Dorpsraad Colijn zoekt gouden idee Biken voor de Bikkel i8l Zeldzaamheid vertraagt onderzoek Goes krijgt wellicht grote verkiezingsborden Wandelen tussen bloesems Inwoners denken mee over dorpsvisie Oecumene en Zeeuws dialect in 't Kerkje Robesin lijsttrekker Partij voor Zeeland SPINNINGMARATHON De Stichting Jayden houdt vandaag van 14.00 tot 17.00 uur een spinningmarathon ten bate van onderzoek naar de ziekte neu roblastoom, die alleen jonge kinderen treft. Cursus omgaan met angst en somberheid IVN neemt kinderen mee op De Kaloot Spinningmarathon vrijdag 14 mei 2010 door Rob Paardekam COLIJNSPLAAT - De dorpsraad van Colijnsplaat is op zoek naar briljan te ideeën om de leefbaarheid en le vendigheid van het dorp op peil te houden of te vergroten. „We zit ten te wachten op het gouden idee", zegt voorzitter Hendrikjan Hoffman. De dorpsraad is op dit moment be zig met het ontwikkelen van een dorpsvisie. „Dat is echt nodig", ver zekert Hoffman. „Als we nu niets doen, wordt Colijnsplaat een ver drietig dorp. Het heeft gewoon een oppepper nodig. Er moeten nieuwigheden komen." Vorig jaar tijdens de najaarsverga dering van de dorpsraad zijn al de nodige ideeën geopperd. Sommige waren helemaal niet slecht, maar dat ene briljante idee ontbreekt nog. De dorpsraad is op zoek naar iets dat Colijnsplaat de komende vijftig jaar op de kaart kan zetten of iets waarmee de gemeenschap sterker wordt. Hoffman: „We hopen dat de bevol king met ons mee wil denken, want het is niet de bedoeling dat die dorpsvisie straks door een klein clubje mensen is gemaakt. Het moet draagvlak hebben onder de inwoners van Colijnsplaat. Met deze actie willen wij ze een beetje prikkelen." Inwoners die een briljant idee me nen te hebben, kunnen dat ken baar maken aan de dorpsraad. Het kan worden ingevelerd bij secreta ris Corrie de Jong aan de Oost-Ha venstraat 5 of per e-mail worden opgestuurd: c2b0uter@hetnet.nl. De inzender vak het beste plan, wordt beloond met een taart. Hoffman weet nog niet wanneer de dorpsvisie klaar is en aan de be volking wordt gepresenteerd. Vóór het zover is, zal in elk geval nog een gesprek met de gemeente wor den gevoerd. Het dorpsplan is wel iswaar een plan van de dorpsraad, maar die zal de gemeente hard ge noeg nodig hebben om het één en ander voor elkaar te krijgen. De dorpsraad heeft eerder al ge zegd de haven een opkikker te wil len geven. Ook de Voorstraat moet nóg meer karakter krijgen. BIEZEUNGE/OUDELANDE - Van maandag 17 tot en met donderdag 21 mei wordt in Biezelinge en in Oudelande de avondvierdaagse ge houden. In beide dorpen voeren tochten van 5 of 10 kilometer langs bloeiende boomgaarden. In Biezelinge is de start telkens bij ba sisschool De Linge om 18.45 uur. In Oudelande begint de wandeling ELLEWOUTSDIJK Bas Rentmeester, Jopie Minnaard en Marian van Eekelen verzorgen zondag 16 mei een oecumenische bijeenkomst in 't Kerkje van Elles- diek. Rentmeester houdt een over denking met als thema 't Sti nie in de kleine lettertjes. Jopie Minnaard vertelt een verhaal in de streektaal en Marian van Eekelen blaast de bu gel en de cornet. