cultuur 125 De volgende stap voor XMH Klomppop trekt als 'oudje' ook jong publiek Het complete theater-, podium- en bioscoopaanbod MUZIEK Vlissingse dark electroband brengt tweede album uit agenda op www.pzc.nl/uit vrijdag 14 mei 2010 ••••••••••••••••a Meer agendanieuws en de volledige filmagenda op de website van deze krant. door Cijs Kamphuis VL1SSINGEN - De Vlissingse dark electroband XMH timmert al een aantal jaar met succes aan de weg. Drie jaar geleden bracht de band zijn eerste album uit. Nu is het tijd voor een tweede, Sta'te of Mind ge naamd. De groep tekende er een platendeal voor. Het Duitse Danse Macabre Records brengt het schijf je uit. Vanaf vandaag is het album in heel Europa te krijgen. Een gro te stap voorwaarts in de carrière van de band. „Het wordt allemaal veel makkelij ker met de steun van een platen maatschappij", zo legt bandleider Benjamin Samson uit. Het gaat goed met 'zijn' XMH, dat hij vormt samen met zangeres Isa Gar cia en keyboardspeler en beatma- ker Pieter Sperling. Het trio is in eigen land al behoor lijk bekend onder liefhebbers en in dark electro-walhalla Duitsland ook een graag geziene gast. Die sta tus zal met de komst van het nieu we album alleen maar verstevigd worden. Zeker met de steun van een label. „In Duitsland is het zo dat je veel sneller gevraagd wordt voor een feest of festival als de or ganisator weet dat je een platen contract hebt", vertelt Samson. Volgens de zanger is het label waar ze nu onderdak hebben niet alleen gericht op dark electro. Deze mu ziekstroming is voortgevloeid uit de keyboardpop van de jaren tach tig en heeft veel raakvlakken met techno house. Danse Macabre richt zich op heel de gothic scene, waar dark electro bij hoort maar waar nog vele subgenres onder val- De Vlissingse dark electroband XMH len. Labelgenoten zijn dus heel ver schillend qua genre. Daardoor ho pen de Vlissingers ook in de breed te meer liefhebbers te kunnen be reiken. Of het album een succes wordt weet Samson niet, maar de voorte kenen zijn positief De eerste re censies blazen louter de loftrom pet. „Ik las er zelfs een die het had over kippenvelgevoel en geniale beats. Dat is toch lèuk om te le zen." Naast tien eigen nummers en een videoclip bevat het album ook drie remixen. XMH-num- mers, door anderen bewerkt en op genomen. Samson schrijft alle mu ziek. Hij vond het dan ook erg spannend om drie nummers uit handen te geven. Het resultaat is echter bevredigend. „Als ik het niets had gevonden, hadden we de mixen niet op het album gezet. Maar van de drie vind ik de mix van het nummer Neon Venus door Jesus on Extasy het meest ge slaagd. Erg verrassend gedaan." Wie morgen naar de plaatselijke platenwinkel rent om State of Mind aan te schaffen ka'n van een koude kermis thuiskomen. Want waarschijnlijk ligt het nieuwe al bum van XMH niet in de bakken. Bandleider Benjamin Samson lacht: „Nee, dat moet je niet ver wachten, maar ze kunnen de plaat zeker wel bestellen. Dat ging eerst niet. Ook op dat vlak zijn we een stap verder." door René de Dreu OVEZANDE - Na het eerste num mer van haar show op het Klomp popfestival in Ovezande klaagde Caro Emerald nog over de te lage temperatuur. Maar voor het pu bliek in de stampvolle festivaltent zorgde ze vervolgens ruim een uur voor een hartverwarmend feestje. Latin, jazz en pop komen bij Eme rald op natuurlijke wijze samen. De organisatie was prijskoper met het al vroeg vastleggen van de zan geres die Nederland sinds de relea se van haar eerste cd op geen en kel festival van aanzien nog ont breekt en inmiddels behoorlijk in prijs is gestegen. Ze bewees dat die roem terecht is en trakteerde het publiek 's avonds op muziek die de tempe ratuur doet stijgen. Een mooie opwarmer voor nog zo'n grote naam uit de Nederland se popscene: Moke. Hoogstaande rock met genoeg alternatieve wen dingen om van begin tot eind te boeien. Eerder op de dag liet Go Back To The Zoo zien dat zelfs zon der debuutalbum een band veel - vooral jong - publiek kan trekken. Nummers als Beam Me Up en Electric worden massaal meege zongen ook al komt de band nog maar net uit de oefenruimte. De invloed van airplay en myspace doet zich dan gelden en pop ver pakt in aanstekelijke songs weet blijkbaar zijn weg naar een pu- Go back to the zoo tijdens Klomppop. bliek ook zonder een hitalbum te vinden. De dertigste editie van Klomppop kan met een sterke li- ne-up, de nodige muzikale verras singen en een record bezoekersaan tal (ruim 1500) de boeken