io ethiek en journalistiek Twitter verwijdert Telegraafboycot Het NOS-Journaal leest voor uit een dagboek van een in Tripoli om gekomen kind, De Tele graaf belt met de 9-jari- ge Ruben die de vlieg ramp overleefde. Trek ken media zich nog iets aan van privacy? ..^experts go belünd the headlines zaterdag 15 mei 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl "W/( ÜAiill c/iü Oli Privacy niet meer heilig voor de media door Bernice Breure en Dick Hofland "W"" "W" oe haal je het in je W I I hérsens?!", twittert minister André Rouvoet. „Kwalijk", meent de secreta- ■JL. JIL ris-generaal van Buitenlandse Zaken. „Een vorm van res pectloze sensatiestalkjournalistiek", schrijft website GeenStijl (dat er zelf prat op gaat 'tendentieus, ongefundeerd en nodeloos kwetsend' te zijn). Het gaat alle maal om een telefoongesprek met Ru ben, dat dagblad De Telegraaf gisteren pu bliceerde. Het jongetje overleefde als eni ge de vliegramp van Tripoli en ligt in het ziekenhuis. De kritiek was zo heftig, dat hoofdredacteur Sjuul Paradijs zich ge noodzaakt zag zijn boze lezers via de ei gen website te bezweren dat 'het nooit onze bedoeling is geweest om misbruik te maken van de situatie van Ruben'. De Telegraaf is echter lang niet de enige voor wie de privacy van slachtoffers en nabestaanden ondergeschikt lijkt aan de nieuwshonger. In het NOS-Journaal las een verslaggever voor uit een dagboek van een omgekomen kind dat hij had ge vonden tussen de resten van het vlieg tuig. Op internet was Rubens moeder te zien in een filmpje waarin ze vrolijk danst. Kranten citeerden uit weblogs van de familie. Enkele media hebben foto's van vermoedelijke slachtoffers van Hyves geplukt en op websites geplaatst. Daar door zagen sommige nabestaanden al beelden van verongelukte familieleden in de pers voordat ze daarover waren geïnformeerd. „De normen zijn al geruime tijd aan het verschuiven", zegt media-ethicus Huub Evers. Hij verwijst naar GeenStijl. De site plaatste recent een foto - zonder balkje over de ogen - van de man die wordt ver dacht van de moord op het Dordtse meis je Milly. „Bij verdachten was de afspraak: alleen initialen en bij foto's een balkje over de ogen. Dat was niet juridisch bin dend, maar de media zaten lange tijd wel behoorlijk op diezelfde lijn van terughou dendheid. Daar is niet veel meer van over." Hoofdredacteur Hans Laroes van het NOS-Journaal erkent dat met de tv-beelden van Ruben in het ziekenhuis de privacy van de jongen is geschonden. Het ongevraagd publiceren van foto's van Hyves vindt hij echter aanzienlijk on gepaster. En zo'n actie van De Telegraaf noemt hij te onverantwoord voor woor den. „Het jagen op familieleden, telefo nisch of anderszins, is ook niet al te chi que en logisch." Óndanks de oproep van het kabinet om voorzichtig en met respect om te sprin gen met de privacy van de nabestaan den, blijkt bij deze ramp dat media en privacy eikaars vijanden zijn geworden. Evers wijt dat vooral aan internet. „Daar is zo'n beetje alles openbaar. Maar ik vind niet dat internet de norm moet wor den voor de andere media." Mare Visch, secretaris van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) vindt het de taak van een journalist om uit de enorme brij van informatie te selecteren. „Je bent meer dan een doorgeefluik, hebt ook een maatschappelijke verantwoordelijkheid. En dat iedereen dat materiaal gebruikt omdat je anders achterblijft, is een kul-ar- gument." De NVJ wil niejs opleggen noch achteraf een waardeoordeel geven. Wel hoopt Visch dat redacties ook bij crisisjournalis- tiek 'hun kop erbij houden' en zich hou den aan hun eigen normen en waarden. „Die kunnen per krant verschillen en dat is prima. Maar neem als redactie even tijd voor reflectie, praat desnoods even met een paar collega's over de keuzes die je maakt." Zelfregulering werkt volgens Evers beter. „Al zal de hoofdredacteur van De Telegraaf dan vermoedelijk zeg gen: wij hebben onze eigen normen. En helemaal ongelijk kun je hem niet geven. Er zijn zowel mensen die het vreselijk vinden, als mensen die graag alles willen lezen of zien. Als je vrijheid wil, moet je ook de uitwassen daarvan accepteren." Laroes oppert dat de Raad voor de Jour nalistiek een uitspraak doet over het ge bruik van namen en beelden 'om op die manier nieuwe criteria te ontwikkelen'. Hij waarschuwt dat de media 'nu niet naar de andere kant moeten doorslaan'. Het gevaar dreigt dat bij rampen iedere naam, iedere stille getuige, wordt wegge laten. „En we bijna gaan vergeten dat ech te mensen slachtoffer werden." Hij wijst op de vele beelden van kinde ren na ongelukken, aardbevingen en an dere drama's. „Dan wordt geapplaudis seerd als een kind wordt gevonden, opge tild en de ambulance in gedragen, en wordt - voorzover ik kan nagaan - de pri- vacydiscussie niet gevoerd." Volgens Laroes is de werkelijke privacy- schending daarom niet het tonen van beelden op dag-i van een ramp, 'maar op dag-X'. „De dag dat iemand als Ruben weer wil proberen een doodgewone jon gen te worden. Die ruimte moet ieder een hem geven, zeker de media." Ivo Opstelten is er niet gerust op dat de media dat ook zullen doen. De burge meester van Tilburg, de woonplaats van Ruben, wil hem zoveel mogelijk afscher men van de media. Hij doet dat op uit drukkelijk vefzoek van de familie. Die fa milie moest verbijsterd toezien hoe Ru ben ongewild alle voorpagina's haalde. Via een woordvoerder laat de familie we ten 'ongelukkig' te zijn met de gehele si tuatie'. Het tel'efonische interview van De Te legraaf met de 9-jarige Ruben, de enige overlevende van de vliegramp in Tripoli, heeft tot verontwaardigde reac ties geleid op Twitter. Een oproep om de krant te boycotten, kreeg gisteren snel veel navolging. Op Twitter werd gisterochtend een ac count aangemaakt met de naam Telegraaf boycot, waar in de loop van de ochtend duizenden twitteraars zich bij aansloten. De pagina werd aan het begin van de mid dag door Twitter offline gehaald, waarna binnen de kortste keren nieuwe Twitter- accounts als tgraafboycot en Telegraaf- Zuigt opdoken. De Twitterpagina's roe pen twitteraars op hen te volgen „als u het interview met de jonge overlevende van de vliegramp in Tripoli ethisch niet verantwoord vindt." Benigno Aquino brings i much-needed dullness to i elections in the Philippines i l.tedvedev projects a young Russia as past and future collide in Red Square Sarkozy is not looking so super three years on i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10