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. MIDDELBURG Johan Robesin is opnieuw lijsttrek ker voor de Partij voor Zeeland bij de Statenverkiezingen van maart volgend jaar. Hij is dinsdagavond gekozen. Robesin - die in Hoek woont - was bij de vorige Statenver kiezingen ook lijsttrekker. Hij is sinds 2007 ook fractievoorzitter. Gert Jan Minderhoud uit Oudelan de wordt lijsttrekker voor de partij voor de waterschapsverkiezingen. door Mieke van der Jagt "W" ayden heet het jongetje op de I poster. Hij is ziek, dat kun je I zien, maar toch kijkt hij opge- I wekt de wereld in. Zijn vader, J Rob Faase uit Goes, kan ech ter niet vergeten hoeveel pijn zijn zoontje heeft gehad, hoe ziek hij was en hoe ongelijk en oneerlijk de strijd was, die Jayden vorig jaar oktober verloor. Nog geen drie jaar is Jayden geworden. Het verdriet, de pijn, de verslagen heid en de leegte die bij zijn over lijden achterbleef, hebben zijn ouders, zijn broer en een flinke groep naasten inmiddels omgezet in strijdlust: het gevecht tegen de aandoening neuroblastoom, dat Jayden gedurende een halfjaar van zijn korte leven tevergeefs heeft gevoerd. „Met de Stichting Jayden willen we op alle mogelijke manieren geld verdienen voor onderzoek naar neuroblastoom. De stichting is ook een manier om ons kind te doen voortleven, want een kind verliezen is ondraaglijk. Door te zoeken naar een manier om het ge nezingspercentage onder kinderen met de aandoening te verhogen, kunnen we misschien voorkomen dat andere kinderen en andere ouders in de toekomst lijden." De Stichting Jayden is niet de eni ook bij de basisschool, De Schakel, om 19.00 uur. De organisatoren zorgen op gezette tijden voor mu zikale optredens en een feestelijke aankomst. De inschrijfkosten bedragen voor beide wandeltochten 3,50 euro voor wie een medaille wil ontvan gen. Inschrijven kan een half uur tje voor de start. GOES Indigo, de organisatie die zich richt op preventie in de geestelijke ge zondheidszorg, begint in Goes vol gende week twee cursussen: om gaan met angst en paniekaanvallen en omgaan met lusteloosheid en somberheid. Voor beide cursussen is een verwijsbrief van de huisarts nodig. Belangstellenden kunnen zich opgeven via telefoonnummer 0118-625113 of preventie@indigo.nl. BORSSELE IVN De Zeeuwse Delta houdt woensdag 19 mei een tocht over De Kaloot voor kinderen tussen 8 en 12 jaar. De gidsen tonen wat er allemaal aan zeldzaams te vinden is op het bijzondere strand. Wie mee wil moet om 14 uur op het par- keerterreintje bij de uitlaat van de kerncentrale zijn en daar om 16 uur weer worden opgehaald. Kos ten 2 euro, inclusief drinken. ge club in Nederland die het ge vecht tegen neuroblasoom is aan gegaan. Villa Joep is op dezelfde manier ontstaan. „Wij werken samen met Villa Joep, want je moet niet hebben dat je met zo'n doelstelling onder linge concurrentie krijgt", zegt Sa bine Maas, secretaris van de stich ting en een collega van Rob. „De eerste fase van een onderzoek dat inmiddels door Villa Joep in gang is gezet bij het Radboudziekenhuis in Nijmegen, willen wij betalen. Er is 60.000 euro voor nodig, die we zo snel mogelijk willen verdie- Fitland heeft 100 fietsen beschik baar gesteld die vandaag van 14 tot 17 uur op de Grote Markt in Goes staan. Voor minimaal 30 euro aan spon sorgeld kan iedereen meespinnen. Wie het meeste sponsorgeld op haalt, wint een kampeerweek. SMWO houdt tegelijk een straat voetbaltoernooi op de Markt. Rondom de sportieve activiteiten staan tal van kraampjes. Wie niet wil fietsen maar toch wil helpen kan ook storten: 83.01.65.428 ten name van Stich ting Jayden, Goes nen." De eerste actie is al vandaag: een spinningmarathon op de Gro te Markt in Goes, waarvoor de faci liteiten door verschillende onder nemers gesponsord zijn, maar waarvoor de deelnemers zich ook weer moeten laten sponsorren. „Zo maken we een breed publiek van de noodzaak bewust en halen we hopelijk zo veel mogelijk geld op." 