io I buitenland Tanja is eerder Leider van Thais verzet gewond Australië arresteert Dragan Steden Californië boycotten Arizona om wet 'Vrouwen leven langer met leeftijdsgenoot' GROOT-BRITTANNiË Coalitie bezuinigt Kabinet FARC-STRIJDER Boek en documentaire over Extra beveiliging na nieuwe moordpartij vrijdag 14 mei 2010 Ministers moeten inleveren BANGKOK - Onbekenden hebben gisteren in de Thaise hoofdstad Bangkok de militair leider van de antiregeringsbeweging neergescho ten. Khattiya Sawasdipol, onder zijn aanhangers bekend als de Ro de Commandant, is met zware ver- wondingen opgenomen in een zie kenhuis. Dat heeft een naaste me dewerker van Sawasdipol bekend gemaakt. Volgens getuigen deed zich een zware explosie voor in het cen trum van Bangkok, waar de beto gers een groot kamp hebben inge richt, dat is omsingeld door het le ger. In het gebied werden ook schoten gehoord. Een onbekend aantal mensen is gewond geraakt. Sawasdipol is een wapenspecialist die ooit in dienst was van het le ger van Thailand. De Thaise rege ring beschouwt hem als een terro rist, die verantwoordelijk zou zijn voor tientallen granaataanvallen, waarbij meer dan honderd men sen gewond raakten. De Thaise autoriteiten besloten gis teren plannen voor verkiezingen in november in de wacht te zet ten, omdat de antiregeringsdemon- stranten niet vertrekken. De beto- gers protesteren al ruim twee maanden voor nieuwe verkiezin gen. In die periode kwamen bijna dertig mensen om en ongeveer duizend personen raakten gewond in een serie confrontaties tussen autoriteiten en betogers in het erg ste politieke geweld in Thailand in bijna twintig jaar tijd. Nieuwe regering van Groot- Brittannië kondigt bezuini gingsmaatregelen aan. Bewindslieden gaan minder verdienen. Liberalen krijgen gewenst refe rendum over nieuw kiesstel sel. LONDEN - De kersverse Britse coali tieregering heeft gisteren tijdens haar eerste kabinetsberaad beslo ten dat het salaris van alle be windslieden met 5 procent wordt verlaagd en vervolgens voor de duur van vijf jaar wordt bevroren. Volgens premier David Cameron scheelt dat de Britse belastingbeta lers 300.000 pond (ruim 350.000 euro) op jaarbasis. De coalitieregering van Conserva tieven en Liberaal-Democraten wil op korte termijn een hele reeks bezuinigingen doorvoeren om het enorme begrotingstekort van het land terug te dringen. Nog dit financiële jaar wordt er. voor 6 miljard pond (ruim 7 miljard eu- Premier David Cameron is met zijn 43 jaar de jongste Britse pre mier in bijna twee eeuwen tijd. Zijn kabinet bestaat uit 23 men sen. Belangrijke benoemingen: De leider van de Liberal-Demo crats, Nick Clegg (43), wordt vice- premier. George Osborne (38), partijge noot en vriend van Cameron, wordt minister van Financiën. De ooit uiterst eurosceptische Con servatief William Hague (49), in het verleden vier jaar partijleider van de Tories, krijgt de post Buiten landse Zaken. LOS ANGELES - Los Angeles, San Francisco en andere steden in de Amerikaanse staat Californië heb ben een economische boycot afge kondigd tegen de staat Arizona. De steden protesteren tegen een nieuwe, zeer omstreden wet tegen illegale immigratie in Arizona. De boycot is vooral symbolisch. Ambtenaren mogen onder meer geen zaken doen met bedrijven in de staat. De wet, die volgende maand van kracht wordt, verplicht agenten mensen zonder ID-bewijs te arresteren als zij vermoeden dat het illegalen zijn. De meeste Ame rikanen steunen de omstreden wet, bleek uit een enquête. ro) bespaard. Binnen vijftig dagen moet een 'noodbegroting' klaar zijn. Dat staat in het akkoord tussen de Conservatieve partij van premier David Cameron en de liberalen van vice-premier Nick Clegg. Het begrotingstekort bedraagt op dit moment 163 miljard pond (192 mil jard euro), oftewel meer dan n pro cent van het bruto binnenlands product. Het is het hoogste tekort ooit in vredestijd. De liberale coalitiepartner had er voor gepleit pas volgend jaar te be ginnen met bezuinigen om het nog jonge economische herstel niet in gevaar te brengen. De Con servatieven wilden echter sneller het mes zetten in de bestedingen en lijken op veel terreinen hun zin te hebben gekregen. Een belangrijke tegemoetkoming aan de liberalen is het referendum over een nieuw kiesstelsel. Door het huidige districtensysteem komt de partij er altijd bekaaid af in het parlement. Het staat Conser vatieve leden van het Lagerhuis vrij om campagne te voeren tegen de voorgestelde wijziging. De nieuwe regering ziet alsnog af van de aanleg van de zeer omstre den derde landingsbaan voor de luchthaven Heathrow