buitenland 19 Alle Denen kennen imam Pedersen na MOSLIMGETTO Bekeerde ex-hajshandelaar is present bij mediadiscussies over islam U bent beter af met een NVM-makelaar Goed gevoel NVM vrijdag 14 mei 2010 Moslimgetto of gezellige, multi- culti smeltkroes? Het is maar waar je kijkt. Momenteel wonen er zo'n 220.000 moslims in De nemarken, waarvan een kwart in Kopenhagen. Het overgrote deel daarvan woont in de wijk Nörrebro. door Paul van Cageldonk Drie vierkante kilome ter, 72.000 inwoners. Een multiculturele wijk in de Deense hoofdstad Kopenha gen, met Arabische, ïraanse en Pa kistaanse minderheden. Sinds het begin van de jaren tachtig staat Nörrebro bekend om de rellen die er regelmatig uitbreken. Wijkbewo ners klagen over de racistische be handeling van de politie, Europea nen klagen over geweld van mi granten. Vorig jaar riep het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken Britse toeristen op uit te kij ken als ze Nörrebro bezoeken. Alle Denen kennen imam Abdul Wahid Pedersen, in 1954 geboren als Reino Arild Pedersen en pre sent bij mediadiscussies over de is lam. Hij runt een informatiecen trum in de Blaagardsgade, zijstraat van verkeersader Nörrebrogade, het beste deel van de wijk. Volgens Abdul Wahid zijn er mis schien vijftien tot twintig Oor spronkelijke Denen die zich tot de islam hebben bekeerd. Over zijn ei gen keus: „Ik geloof maar in één God. Ik geloof in profeten. En ik geloof in directe toegang tot het woord van God. Ik sprak met ie mand over mijn ideeën en hij zei: 'dan ben jij moslim'. Geen openba ring of geleidelijke bewustwor ding. Gewoon een simpele bereke ning." Voor velen kwam de bekering van Reino als een verrassing. Zoals voor Kurt Westergaard, de car toonist, die Pedersen omschrijft als iemand bij wie je de beste hasj van Kopenhagen kon krijgen. In 1983 kreeg Reino één jaar en vier maanden gevangenisstraf voor het kopen en verkopen van vijf kilo hasj. „Ik leefde als rock and roller. Een leven vol zonde. Mijn leven staat nu helemaal in het teken van de islam." Je bekeren tot de islam en trouwen met een Marokkaanse moslima, dat is één. Maar hij is ook nog imam. „Ik ben niet spe ciaal opgeleid. Ik ben een volks imam, gekozen door Deens spre kende moslims." Hij heeft er een fulltime job aan. Leidt het gebed, trouwt moslims, scheidt ze, runt een informatiecentrum en is dag en nacht luisterend oor voor fami lieproblemen bij moslims. Hoe denkt Abdul Wahid over radi calisme? „Als je het vraagt aan de islamofoben, dan ben ik een ge vaarlijke gek. Vraag je het aan men sen die zich radicaal moslim be schouwen, dan ben ik een softie. Ik ben voor democratie en hou van mijn land. Ik zit regelmatig om de tafel met politie en veilig heidsdiensten om over veiligheids zaken te praten. Als moslims heb ben wij hetzelfde gevoel van veilig heid als elke andere Deen. Maar wij hebben nog een ander belang. Als moslims uit .naam van de is lam terreurdaden willen plegen, dan wordt onze religie misbruikt." Toch dansen ook gematigde mos lims op een dun koord. In 2004 is de organisatie ISRA verboden, we gens vermeende nauwe banden met terreurgroepen in het Mid den-Oosten. Pedersen leidde die hulporganisatie. „Het enige wat wij deden was geld en goederen in zamelen voor zusterverenigingen in arme islamitische landen. Op eens werden organisaties, met wie wij samenwerkten in Afghanistan, Irak, Jordanië en Soedan door de Amerikanen bestempeld als terro ristische organisaties. Én vervol gens waren wij opeens ook ver dacht. De politie kon achteraf geen spoor vinden dat wees op banden met terrorisme." De imam steekt veel tijd in het be De Deense imam Abdul Wahid Pedersen: „Ik ben voor de democratie en hou van mijn land." foto Frandsen Uffe/GPD strijden van anti-islam standpun ten van groeperingen als de Dans- ke Folkeparti. „Wilders leest de Ko ran zoals de duivel de Bijbel leest. Je kunt het lezen met de ogen die je uitkiest. Wilders' geestverwan ten van de Danske Folkeparti sleep ik wel voor de rechtbank. Er lopen momenteel twee zaken. Ze hebben het hoofddoekje van mos lims vergeleken met het haken kruis. Een andere keer zeiden ze dat moslimmannen hun dochters verkrachten en vermoorden. Je moet de rechters onder druk blij ven zetten om dit soort uitspraken de kop in te drukken." „Die cartoons van Westergaard vond ik nogal kinderachtig. Dat heb ik ook zo op tv gezegd: dit komt van het schoolplein. Pesten is het. Jij bent lelijk. Óf: jij bent te dik. Tot dat niveau ga ik me niet verlagen. Uiteindelijk hebben ze gekregen wat ze wilden: een hoop beroering, veel publiciteit. Maar de moslims in Denemarken zijn zwaar gestigmatiseerd. Omdat moslims in andere delen van de wereld furieus reageerden. Het beeld werd bevestigd van mos lims, die met geweld andersden kenden aanvallen. Ze hebben er voor gezorgd dat Denemarken na Amerika het meest gewilde object is voor terroristen. We zijn in één klap in-het oog van de orkaan neergezet. Nou, hartelijk bedankt." toegevoegde waarde Een huis kopen of verkopen lijkt tegenwoordig heel eenvoudig. Maar staat u er wel eens bij stil wat er alle maal bij komt kijken? Een NVM-makelaar bespaart u met zijn kennis, ervaring én netwerk veel tijd, geld en zorgen. Bovendien houdt hij zich aan de NVM-erecode, waardoor u de zekerheid heeft van een transparant advies. Mocht u dus verhuisplannen hebben, praat dan eens met een NVM-makelaar. U zult zien dat hij zich altijd terugverdient. Kijk op nvm.nl. NVM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9