9 wil heel veel David Cameron volgt Gordon Brown op Vluchten afgelast door wolk vulkaanas Zieke minister Schauble wordt politiek probleem Ontslag om 80 cent ongedaan gemaakt 'Berlusconi betaalt ex 300.000 per maand' Zweedse cartoonist krijgt kopstoot Film over Obama's kindertijd in Indonesië woensdag 12 mei 2010 Benigno 'Noynoy' Aquino (rechts) vierde gisteren met aanhangers alvast zijn overwinning tijdens de presidentsverkiezingen. foto EPA RABAT - Een wolk vulkanische as, afkomstig van een IJslandse vul kaan, heeft gisteren zijn weg ge vonden naar het noorden van Afri ka en Turkije. Een aantal landen in het Middellandse Zeegebied werd gedwongen luchthavens en luchtruimen te sluiten. In Marokko werden uit voorzorg vijf vliegvelden gesloten, het ging om de luchthavens van Casablan ca, Rabat-Sale, Tanger, Tetouan en Essaouira. Het ministerie van ver keer liet weten dat de vliegvelden dicht bleven 'om de veiligheid voor passagiers maximaal te garan deren'. De as veroorzaakte ook grote pro blemen in het nabijgelegen Span je. De luchthavens op de Canari- sche eilanden Tenerife, La Palma en La Gomera waren gisteren ge sloten. Op het Spaanse vasteland gingen de vliegvelden van Sevilla en Jerez in het zuiden en van Badajoz in het oosten dicht. De luchtvaartau toriteit liet tevens weten dat veel trans-Atlantische vluchten nog steeds te kampen hebben met be perkingen. Vluchten ten westen en zuidwes ten van het Turkse Istanbul wer den tijdelijk opgeschort vanwege de aswolk. Het luchtruim boven Europees Turkije en de Dardanel- len werd gesloten. De twee inter nationale luchthavens van Istan bul bleven wel open, maar de ver wachting is dat vluchten vanuit Eu ropa hinder ondervinden. De vulkaanas zweeft momenteel boven de Atlantische Oceaan, maar drijft uiteen waardoor de noodzaak om trans-Atlantisch luchtverkeer om te leiden lang zaamaan minder wordt en de ver tragingen afnemen. Dat meldde gisteren de Europese luchtvaartau toriteit Eurocontrol. In het afgelo pen weekeinde bleven twintig Spaanse luchthavens dicht vanwe ge de as. REUTLINGEN Een man die op staande voet was ontslagen omdat hij 80 cent ver keerd had besteed, kan terug aan het werk. Een rechtbank in het Zuid-Duitse Reutlingen maakte het ontslag ongedaan, meldden Duitse media gisteren. De man had in de kantine van zijn bedrijf een maaltijdbon van 80 cent gebruikt voor een consumptie voor zijn vriendin. MILAAN De Italiaanse premier Berlusconi heeft een akkoord bereikt over de voorwaarden voor de scheiding van zijn vrouw Veronica Lario. De 73-jarige Berlusconi zal zijn twin tig jaar jongere ex joo.ooo euro per maand betalen. Bovendien krijgt ze een van zijn kapitale vil la's, meldt het Italiaanse persbu reau ANSA. Aanvankelijk eiste Vero nica 3,5 miljoen euro per maand. STOCKHOLM De Zweedse cartoonist Lars Vilks, die een spotprent maakte over de islamitische profeet Mohammed, is gisteren aangevallen toen hij in het Zweedse Uppsala een toespraak hield over vrijheid van meningsui ting. Een man uit het publiek gaf hem een kopstoot. Vilks viel tegen een muur en verloor zijn bril. Hij tekende in 2007 het hoofd van Mo hammed op het lijf van een hond. JAKARTA In Indonesië is een film in de maak over de jeugd van de Amerikaanse president Barack Obama. De Indo nesische regisseur Damien Dema- tra maakte gisteren bekend dat hij de film af wil hebben voordat Oba ma het land in juni bezoekt. De Amerikaanse president woonde tussen 1967 en 1971 met zijn moe der en stiefvader in de Indonesi sche hoofdstad Jakarta. door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - Hoe lang kan Wolfgang Schauble (67), de bewindsman in rolstoel, zijn baan nog aan? Zon dag werd de Duitse minister van Financiën opgenomen in een Brus sels ziekenhuis. Daardoor had Eu ropa's grootste