i8l Gratis nieuw tijdschrift van waterschap Protest tegen kaalslag 'Na zestig jaar nog steeds alles samen' Romp kapot beeld was al in veilige handen Solexrace SCHELDESTROMEN Zaterdag eerste uitgave OPKNAPBEURT Waterschap Zeeuwse Eilanden wil dit najaar beginnen met de grote opknapbeurt van de Veerse Kreek. Daarbij verdwijnt een groot deel van het bos. Tuin van Zeeland verzet zich. Scheldestromen Kreekgebied 4W Cs K o; m^Êm wsêsSÊÊÊÊm vrijdag 14 mei 2010 w door Henk Postma door Maurits Sep MIDDELBURG - Waterschap Schelde- stromen brengt morgen een nieuw tijdschrift uit waar alle Zeeuwen gratis een abonnement op kunnen nemen. Het blad heet ook Scheldestromen, om die naam ook zo snel mogelijk bij iedereen bekend te maken, zegt woordvoer ster Linda van Dijke. Het blad, dat vier keer per jaar ver schijnt, vervangt het tijdschrift Waterwerker van Waterschap Zeeuwse Eilanden en het huis-aan-huisblad Waternieuws dat Waterschap Zeeuws-Vlaande- ren enkele keren per jaar verspreid de. „Maar iedereen kan gratis een abonnement nemen op ons blad Scheldestromen", zegt Van Dijke. Dijkgraaf Toine Poppelaars noemt het blad een belangrijk middel om te laten zien waar het waterschap mee bezig is. „Zeker nu ons be staansrecht door enkele politieke partijen ter discussie wordt ge steld. Het is van belang dat men sen weten wat we doen en hoe be langrijk we dat vinden." Het hoofdartikel in de eerste editie van het tijdschrift gaat over het project Zwakke Schakels in West-Zeeuws-Vlaanderen. Daar om wordt het wel huis-aan-huis verspreid in Nieuwvliet. Dat zal va ker gebeuren in plaatsen die be trokken zijn bij het hoofdartikel. Scheldestromen voert de komen de maanden ook een nieuwe huis- stijl in, inclusief nieuw logo. Dat is een driehoekig schild met een blauwe slingerende lijn, die de vorm van de provincie weergeeft. Van Dijke: „Alles moet vervangen worden, van kleding en stickers op de auto's tot briefpapier en bord jes in de duinen." Wie een abonnement wil op Schelde stromen kan mailen naar communicatie@scheldestromen.nl Bij de ingrijpende op knapbeurt van de Veer se Kreek gaat zeven hec tare bos- en struikge was verloren. De stich ting Tuin van Zeeland verzet zich daartegen, en beraadt zich op juri dische stappen. Begin juni wordt daarover beslist. Het bezwaar richt zich met name op het kappen van het zogenaam de illusiebos aan de westzijde van de kreek. Die bosstrook werd daar ruim zestig jaar geleden geplant naar een ontwerp van de land schapsarchitect Nico de Jonge. Waterschap Zeeuwse Eilanden wil de bosstrook rooien zodat een bre de, hellende oever kan worden aangelegd. De gemeente Veere ver leende daar vergunning voor. Begin dit jaar diende Tuin van Zee land daartegen een bezwaarschrift in. Maar afgelopen maand wezen B en W dat van de hand. De stich ting kan daar nog tegen in beroep, te beginnen bij de rechtbank Mid delburg. Het waterschap kan alvast met de uitvoering beginnen, maar loopt dan wel het risico door de rechter te worden teruggefloten. De Veerse Kreek ontstond bij het bombardement op de zeedijk in 1944. Er werd daarna bos omheen geplant. De kreek staat in verbin ding met de Veerse vesten. Waterschap, gemeente, Staatsbos beheer en provincie werken samen om dit hele gebied ingrijpend op te knappen en beter te ontsluiten voor omwonenden en recreanten. Behalve dat veel bos moet wijken voor verbreding van de westelijke kreekoever, zijn ook baggerwerk- zaamheden voorzien. Slib uit de kreekarmen wordt ge bruikt om de soms veertien meter diepe kreekputten op te vullen. Na het kappen van de bomen, volgt een munitie-onderzoek. Janny en Lieven de Nooijer vierden hun diamanten bruiloft. foto Izaak Verkeste DOMBURG - In zijn eigen Arnemui- den had Lieven de Nooijer de meisjes voor het uitkiezen. Zijn oog viel echter op Janny Baas die een dorp verderop woonde. Woensdag vierden zij in Domburg hun zestigjarig huwelijk. Hun eerste ontmoeting was er gens tussen Nieuw- en Sint Joos- land en Arnemuiden. Decennia la ter valt moeilijk uit te leggen wat de vonk deed overslaan. „Het klikt nog steeds", zegt Janny Baas (8i) met een brede lach. Zestig jaren huwelijk zijn ongemerkt voorbijge vlogen. „Als je goed met elkaar op kan schieten, gaat het als vanzelf" Hun eerste gezamenlijke woon plaats