Moderne ambachtsschool in Zeeland lentemeeting I 6 Het technische bedrijfsleven in ons land klaagt al jaren over een tekort aan goede vaklui. De opleidingen zouden niet aan sluiten op de praktijk, leerlingen zitten teveel in de schoolbanken, zijn teveel gefixeerd op de theo rievakken, doen dus te weinig praktijkervaring op en het imago van het technisch onderwijs is ronduit slecht. De roep om de 'oude ambachtsschool' wordt steeds luider. Zeeland heeft dat opgepakt. Daar zijn al twee am bachtsscholen nieuwe stijl en bin nenkort komen er twee bij. Vak colleges noemen ze dat tegen woordig. door Ron Gregoor MIDDELBURG - Het idee van vak colleges is eigenlijk afkomstig van Hans de Boer, voormalig voorzitter van MKB Nederland en ex- voorman van de Taskforce Jeugdwerkloosheid en Koos de Vos, directeur kenniseco nomie van Economische Impuls Zee land. "Al elf jaar loop ik iedere zomer met een aantal vrienden richting San tiago de Compostella. Een van die vrienden is Koos de Vos. Terug rij den we in een busje. Om beurten ko men de vrienden dan aan bod 0111 eens flink dóorgezaagd te worden. Het ging over onderwijs en ik was kennelijk aan de beurt. 'Als jij dan zo goed weet hoe het allemaal moet, doe er dan eens iets aan', zeiden ze. Ik zat voorin met Koos. De rest was in slaap gevallen en ergens tussen de Spaanse grens en Parijs is het idee ge boren van de vakcolleges", herinnert De Boer zich nog. Hans de Boer was 15 april in Middel burg, in het ROC gebouw, waar Im puls haar derde Lentemeeting hield. Tegelijkertijd werd daar het contract van de regionale stichting 'Vrienden van het Vakcollege' getekend. Zee land heeft al twee vakcolleges, er ko men er op korte termijn twee bij: een in Goes en een in Zeeuws- Vlaande ren. In heel Nederland zijn er nu 38, "we streven uiteindelijk naar 70", hoopt De Boer eens te bereiken. Idee Terug naar die reis van Santiago de Luisteren en vooral netwerken, daar was het om te doen op de Lentemeeting Compostella naar Utrecht. De Boer: "We zaten in die nachtelijke uren dus met elkaar te praten en vroegen ons af: wat zou je moeten doen om goed technisch onderwijs te krijgen, hoe zou je een moderne ambachtsschool van de grond kunnen tillen? We wa ren het er wel over eens dat je je ziel moet leggen in het beroepsonderwijs, het begrip vaktrots moet terugkomen en bovenaan je lijstje komen. Je zou terug moeten naar de kernwaarde leer meester, leerling en gezel. Gewaar deerde leerkrachten zouden meer op een voetstuk geplaatst moeten wor den. Èn ouders moeten weer trots zijn dat hun kinderen het technisch onderwijs volgen. Dat is een hele mond vol, maar hoe bereik je dat, vroeg Koos terecht." Twee dingen waren was beide wakke re heren wel duidelijk: "Schakel in een zo vroeg mogelijk stadium naast het onderwijs het bedrijfsleven in. En probeer de plannen zo lang mogelijk buiten de sfeer van Den Haag, en dan bedoel ik het regeringscircuit, te hou den. Begin met het benaderen van vmbo- directeuren en zorg daarna dat je de pers meekrijgt, zodat het pu bliek positief over je denkt. En als je alles geregeld hebt, schakel dan pas de overheid in. Kijk dan of de opleiding niet in strijd is met de wet. Maar dat komt nooit voor." De Boer en De Vos togen met een aantal kompanen aan het werk. Het begrip Vakcolleges lag er, nu nog in vulling van het schoolprogramma. De Boer: "Aan de ene kant wilden we een elitaire opleiding creëren, men sen moeten zien dat de opleiding ei genlijk best moeilijk is, datje er trots op kan zijn als je die opleiding volgt. Uitgangspunt is ook kleinschalig on derwijs, nooit meer dan vijftig leerlin gen in één opleiding die drie of vier jaar duurt. Maar het belangrijkste is dat de leerlingen weer hele dagen be zig zijn met hun vak. Vanaf klas 1 hebben alle leerlingen minimaal twaalf uur per week les in Vak en Techniek. Uitgangspunt is ook dat de leerlingen hun theorie leren naar aan leiding van praktijkgevallen." Vrienden Om in ons land zoveel mogelijk vak colleges van de grond te krijgen, is de nodige hulp nodig. Van overheid, van onderwijsinstellingen, maar voor al van het bedrijfsleven. Daarom ook is de Stichting Vrienden van het Vak college opgericht. De 'Vrienden' is een overkoepelende stichting met le den uit het bedrijfsleven, het onder wijs en de politiek. Hans de Boer is voorzitter van de stichting. Zeeland maakt sinds vorige maand deel uit van de Vrienden. "Zie het als een franchisemodel. Per regio zijn de scholen die als ondernemer fungeren, die de vakcolleges van de grond moe ten krijgen. Centraal steunen we dat. Organiseer het als een bedrijf." Door de nauwe samenwerking van de drie o's (onderwijs, ondernemers en overheid) komen dit soort initiatie ven makkelijker tot een succes. Doen! Maar, zo memoreerde George van Foto: Marijke Folkertsma Heukelom, gedeputeerde van onder meer Onderwijs en Kenniseconomie, "dan wordt het wel tijd dat er nu ein delijk eens spijkers met koppen gesla gen worden. We zijn al heel lang be zig om Zeeland in de vaart der volke ren op te nemen. Steeds maar weer blijkt dat de wil er wel is. Yes we can, roepen we dan in koor. Maar ik hoor nergens Yes we do! Ik doe hier een oproep aan de vertegenwoordigers van de drie o's om allemaal daadwer kelijk mee te doen aan bijvoorbeeld dit initiatief van De Boer. Wij moe ten hier zelf onze beleidsagenda bepa len. Doen we dat niet, dan doet de Randstad het wel Overigens had Van Heukelom wel weer een cadeautje uit Den Haag meegenomen. Hij was diezelfde och tend bij de minister van onderwijs ge weest en kwam terug met 16 miljoen. Voor de Task Force Zeeland. Spe ciaal voor vernieuwingen in het on derwijs, zoals de vakcollegès. "En daar gaan we iets zinvols mee doen, maar dan moeten wel alle partijen meedoen." De Poort 73 - Rilland Tel. 0113-551040 - Fax 0113-551080 Email: zbs@planet.nl - Website: www.zbsbv.nl 24-uurs transportbandenservice - www.transportbandenservice.nl Dfi zaaI luistert aandachti naar Hans de Boer Foto: Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 112