in. Met de slaap nog in de ogen komen 's morgens voor elf uur al de eerste foto Willem Mieras pendelbuspassagiers het festivalter rein op en hun aantal groeit nog voor de middag gestaag. De formu le met locale bands waar Klomp pop de laatste jaren al vroeg mee begint, slaat bij jongeren aan. Klomppop is daardoor steeds meer een festival voor alle leeftij den en biedt op muziekgebied voor elk wat wils. Met het pro grammeren van acts als het Ierse Delorentos en Engelse Saint Jude zorgt de organisatie ook nog eens voor onverwachte verrassingen. Delorentos is gewend in eigen land voor een groot publiek te staan, maar moet zich buiten ei gen land nog bewijzen. „Dat maakt voor ons in ieder geval shows buiten Ierland extra interes sant. Het voelt als een nieuwe start en houd je scherp," vertelt zanger Kieran na afloop van een gesmeerde set. De Engels aandoen de alternatieve rock met veel her kenbare invloeden uit jaren tach tig en negentig rock mist z'n uit werking op het publiek dan ook niet. Die andere verrassing komt .van Saint Jude (Engeland), een band die zonder schroom verwijst naar sixties rock en bands als Led Zeppelin en The Faces. Met een stem als die van Janis Joplin claimt zangeres Lynne Jackaman zonder moeite een hoofdrol op. In Enge land heeft Saint Jude al indruk ge maakt, zelfs op oude rotten als Jim my Page en Ron Wood, en in Ove zande lieten ze horen dat die aan dacht niet overdreven is. Ze gaven met hun wervelende show het ju bilerende festival extra glans. Klomppop 2010 bewees met een ij- zersterk programma dat dit oudste Zeeuwse popfestival een traditie heeft die makkelijk op nieuwe ge neraties is over te brengen. OP PAD Kerkwerve Tweede wedstrijd van de open Zeeuwse kampioenschappen Forel vissen. Bij de fo- rellenvisvijver op recreatieboerderij Van Langeraad, van 11.00 t/m 16.30 uur. Neeltje Jans Expositie Watercanon over de 25 meest kenmerkende gebeurtenissen uit de Ne derlandse watergeschiedenis. Deltapark 10.00-17.00 uur. Ritthem Bezoek aan oudste fort van West-Europa. Foto's'vier seizoenen Rammekens en ex positie keramiek van stichting Arduin. Fort Rammekens, 13.00-17.00 uur. Veere Beklimmen toren en bezichtigen kerk en muziek-installatie van Dies Ie Due. Grote Kerk 11.00-17.00 uur. Vlissingen De Ruyter Jaarmarkt met groot standwer kersconcours. Centrum, 19.30 uur. PODIUM Goes Daughters of Afrika, opvolgers van de African Mama's, geven show. Theater De Mythe, 20.00 uur. Grijpskerke Pianostudenten aan de Roosevelt Aca demy geven een concert. Op het pro gramma staan werken van Mozart, Bach, Mendelssohn en Brahms. Galerie De Osseberg, 20.00 uur. Middelburg Zeven studenten uit pianoklas Marianne Boer geven concert. Werken van Mozart, Bach, Mendelssohn, Brahms. Reserveren mogelijk: 0118-625284 Roosevelt Academy, 20.00 uur. Terneuzen Concert Chr. Mannenkoor 'Door Een dracht Verbonden' uit Hattem en Chr. Mannenkoor Zeeuws Vlaanderen. De ko ren bestaan respectievelijk 75 en 10 jaar. De Levensbron, 20.00 uur. Vlissingen Muziekshow met zangeressen als Berget Lewis, Monique Klemann, Julya Lo'ko, Sa rah Jane, Sanguita, Michelle en Musiex. Arsenaaltheater, 19.30 uur 'Theatergroep AparD, wedstrijd hilarisch improvisatietheater. De Piek, 20.00 uur. FILMS GOES 't Beest, Un Prophéte: 20.30 uur. Merral, Clash of the titans: 21.15 uur; De gelukkige huisvrouw: 19.00 en 21.15 uur; I love you Philip Morris: 21.30 uur; Kick-ass: 19.15 uur; Remember me: 19.00 uur; Robin Hood: 18.45 en 21.30 uur; Hoe tem je een draak: 13.45 en 16.15 uur. MIDDELBURG Schuttershof, The rainbow warriors of Waiheke Island: 15.00 uur; Millennium 3: 20.00 uur. OOSTBURG Ledeltheater, lep!: 13.00 uur; De prinses en de kikker: 15.00 uur; Das Weisse Band: 20.00 uur. TERNEUZEN View, Iron man 2: 19.00 en 21.30 uur; Robin Hood: 19.00 en 21.45 uur; De gelukkige huisvrouw: 19.00 en 21.00 uur; Kick-ass: 16.15 en 21.15 uur; Pla net 511 4.00 en 15.15 uur; Wickie de Viking: 13.30 uur; Hoe tem je een draak (3D): 14.00 uur. VLISSINGEN CineCity, Alice in Wonderland (nl, 3D): 16.30 en 19.30 uur; Alice in Wonderland (ov, 3D): 14.00 uur; Clash of the titans: 22.00 uur; Date night: 16.30,19.15 en 22.00 uur; De gelukkige huisvrouw: 16.45,19.30 en 22.00 uur; Green Zone: 16.15, 19.15 en 22.00 uur; Hoe tem je een draak: 13.45 uur; I Love you Philip Morris: 13.45 uur; Iron man 2: 16.15, 19.00 en 22.00 uur; Kick-ass: 16.15, 19.00 en 21.45 uur. ZIERIKZEE, Fizi, A Single man: 20.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27