was Middelburg. Tegenwoor dig genieten ze van het uitzicht over de weilanden achter zorgcen trum Simnia. Lieven de Nooijer (84) had graag op Westkapelle wil len blijven wonen. Hij werkte er ja ren op het postkantoor. Volgens zijn kleinzoon leverde zijn praat zucht hem de bijnaam 'ouwehoer van Westkappel' op. Sinds hij op zijn-yoste werd getroffen door een herseninfarct gaat het praten min der vlot. Nog altijd doen ze alles sa men. Na heel wat fietskilometers, vullen ze nu de dagen met legpuz zels maken en een eindje lopen. Opslag voor bedrijf en particulier Middelburg 0118-613713 www.city-store.nl AAGETKERKE - In Aagtekerke wordt morgen (zaterdag 15 mei) voor de achtste keer de Solexrace verreden. Tussen 14.00 en 17.30 uur wordt ge reden in verschillende klassen: spe cial, ludiek en dames. Om 15.15 uur is er een bromfietsenshow. www.solexclub-zeeland.org Vooralsnog wil het waterschap dat risico niet nemen. Het was de be doeling de strook bos komend na jaar te rooien. Dat gaat nu moge lijk niet door. Volgens het waterschap dient de aanleg van de brede, flauw aflopen de oever twee doelen. Het moet al lereerst voorkomen dat de oever verder afkalft en dat een wandel pad langzaam maar zeker in de kreek verdwijnt. Bijkomend voor deel zou zijn dat de oever 'natuur vriendelijker' wordt. Door de gelei delijke overgang van land naar wa ter, aldus het waterschap, kunnen dieren gemakkelijker op de kant klimmen, en waterplanten beter groeien. Daardoor ontstaat meer 'diversiteit'. Dat past in het streven om de 'natuur- en cultuurbele ving' van het kreekgebied en omge ving te vergroten, zowel voor om wonenden als recreanten. Maar bij Tuin van Zeeland wil dat er niet in. „Aanvankelijk", zegt se cretaris Marianne Golsteijn, „wa ren we akkoord. Ons was verteld dat de ingreep onvermijdelijk was, gezien de Europese richtlijnen voor waterkwaliteit. Maar toen de uiteindelijke plannen en de resulta ten van een aantal onderzoeken ter inzage lagen, ontdekten we dat de waterkwaliteit niet of nauwe lijks verbetert. En toen werd ook duidelijk dat er veel meer bos voor moet worden gekapt dan ver wacht. Het unieke illusiebos van Nico de Jonge zal voor een groot deel verdwijnen." Tuin van Zeeland beschouwt het Veerse bos als 'één van de meest aansprekende voorbeelden van na-oorlogse landschapsarchitec tuur. „Bij de aanwijzing van Wal cheren tot nationaal Landschap is dit specifiek als kwaliteit be noemd." Er zou sprake zijn van een 'echt bos-ecosysteem, hetgeen op Wal cheren zeldzaam is'. Natuurvrien delijke oevers zijn op Walcheren al zo bijzonder niet meer. Daar zijn er de laatste jaren al veel van aange legd langs de hoofdvaarwegen. Tuin van Zeeland pleit er daarom voor de oever op andere wijze te stabiliseren, bijvoorbeeld met 'geo- tubes' zoals aan de overzijde. Of de oever gewoon te laten afkalven. Het wandelpad kan dan op den duur worden verlegd naar het rui terpad. Aan de buitenkant van de bosstrook kan dan een nieuw rui terpad worden gemaakt. De westelijke oever van de Veerse Kreek. Het waterschap wil de bosrand (rechts op de foto) kappen om de oever te verbreden. foto Ruben Oreel door Maurits Sep VEERE - Romp, hoofd en bal van het beeld van het spelende meisje op de Markt in Veere zijn terecht. Ze lagen al veilig opgeborgen bij Ben Slingenberg, die op de Markt woont. „De gemeente weet ervan. Het ligt hier te wachten tot ie mand van de gemeente het komt halen zodat het gerepareerd kan worden", vertelt Slingenberg. Volgens de Veerenaar was het beeld al voor Koninginnedag ka pot. „Mijn broer kwam hier op 30 april en zag dat de bovenste helft van het beeld op de grond lag. Hij heeft het er weer op gezet. Mijn broer woont in Zoutelande naast wethouder Molenaar en heeft hem er ook over verteld." Afgelopen zondag zag Slingenberg een meisje aan het beeld hangen. Uit vrees dat kinderen gewond zouden raken door het losse stuk („Ik denk dat het wel twintig kilo weegt"), heeft hij het weggehaald en thuis opgeslagen. „Ik heb de ge meente daarna ook gebeld en ge maild. Ze zoeken nu iemand die het beeld kan repareren." De ge meente bevestigt dat. Het beeld spelende Kinderen is ge maakt door Phonse van Daalen. Het is in 1987 geschonken door de Rabobank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20