bij Londen. Conservatieven en Liberaal-Demo craten vormen de eerste coalitiere gering sinds 1945. De overeen komst tussen beide partijen, die vijf dagen na de verkiezingen tot stand kwam, maakte een einde aan dertien jaar Labour onder lei ding van de premiers Tony Blair en Gordon Brown. Brown stapte dinsdagavond op als premier, na dat hij maandag al was afgetreden als partijleider. De voormalige minister van Bui tenlandse Zaken, David Miliband, heeft zich kandidaat gesteld voor het leiderschap van Labour. ROSTOCK - Vrouwen die een relatie hebben met iemand van ongeveer dezelfde leeftijd, leven langer. Dat blijkt uit onderzoek van het Max Planck Instituut in het Oost-Duit se Rostock. Het instituut deed on derzoek onder twee miljoen Deen se koppels. Hieruit bleek dat de le vensverwachting van vrouwen af neemt, naarmate het leeftijdsver schil met haar partner groter is. Van mannen is volgens de onder zoekers bekend dat ze een hogere levensverwachting hebben met een jongere partner. De weten schappers gingen er eerder vanuit dat het mannelijke principe ook op vrouwen van toepassing was. SHENYANG - Een beveiliger bege leidt kinderen terwijl ze hun school verlaten in de Chinese stad Shen yang. De overheid verhoogde giste- 'Ontzettend dom', luidt het oor deel van mensenrechtenactiviste Liduine Zumpolle over Farc-strij- der Tanja Nijmeijer. Toch schreef ze een boek over de 33-jarige vrouw uit Denekamp, die nog steeds bij de guerrilla's verblijft in de Colombiaanse jungle. door onze correspondent Robert-Jan Friele BOGOTA - „Ik vind haar eigenlijk niet zo interessant, maar vooral dom. Ze had kunnen weten waar mee de Fare zich bezighield. Hoe haalt iemand uit Noordwest-Euro pa het in haar hoofd?" Als Liduine Zumpolle (66) in haar apparte ment in Bogota begint over Tanja Nijmeijer, blijkt het thema haar, vanaf 1988 stelselmatig bezig met mensenrechten in Colombia, zeer aan het hart te gaan. Zumpolle maakte september 2007 Tanja's dagboeken Tanja openbaar. Zij kreeg ze doorgespeeld van de Colombiaanse overheid. Zumpolle wilde daarmee andere jongeren met romantische ideeën over revo luties in den vreemde afschrikken. ren de beveiliging op scholen op nieuw, nadat een man woensdag ze ven kinderen en twee volwassenen doodde met een bijl op een kleuter- Ook als ze het over de dagboeken heeft gaan woorden als 'naïef over tafel. Tijdens haar bezoeken aan de conflictgebieden ziet Zum polle mensen met de vreselijkste verwondingen en vluchtelingen met oorlogstrauma's. „Ik ben vooral bezig met de slacht offers van het gewapende conflict in Colombia", zegt Zumpolle. „Ik kan niet begrijpen dat Tanja daar over in de dagboeken geen woord heeft geschreven." Dat was voor Zumpolle reden om een boek te schrijven over de vrouw die bij haar zoveel wrevel oproept. Ze deed dat met León Valencia, een gedemobiliseerde guerrillacom mandant van de ELN (Ejército de Liberación Nacional), de tweede s guerrillabeweging van het land. Het doel: reconstrueren hoe 'Tanja in het net viel. Wat bewoog een maatschappelijk actieve studente i om de gewapende strijd aan te gaan? En hoe een 24-jarige zo hard kan zijn dat ze in haar dag boeken zwijgt over de honderden slachtoffers die de Fare. Zumpolle denkt dat Tanja een spannender leven zocht dan het 'gezapige Nederland' kon bieden I en door een stage en politieke bij- CANBERRA - De Australische politie heeft de voortvluchtige Dragan Va- siljkovic woensdag aangehouden na tips van de Nederlandse politie. De man, die verdacht wordt van oorlogsmisdaden, werd zes weken geleden uitgewezen naar Kroatië om te worden berecht. Na deze uit spraak verdween hij spoorloos. De in Belgrado geboren Vasiljkovic kwam als 15-jarige naar Australië, maar keerde in 1991 terug naar zijn moederland om Kroatisch-Servi- sche rebellen te trainen. Tijdens de Kroatische oorlog van 1991 tot 1993 was hij bevelhebber van een eenheid Servische paramilitairen. Vasiljkovic, die de bijnaam Kapi tein Dragan heeft, wordt beschul digd van moord op burgers of het opdracht geven daartoe. Hij beves tigde dat hij heeft gediend als com mandant, maar ontkende dat hij oorlogsmisdaden heeft begaan. Hij werd na een ruim vier jaar durend proces op 30 maart door een Au stralische rechter uitgewezen naar Kroatië, waarna hij verdween. De politie wist na tips van de Ne derlandse politie Vasiljkovic aan te houden in de Australische staat New South Wales, zei de Australi sche minister van Binnenlandse Zaken. Wat voor informatie de Ne derlandse politie heeft gegeven, wilde hij niet zeggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10