22 zeeland Een kijkje onder de helmen in I Gratis WK 1 voetbalspel Keuring is toch niet nodig, i PZC Subsidie voor promotie van streekproduct Getuigen in drugszaak Axel weer gehoord Lees het laatste nieuws uit de PZC overal- www.zeeuwsjaarvandefiets.nl 'Als hij niet aanvalt, dan valt hij om.' Ga naar de spe ciale site van het Zeeuwse fietsjaar voor een recensie van KoosKenny en Johnny van Thijs Zonneveld. vrijdag 14 mei 2010 bezoek onze site via je gsm: www.pzc.mobi MIDDELBURG - De provincie Zee land beloont het project Lekker Re gionaal Product met een subsidie van 149.541 euro. Lekker Regionaal Product is be doeld om het toeristisch aanbod te verbreden en de vraag naar au thentiek, natuurlijk voedsel (zeg maar: streekproducten) te vergro ten. Twaalf partners uit Zeeland en West-Brabant werken er in sa men. Resultaten tot nu toe waren onder meer de presentatie van streekproducten tijdens de laatste Horecavakbeurs, de promotie-trai ler Lekker Zeeuws en de ontwikke ling van een beeldmerk voor Zeeuwse streekproducten. Impuls Zeeland, dat de Zeeuwse (kennis)economie wil aanjagen door economische ontwikkelingen te stimuleren en ondersteunen, had 425.000 euro gevraagd voor het project. Het resterende geld komt van het ministerie van Eco nomische Zaken en de provincie Brabant, in het kader van de rege ling Pieken in de Delta. 20 MEI - PORGY Si BESS - TERNEUZEN DEN HAAG - Het Haagse gerechts hof wil een hele rits getuigen ho ren in een hoger beroepsstrafzaak tegen twee drugsverdachten uit Axel en Schiedam. Op verzoek van de verdediging zal een zestal drugs gebruikers uit Axel en omgeving nader worden gehoord door een onderzoeksrechter, heeft het hof besloten. Mogelijk worden ook de drie Zeeuwse agenten opgeroepen die de verdachte hebben aangehou den. De Middelburgse rechtbank had de Schiedammer vijftien maanden cel opgelegd voor de handel in co caïne en diens verzet tegen zijn aanhouding. Advocaat R. Tetteroó twijfelt aan de verklaringen en zegt te vrezen dat tegen de getui gen is gezegd dat als zij maar belas tend verklaarden over zijn cliënt, zij zelf vrijuit zouden gaan. Naast de 26-jarige hoofdverdachte kwam een 56-jarige vrouw uit Axel in ho ger beroep. Zij had bij de Middel burgse rechtbank 100 uur werk straf en vier maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf gekregen voor het dealen van cocaïne. door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Het mooiste verslag van de Giro-etappe door Zeeland stond afgelopen week in dagblad De Pers. Schrijver Thijs Zonne veld, tot drie jaar geleden zelf profrenner, vertelde het verhaal van de koers in de vorm een cur sus waaierrijden. In een uiterst ver makelijk verslag combineerde hij zijn kennis van de mores in het pe loton met wat er maandag op de Zeeuwse wegen gebeurde. „Ik kijk op een andere manier naar het wielrennen dan de meeste journa listen. Mij gaat het niet om een nauwgezet wedstrijdverslag. Ik zoek naar dat ene kleine dingetje dat vaak veelzeggender is. Daar bouw ik mijn verhaal omheen." Donderdag is Zonneveld te gast in het wielercafé dat deze krant orga niseert in Porgy Bess in Terneu- zen. Het zal daar vooral gaan over de heroïek van de wielersport die een bron van inspiratie is voor schrijvers. „De roman De renner van Tim Krabbé had ik altijd in mijn wielertas zitten", vertelt Zon neveld. „Op het laatst in losse blaadjes. Ik heb dat boek letterlijk stukgelezen. Ook schrijvers als Marquez hebben over wielrennen geschreven. Meer dan welke sport ook is wielrennen een uitvergro ting van het maatschappelijke le ven. Het is echt een strijd op leven en dood. Ik schrijf ook over schaat sen, maar uiteindelijk rijden daar toch dezelfde mensen dezelfde rondjes. In