'Biken voor de Bikkel' heet het eve nement, maar daar blijft het niet bij. Onder dezelfde naam stappen Rob en Jolanda Faase, Jaydens ouders, deze zomer op de fiets naar het het Spaanse Salou, om een jaar later de vakantie te vieren die vorig jaar door de ziekte van Jayden niet doorging. Zijn broer Jaimy fietst de eerste en de laatste tien kilometer mee en natuurlijk laat de familie Faase zich sponsor- ren. Als het geld voor het onderzoek binnen is, is de stichting Jayden nog niet klaar. Rob Faase: Dan wil len we onderzoek bekostigen naar manieren om bijwerkingen van therapieën en pijnbestrijding te onderzoeken, want wat Jayden heeft moeten doormaken is onbe- schijfelijk." De stichting Jayden behalve spon sors ook donateurs. www.stichtingjayden.nl Neuroblastoom is een zelzame vorm van kan ker, die alleen bij kinderen voorkomt. Slechts bij 1 op de 100.000 kinderen wordt de ziekte jaarlijks vastgesteld. Dat is aanmerkelijk minder dan bijvoorbeeld leukemie: de meest voorkomende vorm van kanker bij kinderen. De mate waarin onderzoek wordt gedaan naar nieu we behandelingsmethoden is in het algemeen evenre dig aan de mate waarin een aandoening voorkomt. In het onderzoek naar neuroblastoom zit dus maar wei nig schot. Cijfers illustreren dat. Genas 20 procent van de kinderen bij wie neuroblastoom werd vastge steld 25 jaar geleden, op dit moment is dat percentage niet toegenomen. Ter vergelijking het aantal leukemiepatiëntjes dat geneest: momenteel is dat 80 procent, 25 jaar geleden genazen nog maar 20 op de honderd leukemiepatiënten met de behandelmetho den die toen voorhanden waren. Van onderzoek naar nieuwe therapiën voor neuro- blastomen valt het meeste te verwachten van de zoge naamde immunotherapie, waarmee in de strijd tegen bepaalde soorten huidkanker al grote successen zijn geboekt. Immunotherapie komt erop neer dat cellen uit het eigen immuunsysteem de kankercellen in het laboratorium leren herkennen als foute cellen. De pa tiënt krijgt de 'wakker geschudde' cellen weer terug, zodat die de tumoren kunnen afbreken. Het onder zoek waaraan de stichting Jayden bijdraagt, wordt uit gevoerd in het Radboudziekenhuis in Nijmegen on der leiding van oncoloog prof dr. Peter Hoogbrugge. door Rob Paardekam MEEST GELEZEN 1Danique Gorssen weer terecht. 2. Nog geen oplossing voor markt. 3. Geen plek voor Markt bij Tour. WERELDBURGERS Lees het weblog van verslaggever Mieke van der Jagt over microkredie ten: www.pzc.nl/microkrediet. TIP? Mail ons! bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto GOES - De gemeente Goes bekijkt of er bij toekomstige verkiezingen grote borden geplaatst kunnen worden aan de invalswegen. Som mige partijen zijn niet tevreden over de manier waarop ze nu hun posters kunnen ophangen. Dat gebeurt met zogeheten sand- wichborden aan lantaarnpalen. Die worden beschikbaar gesteld door de gemeente. Enkele partijen hebben aangegeven hun poster lie ver op een groot verzamelbord te plakken. „Maar dat kost veel meer geld", zegt burgemeester Dick van der Zaag. „Je moet denken aan een investering van veertig- tot vijftig duizend euro, terwijl de huidige manier zevenhonderd euro kost." Bij de komende parlementsverkie zingen wordt het huidige systeem nog gehanteerd. De eventuele nieuwe borden zijn voor een vol gende keer. „Er komt nog een amb telijk advies over wat het precies gaat kosten", stelt Van der Zaag. „Op basis daarvan zullen we een besluit nemen." De burgemeester laat zich nog wel ontvallen dat de gemeente wat hem betreft hele maal stopt met het aanbieden van posterruimte. „Dan kunnen de par tijen het zelf regelen. Je maakt het toch nooit iedereen naar de zin."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46