2 luit De blues is altijd een geheim wapen woensdag 12 mei 2010 door René de Dreu De blues zit op een bijna na tuurlijke manier aan het leven van Candye Kane (1961) vastgenageld. Niet alleen door de invloeden uit haar jeugd of de kracht van haar stem, maar vooral ook door de innerlijke drang om te ontsnappen aan de uitzichtloosheid en tegenslagen van het leven. Dat leven speelt zich voor Candye. aanvankelijk af in een door armoede geteisterde wijk in Los Angeles. Als zestienjari ge ongehuwde moeder wordt het er ook niet eenvoudiger op. Ze maakt eerst carrière als fotomodel voor sexbladen en stripper. Maar de droom om muzikant te worden blijft. En ze krijgt kansen om die droom te verwezenlijken. Want uiteindelijk is er altijd de muziek. Zingen in een kerkkoortje en luis teren naar de rijkdom uit de schat kist aan Amerikaanse rootsmu- ziek. Het is er al vroeg, de blues, jazz, rockabilly, country en - het zijn tenslotte de jaren zeventig - de onstuimige en rebelse rock, pop en punk die het leven van jonge ren kleurt. Candye Kane put al bijna twintig jaar uit die vele muzi kale invloeden. De blues vormt de rode draad en de kapstok waaraan ze haar droom en levensfilosofie kan ophangen. Het vorig jaar ver schenen tiende album Superhero is meer dan een persoonlijke reflec tie ingebed in de blues. Het is een ode aan de kracht om te overleven die iedereen in zich herbergt. Opti misme, energie en kwetsbaarheid gaan er hand in hand. De bluesdi va Kane komt er als overwinnaar uit de strijd. „Muziek houdt een droom in stand. De droom om te ontsnap pen aan de bittere smaak van uit zichtloosheid. Door die droom le vend te houden is het me gelukt om ellende de baas te zijn. Het voelt alsof ik zelfs de alvleesklier kanker die in 2009 werd geconsta teerd kon verslaan. Ik heb geleerd optimistisch te blijven en dat maakt me sterk en zelfverzekerd en dat geldt niet alleen voor mij. Ie dereen is op een eigen manier wel een 'superhero'. Uit een tekst en een song kun je zoveel moed en hoop putten dat er weer uitzicht opdaagt", laat Candye vanuit Chi cago weten. Haar album Superhero is in de VS lovend ontvagen en leverde nomi naties op voor verschillende presti gieuze awards. Het uitzicht op weer een nieuwe Europese toer doet haar goed. Daarin krijgt Bluesfstival Kwadendamme wel een bijzonder plekje. „Ik was daar in 2006 ook. Eén van de organisa toren, Kees Wielemaker, was een fan en nodigde me uit voor dat fes tival. Hij kon er vanwege zijn ge vecht met kanker die bewuste dag echter niet bij zijn. Nu zijn we alle bei van die ziekte hersteld en dat zorgt toch voor een speciale band. Behalve op het festival geef ik daar ook nog eens een kerkconcert op zondag en juist daar gaat het om songs over 'survival' en inspiratie." Candye begon haar muzikale car rière in 1994 met het album Home Cookin. Met haar toenmalige echt genoot Thomas Yearley van rocka billy power trio The Palladins en producer Cesar Rosas van Los Lo bos zette ze al direct de lijnen uit voor de blues die bij haar paste. Met een voor een blanke zangeres bijna zwarte stem en een lichaam waaraan alles groot en sexy was, maakte ze al direct indruk. Muziek van anderen weet ze knap tot haar eigen bluesstijl om te vormen, of het nu gaat om covers van Big Bill Broonzy, Led Zeppelin, Lowell Ge orge of The Loving Spoonful. Can- dye's stem herinnert vaak aan Wanda Jackson, Bessie Smith of Ruth Brown. In Europa toert ze met zoon en drummer Evan Caleb en gitariste Laura Chavez, die co-producer is van de laatst cd. „We putten uit dezelfde muzikale roots en weten dat de blues altijd en overal als een soort geheim wa pen meegaat." Candye Kane treedt op