwe regering, plaatse lijk colleges die zich nog aan het inwerken zijn en even afwachten wat de beurscrisis in de 'knoflook- landen' doet: 6,3 Paul Nijskens: 6,5 Tweede Brabantse leeuw Nederland pas op, er ligt een tweede Brabantse leeuw op de loer, zo ver woorde commissaris van de koningin Wim van de Donk de huidige econo mische situatie in West-Brabant in zijn speech bij de opening van Dina- log, het nieuwe topinstituut voor de Logistiek. Een tweede leeuw, want naast Brainport Eindhoven ontwikke len in West Brabant Maintenance, Lo gistiek en nu ook Duurzame Energie grondstoffen, zich in een razend snel tempo. Zelfs in deze economi sche moeilijke tijd. Het geheim? Al een hele tijd geleden heeft de regio gekozen voor het bundelen van haar krachten op deze drie terreinen. En dat werpt zijn vruchten af. Want de voorwaarde bij het stempel leeuw is toch wel een kritische massa aan be drijven die onderling en met de ken nisinstellingen samenwerken. En dat gebeurt al enkele jaren volop in West-Brabant. En dam ontstaan er nieuwe fysieke toplocaties zoals de Supply Chain Campus in Breda, Avio- landa Woensdrecht en Agro Food Cluster Nieuw Prinsenland in Steen bergen. West-Brabant is volop bezig met haar economische toekomst. Boelo Tigchelaar: 6,2 Langzaamaan beter Er wordt over het algemeen gesteld dat de autobranche een goede graad meter is van de economie. AJs het minder gaat, besparen bedrijven vaak als eerste op de autokosten; als het be ter gaat worden de uitgestelde investe ringen weer opgepakt. Ook bij parti culieren merk je dat. Als er minder vertrouwen is worden die investerin gen in eerste instantie uitgesteld, later bij aanhoudend laag consumentenver trouwen wordt er gezocht naar alter natieven (kleinere of goedkopere au to's). Wij merken-dat de particuliere autoverkopen weer aantrekken. Dat is ook terug te zien in de-stijgende au toverkopen t.o.v. 2009. Vorig jaar zijn er 'slechts' 385.000 auto's ver kocht; voor dit jaar zijn de verwach tingen bijgesteld naar 420.000 auto's (ter vergelijking: er werden in de hoogconjunctuurdagen van 1999 ruim 600.000 auto's verkocht in Ne derland). De consument heeft blijk baar weer vertrouwen in de econo mie en daannee in de maatregelen die zijn genomen door onze overheid en die van de Europese Unie. Het be drijfsleven echter is nog heel erg af wachtend in het bestellen van auto's. Dit jaar is de verkoop van bestelwa gens weer lager dan vorig jaar en zo ook de afname door leasemaatschap pijen. Nog steeds hangt er een drei ging in de lucht die niet is vast te pak ken, maar zich uit in een weifeling bij het doen van grotere (vervangings-)in- vesteringen. Het moment komt ech ter dichterbij dat de uitgestelde inves teringen toch moeten plaatsvinden 02-'10 03-T0 04-T0 05-'10 Rob Franken Voorzitter ROC West- Brabant 7,5 4,0 7,5 8,0 Willem Jonkmans Directeur DTZ Zadelhoff 6,5 6,5 6,5 6,5 Chris Rutten Voorzitter Kamer ran Koophandel 6,5 6,5 6,5 6,5 Guust Verpaalen Directeur Phidetity Consultancy 6,0 6,0 6,0 5,0 Boelo Tigchelaar Directeur Tigchelaar 5,5 5,8 5,8 6,2 Chris van Loon Bestuurder De Unie 5,5 6,0 6,0 6,5 Paul Nijskens Directeur Rewin West-Brabant 6,5 6,5 6,5 6,5 Lilianne van der Ha Agrarisch ondernemer 6,0 6,0 6,0 6,0 David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 6,0 6,0 6,0 6,0 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 6,5 6,5 7,0 6,9 Jan Pollemans Supermarktdeskundige 6,0 6,5 6,5 6,0 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 5,8 5,8 5,8 5,8 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 5,0 6,5 7,0 7,0 Dre de Jong Smaak-catering 6,0 6,0 6,5 6,5 Guust Verpaalen Consultant Joris Jansen Auberge Des Moules omdat uitstellen meer gaat kósten dan vervangen (grote reparatiekosten door slijtage en geen aftrek meer van afschrijvingen). Het kan best zijn dat dat moment bepalend is voor de eco nomische eindsprint in de volgende kwartalen en dat dit het zetje is dat de economie nodig heeft om te herstel len. Lilianne van der Ha: 6 Geen lastenverzwaring Meimaand, fietsmaand. Veel consu menten trekken erop uit! Verschillen de agrarische bedrijven heten u van harte welkom, om de contacten te versterken, de herkomst van produc ten te laten zien, maar ook om te la ten zien hoe we duurzaam produce ren! Sommige ondernemers hebben diploma's van 25 jaar eerste klas melk. Zij hebben koeien die meer dan 100.000 kg melk hebben gegeven! Voor de meeste agrarische onderne mers is het zaaien