economische macht geen minister bij de crucia le onderhandelingen over een Eu ropees noodfonds. Gisteren werd Schauble weer ter observatie opge nomen in een Berlijns ziekenhuis. De bewindsman kwakkelt al maan den met zijn gezondheid. Sinds fe bruari bracht hij met onderbrekin gen acht weken door in het zieken huis na wat een routine-ingreep heette te zijn. Daardoor moest hij in april verstek laten gaan bij een vergadering van de G20. Schaubles toestand begint een poli tiek probleem te worden, al dur ven weinigen er hardop over te be ginnen. Vanwege de eurocrisis is een fitte, sterke minister van Finan ciën onontbeerlijk om de vitale be langen van Duitsland te beharti gen, zeggen partijgenoten ano niem in Duitse media. Bovendien staat Duitsland voor zware begro tingsproblemen. De oplaaiende discussie over Schauble heeft iets ongemakke lijks. Mag de gezondheid van een gehandicapte minister openlijk ter discussie worden gesteld? Temeer vanwege de achterliggende tragiek. Schauble werd twintig jaar gele den neergeschoten. Daaraan hield hij een dwarslesie over. Uit respect vragen partijgenoten niet hardop aan Schauble of hij nog verder kan. „Dat zou smakeloos zijn", al dus een hoge CDU-politicus in het dagblad Bild. door Yolanda Bobeldijk LONDEN - De Conservatieve leider David Cameron is de nieuwe pre mier van Groot-Brittannië. Konin gin Elizabeth II heeft hem gistera vond benoemd, kort nadat de zit tende Labour-premier Gordon Brown zijn ontslag aanbood. Ca meron zei een coalitieregering te willen vormen met de Liberaal-de mocratische partij van Nick Clegg. In een emotionele toespraak in Downing Street bedankte Gordon Brown zijn Labourcollega's en wenste zijn opvolger succes. Met zijn Browns ontslag is een einde gekomen aan een dertien jaar lan ge regeerperiode van Labour, die in 1997 onder leiding van Tony Blair aan de macht kwam. Browns vertrek maakte een eind aan de on zekerheid sinds de verkiezingen van afgelopen donderdag over de nieuwe bewoner van de premiers woning aan Downing Street 10. Na vijf dagen onderhandelen be reikten de Tories en de Liberaal-de mocraten gisteren een akkoord, dat voorziet ook in en referendum over het wijzigen van het kiesstel sel. De Conservatieven vervulden daarmee een hartenwens van de li beralen. Cameron zei dat Clegg en hij hun politieke verschillen terzijde zul len leggen en samen een sterke re gering zullen vormen. Het ak koord moest gisteravond echter nog worden voorgelegd aan het partijbestuur en de Lagerhuisle den van de Liberaal-democraten. Volgens het partijreglement moet deze deal met 75 procent van de stemmen worden goedgekeurd. Geeft de partij groen licht, dan krijgt Groot-Brittannië zijn eerste coalitieregering sinds de Tweede Wereldoorlog. Coalities zijn zeld zaam in het Britse kiessysteem, dat geen evenredige vertegenwoor diging kent, maar waarbij per dis trict één winnaar wordt gekozen, waardoor er meestal een absoluut grootste partij uit de bus komt. Het is nog onduidelijk of en hoe veel ministersposten de Libe raal-democraten zullen krijgen in het kabinet-Cameron. De Liberaal-democraten voerden gisteren ook nog gesprekken met de partij van Gordon Brown. De Labour en de Liberaal-democraten slaagden er echter niet in een deal te sluiten. Diverse Labourkopstuk- ken spraken zich uit tegen een deal met de Liberaal-democraten. Zij vonden dat Labour de verkie zingsuitslag moet respecteren en zich moet hergroeperen in de op- positiebanken. Andy Burnham, de voormalige minister van Volksge zondheid zei in een interview dat Labour 'er niet omheen kan dat de verkiezingen niet zijn gewonnen'. Cadvid Cameron en zijn vrouw Samantha betreden de ambtswoning aan Downingstreet 10 in Londen. foto Lefteris Pitarakis/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9