dom dan interessant' Paus: homohuwelijk en abortus het gevaarlijkst II Wandelaar vindt reuzenharing 'Paters en nonnen' blijken drugskoeriers Schimmel vernietigt Afghaanse papavers Obama: oorlog wordt eerst veel erger 24-jarige studente die zwijgt over wreedheden 'Nixon redde China van atoomaanval' Aanhangers Bakijev bezetten gebouwen vrijdag 14 mei 2010 ROME In Italië is een drugsbende ontmas kerd waarvan de leden zich ver kleedden als paters en nonnen die zogenaamd een pelgrimstocht maakten. Een Zuid-Amerikaanse portier van een klooster in Milaan gebruikte zijn functie drie jaar lang als dekmantel voor cocaïnehandel tussen Colombia en Italië. Hij scha kelde familie in die de drugs onder meer in gebedsboeken vervoerde. KABUL Aanhangers van de verdreven presi dent van Kirgizië, Bakijev, hebben een regeringsgebouw in de stad Dzjalal-Abad bestormd en bezet. Dat berichtten Russische persbu reaus gisteren. Eerder op de dag werd een overheidsgebouw in de stad Osj ingenomen. Volgens de in terim-regering zouden de aanval len onderdeel zijn van een plan om een staatsgreep te plegen. Een schimmel heeft ongeveer de helft van de papavers in Afghanis tan geïnfecteerd. De opiumproduc tie zal dit jaar daarom een kwart la ger zijn dan vorig jaar. De schim mel heeft toegeslagen in de provin cies Helmand en Kandahar, het cen trum van de opiumteelt en de tali- banopstand. Volgens de VN zijn de opiumprijzen in de regio met 50 procent gestegen. WASHINGTON school in Linchang. De man, eige naar van het pand, had een huurcon- flict met de vrouw die de kleuter school leidde. De 48-jarige Wu Hu- eenkomsten langzaam de Fare is ingetrokken. Terwijl ze onderzoek voor haar boek deed, werkte Zum- polle mee aan de documentaire Dichter bij Tanja. Maker Leo de Boer zou eerst een film maken over het werk van Zumpolle, maar verschoof in de eindfase van de do cumentaire zijn focus nadat de fa anming haalde na een ruzie thuis een kapmes. Wu hakte vijf jongens, twee meisjes, de kleuterleidster en haar 80-jarige moeder dood. Daarna milie van Tanja besloot mee te werken. Waar Dichter bij Tanja gaat over ge passioneerde vrouwen (Tanja en Zumpolle) die verschillende we gen kozen, is het boek Tanja 'meer een persoons- en politieke analy se'. Enkele nieuwe dingen staan er wel in, zegt Zumpolle. Zoals het pleegde hij thuis zelfmoord. Het is de zesde gewelddadige aanval op schoolkinderen in minder dan twee maanden tijd. foto EPA 'Farc-cv' van Tanja, waaruit zou blijken dat ze deelnam aan aansla gen, onder meer op politiebureaus en winkels. Zumpolle en Valencia moeten gis sen naar het hoe en waarom. Daar om is het boek 'een mix van feiten en fictie,' zegt Zumpolle. Valencia met zijn guerrilla-ervaringen en Zumpolle vanuit haar werk in Co lombia met ex-guerrillastrijders en haar Nederlandse achtergrond heb ben aangevuld hoe ze vermoeden dat het verhaal-Tanja is gelopen. Voor Zumpolle is het echter duide lijk dat Tanja 'een fatale beslissing nam'. „Hoewel wij beiden wellicht door hetzelfde gevoel van sociale rechtvaardigheid werden bewo gen, gingen we een radicaal ande re weg. Ik heb nooit gekozen voor oplossing van conflicten met ge weld. Ook zonder dat kun je veel doen voor een betere maatschap pij." Tanja, een Nederlandse bij de Fare, door León Valencia en Liduine Zumpol le. Uitgeverij Sijthoff, vanaf 15 mei in de winkel. Prijs nog onbekend. De documentaire Dichterbij Tanja wordt dinsdag 18 mei (Ned 2, 20.24 uur) uitgezonden door de IKON. FATIMA - Abortus en het homohu welijk zijn vandaag de dag twee van 'de-meest verraderlijke en ge vaarlijke' dreigingen in de wereld. Dat zei Paus Benedictus XVI giste ren in het Portugese Fatima ge zegd katholieke opleiders,' sociaal werkers en anderen. Eerder op de dag hield de kerk vorst een mis in de Portugese bede vaartsplaats. De viering vormde het middelpunt van zijn vierdaag se bezoek aan Portugal en vond plaats op de dag dat het precies 93 jaar geleden was dat drie plaatselij ke herderskinderen uit Fatima zei den een Mariavisioen te hebben gehad. Miljoenen christelijke pelgrims rei zen ieder jaar naar Fatima in de hoop genezing te vinden voor hun kwalen. Het bedevaartsoord heeft eenzelfde aantrekkingskracht als Lourdes in Frankrijk. Benedictus is de derde kerkvader die Fatima bezoekt. Eerder gingen STOCKHOLM - In Zweden is een ha ring gevonden van 3,65 meter. De enorme vis werd dood gevonden door een wandelaar die eerst dacht dat het een stuk plastic was. Het gaat om een zeldzame haring koning. De vis is voor het laatst 130 jaar geleden in Zweden waarge nomen. Hij is slangachtig en zou paus Paulus VI en Johannes Pau- lus II hem voor. In Brugge verliep de jaarlijkse Hei lige Bloedprocessie gisteren zon der incidenten. Dit keer liepen slechts enkele priesters mee, om geen aanleiding te geven tot pro test. Enkele weken geleden erken de de Brugse bisschop Roger Vang- heluwe dat hij een kind had mis bruikt. De bisschop leidde steeds de processie. Vooraf dreigde actie groep 'De lastige Bruggeling' de processie met eieren en tomaten te bekogelen maar dat bleef uit. De processie trok zo'n 30.000 toe schouwers, ongeveer evenveel als vorig jaar. Het was de eerste sinds de erkenning als Unesco-werelderf- goed. Tijdens de rondgang wordt de relikwie met vermeend bloed van Christus door de stad gedra gen. Brugge kreeg deze uit dank baarheid voor een kruistocht door graaf van Vlaanderen Diederik van den Elzas in de elfde eeuw. de inspiratiebron zijn voor verha len over zeemonsters. De haringko ning of riemvis kan elf meter lang worden, maar er zijn ook verhalen van exemplaren van zeventien me ter. Ze komen in de diepzee voor. In Nederland spoelden er vorig jaar twee aan die iets kleiner wa ren dan de Zweedse. PEKING De Amerikaanse president Nixon heeft in 1969 mogelijk een atoom- aanval op China voorkomen door te dreigen met vergelding. Dat zegt het Chinese geschiedenistijdschrift Wenshi Cankao. De Sovjet-Unie zou na grensgevechten China heb ben willen aanvallen. Nixon dreig de met een kernaanval omdat hij de Sovjets een grotere vijand zou hebben gevonden dan China. DZJALAL-ABAD De oorlog in Afghanistan zal verer geren, eer er verbetering intreedt. Dat zei de Amerikaanse president 'Obama gisteren in Washington op een persconferentie met zijn Af ghaanse ambtgenoot Karzai. Het plan om Amerikanen deze zomer terug te trekken blijft overeind, maar Obama voorziet voor de ko mende maanden een verheviging van de strijd. Obama en Karzai foto AP De in de Colombiaanse jungle verblijvende Farc-strijder Tanja Nijmeijer met haar moeder in 2005. foto CPD/eigen foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11