en poten- gedaan, het is naar tevredenheid verlopen. Nu maar hopen dat de prijzen in de stij gende lift komen! Lastenverzwaring is taboe! Das niet goed voor de econo mie! Dit houden we in ons achter hoofd als we volgende maand in het stemhokje staan en moeten bepalen op welke politieke partij we moeten stemmen.; Dré de Jong: 6,5 Veelbelovende zomer De economie vertoont lichte herstel en dat is ook direct merkbaar in onze aanvragen. Een van de redenen is het (helaas) wegvallen van collega bedrijven, waar door de vraag over minder bedrijven wordt verdeeld. Lijn van herstel ver toont wel een "W" vorm dat wil zeg gen dat wanneer er enige opleving is, we nog niet zeker zijn dat dit blijft. Veel ondernemers uit West Brabant zijn toch pessimistischer dan enkele maanden geleden. Zij veiwachten dat het herstel pas in 2011 komt. Ik zelf deel deze verwachting niet en ver trouw op de komende zomer die veel belovend zal zijn. Guust Verpaalen: 5 We zitten in een vacuüm De economische ontwikkeling is in ternationaal weer langzaam op gang aan het komen en wij in Nederland profiteren hier weer van mee. Echter andersom is ook waar. Politiek bevin den we ons letterlijk in een vacuüm. Nationaal is het afwachten wat de ver kiezingen in juni gaan brengen. Ik denk dat de kiezer aanstuurt op een links/rechts evenwicht waarbij 'men' eigenlijk te kennen geeft dat 'men' niemand de macht gunt. Ik voorspel drie/vier partijen met bijna evenveel zetels. Dan maar kijken wat het wordt. Regionaal zitten we ook in een vacuüm. Lokaal zijn de colleges gevormd maar voordat de broodnodi ge samenwerking op gang is geko men; dat duurt nog even! Een jaar ge leden werd er een oproep gedaan voor een regionaal, West Brabants, sti muleringsfonds. Nu blijken enkel nog een paar gemeentes bereid zo'n fonds inhoud te geven (Breda, Ber gen op Zoom en misschien Roosen daal). De rest haakt af of niet? Van daar mijn onvoldoende. Heeft het dan nog zin om een strategische agen da te maken voor West Brabant? Is het misschien niet veel doelmatiger om eens een goede nieuwe herinde ling te maken, met minder lokale stamhoofden? Ach, nog even wach ten. Eerst nationale verkiezingen dan provinciale en dan de discussie maar eens aanzwengelen. In de tussentijd gaat alles gewoon door. Er komen steeds meer initiatieven die niet zul len wachten of de O van Overheid aanhaakt of niet. Jan Pollemans: 6 Consument koopt bewuster De aanhoudende aangekondigde be zuinigingen van de overheid en ge meentes geven de consument een on zeker gevoel. Hierdoor ontstaat een onbewuste rem op het bestedingspa troon. De consument koopt bewus ter, is minder impulsief in haar aan koop. Het arbeidsmoraal bij het perso neel is daar tegenover weer erg posi tief waardoor er een beter kosten be heersing in de bedrijfsvoering plaats vindt. Het laat op gang komen van het mooie weer brengt ook later pas de voordelen hiervan teweeg in de omzet. Een mooie trend is dat steeds meer consumenten thuis kokkerellen en dat koken een echte hobby wordt. Thuis met het gezin eten, brengt een positieve omzet plus in het bestedings patroon mee. De zondagopening geeft de consument meer mogelijkhe den om zijn inkopen te doen wan neer hij dat wil. Al met al positieve ontwikkelingen voor onze foodb- ranche in deze moeilijke economi sche tijd. Rob Franken: 8 Plaatsvervangende schaamte Ik ben weer terug op niveau, dus nog steeds positief gestemd over de uitein delijke 'winst' van deze crisis. De eer ste serieuze tekenen van herstel "die nen zich nu echt aan. Natuurlijk ijlen tal van bedrijfstakken na en zal het met de werkgelegenheid bijvoorbeeld nog wel een poos niet meevallen, maar herstel is onafwendbaar. En tege lijkertijd zien we iets van een funda mentele wijziging in denken. Veel meer aandacht bijvoorbeeld voor duurzaamheid, veel meer aandacht voor (het gevaar van) "luchtbel-den ken": 1 keer prikken en lek. Overi gens, in mijn vorige bijdrage fulmi neerde ik tegen onze politici die het lef hadden om dit land in een econo mische crisis plat te leggen door een Kabinetscrisis waar de oplossing toen voor het oprapen lag. Maar de dames en heren gingen liever op campagne dan de mouwen opstropen. En wat lijkt nu te gebeuren? Ja, ja, overwo gen wordt een (kleine!) trainingsmis sie in Afghanistan om "onze positie in de wereld te versterken". Waar haal je de moed vandaan? Ik lijd aan plaatsvervangende schaamte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 116