wielrennen kan alles. Een peloton uit een Italiaanse wie lerwedstrijd dat in Zeeland door de wind rijdt, dat verzin je toch niet?" In wielrennen draait het om de worsteling van het individu. Ook dat spreekt schrijvers aan. Het is geen toeval dat Zonneveld in zijn onlangs verschenen bundel Koos, Kenny en Johnny inzoomt op de ge zichten in het peloton. „Als renner in het peloton dacht ik al: 'Dit moeten mensen zien. Had ik maar een camera in mijn hoofd.' Het valt bijna niet uit te leggen. Die ge luiden, de geur. Voor buitenstaan ders is het peloton een groot orga nisme. Een krioelende chaos van N\ - ..'A-"'' Stel je eigen voetbalteam samen en speel zelf mee! Kijk vanaf 20 mei op www.pzc.nl/wkvoetbalspel fv &L Oud-wielrenner en schrijver Thijs Zonneveld, vorig jaar op de Mont Ventoux. gehelmde mannetjes, verscholen achter een bril. Maar het zijn alle maal individuele renners. In mijn verhalen heb ik geprobeerd die helm en die bril af te zetten en te laten zien wie daar achter zitten." Vandaar de voornamen in de titel. Met Johnny is uiteraard Johnny Hoogerland uit Yerseke bedoeld. In het boek noemt Zonneveld hem trouwens Sjonnie. „Zelf is hij daar geloof ik niet blij "mee, maar dat maakt me niets uit. Natuurlijk is het gewoon Sjonnie met sj. Ik verkeer in de luxe dat ik kan schrij ven wat ik zelf vind. Over iemand als Hoogerland kan ik kritisch zijn, maar ik kan ook als een supporter enthousiast worden van de ma nier waarop hij zich dood aanvalt. Belangrijk is dat ik mezelf in mijn verhalen ook niet te serieus neer zet. Dan kun je ook meer maken als je het over anderen hebt." Zonneveld is gaan schrijven toen hij zich zeven jaar geleden in Frankrijk vestigde als beroepswiel renner. Zijn vriendin drong erop aan dat hij op een eigen site zou bijhouden wat hij meemaakte. „Toen ontdekte ik dat ik aardig kon schrijven. Ik heb er alles voor over gehad om als wielrenner te slagen, maar het lukte me niet het laatste stapje te maken. Als wiel renner kun je heel lang de illusie koesteren dat je de beste renner van de wereld wordt, maar toen jongere jongens als Bauke Molle door Nadia Berkelder Het is dat Joop Otter aan de bel heeft getrokken; anders had hij zich bij een keuringsarts moe ten melden. En die had dan offici eel kunnen vaststellen wat ieder een kan zien: Joop Otter kan niet lopen, omdat hij maar één been heeft. En daarom heeft hij een par- keerkaart voor gehandicapten no dig. En hij hoeft dan wel niet ge keurd te worden, maar hij moet toch betalen. Otter revalideert op dit moment in een verpleeghuis in Middel burg, maar hij woont eigenlijk in Veere. Hij kan nog niet terug naar huis, omdat zijn woning niet ge schikt is voor rolstoelgebruikers. „Ik heb een indicatie gekregen voor een aangepaste woning en voor rolstoelvervoer. Dat ging alle maal vlot." Er kwam iemand op bezoek die vaststelde wat hij nodig had: simpel. Hij dacht daarom dat de aanvraag voor een parkeerkaart een formali teit zou zijn. „Ik kreeg een formu lier met de mededeling dat ik ge keurd moest worden, door een an der bureau, Argonaut. Die keuring kost 87 euro. Het gekke is dat de ge meente weet dat ik niet kan lopen, want die woning en het vervoer worden ook via de gemeente gere geld." Dubbelop en overbodig, vindt hij, die keuring voor de parkeervergun- ning „Ik begrijp dat er gecontro leerd moet worden als mensen ge bruikmaken van zorg. Dat is lo gisch, het gaat tenslotte over ge meenschapsgeld. Maar als de gege vens van een persoon bekend zijn, is dat een ander verhaal. In mijn geval is natuurlijk ook in één oog opslag te zien dat mijn been er in de tussentijd niet weer is aange groeid. Daar hoef je geen 87 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24