tijdens het Bluesfestival Kwadendamme: zaterdag 15 mei om 20.00 uur en zondag tijdens de gospelmis in de RK Kerk. Het Bluesfestival begint vrijdag 14 mei om 17.00 uur. Optredens van The Radio Kings (VS), Chantel McGregor (Eng) en The Nighthawks (VS). Zaterdag 15 mei vanaf 13.00 uur: The Veldman Brothers (NI), JW Jones (Can), R.J. Mischo The Houserockers (VS), The Deans (Ier), Candye Kane (VS), The Juke Joints (NL), David Gogo (Can), The Mercyman (NL), My Boot Heels (NI). Info: www.bluestown.nl door René de Dreu Clouseau is al ruim twee decennia niet weg te denken uit het Vlaam se poplandschap. De broers Kris en Koen Wauters gaven in 1987 met de sinlge 'Brand weer' de richting aan die ze met muziek voor ogen hadden. Melo dieën die zich gemakkelijk neste len in het gehoor en geheugen. Omlijst met de gitaarmuziek waar de invloeden uit sixties, seventies en eighties soepel hand in hand gaan en met teksten over de grote, vergeten, verwarrende of ontbre kende liefde en de onontkoomba re tragiek in het leven. Als 'Daar Gaat Zevan het album Hoezo in 1989 op single verschijnt zijn ze in één klap waar ze willen zijn: aan de top van de Vlaamse pop. Daar voor ging het al los met 'Anne'. Ook Nederland komt ineens in beeld. Er zijn opvolgers en hits die ook hier bekijven: 'Passie', 'Domi no' en 'Laat Me Nu Toch Niet Al leen' horen inmiddels ook tot ons popculturele erfgoed. De naam Clouseau staat. In thuisland België blijven ze aan de top en verrassen daar keer op keer door hun eigen roots trouw te blijven. Die wortels liggen nog steeds bij het ideaal dat ze ooit hadden om met rock en pop mensen te beroe ren. „Het is sinds enkele jaren weer net als bij het begin meer gi taarpop geworden. Misschien om dat we toch een stuk ouder zijn en de wat stevigere muziek je het ge voel geeft dat je nog jong bent", verklaart Koen Wauters. „Maar het komt ook door hoe popmu ziek zich ontwikkelt. We zijn daar in altijd wel meegegaan, soms mis schien onbewust, maar invloeden kun je niet buitensluiten." Vlaanderen ligt aan hun voeten. Ze hebben er daar zelfs een naam voor bedacht: 'Clouseaumania' natuurlijk met een knipoog naar de idolenstatus die ooit de fab four uit Liverpool ten deel viel. Bandleden vertrekken, maar Koen en Kris houden vol en geloven in WOENSDAG 12 MEI Goes Adje's sterrenrevue met zang, dans, sketches, circusartiesten, glitter, bingo, goocheltrucs en een chanson. Theater De Mythe, 20.00 uur Middelburg *Claudia de Breij speelt voorstelling 'De hete vrede'. Stadsschouwburg, 20.00 uur 'Poppentheater Parabel speelt Leve de Ko ning. Huiskamertheater, Herengracht 66, 14.30 uur. Vlissingen 'Déja Vu/twee Zeeuwse dames brengen gevarieerd repertoire van vrolijke liedjes. Atrium Ter Reede, 14.30 uur DONDERDAG 13 MEI Middelburg Claudia de Breij speelt voorstelling 'De he te vrede'. Stadsschouwburg, 20.00 uur VRIJDAG 14 MEI Goes Daughters of Afrika, opvolgers van de 'African Mama's, geven een show. Theater De Mythe, 20.00 uur Grijpskerke Zeven pianostudenten aan de Roosevelt Academy concerteren ter voorbereiding van hun overgangsexamen. Op het pro gramma werken van o.a. Mozart, Bach, Mendelssohn en Brahms. Galerie De Osseberg, 20.00 uur Vlissingen Muziekshow met zangeressen als Berget Lewis, Monique Klemann, Julya Lo'ko, Sa rah Jane, Sanguita, Michelle en Musiex. Arsenaaltheater, 19.30 uur Theatergroep AparD, een wedstrijd hila risch improvisatietheater. De Piek, 20.00 uur Terneuzen Concert van Chr. Mannenkoor 'Door Een dracht Verbonden' uit Hattem olv Bert Duijst en Chr. Mannenkoor Zeeuws Vlaan deren o.l.v. Willy van Zweden. De koren bestaan respectievelijk 75 en tien jaar. De Levensbron, 20.00 uur. ZATERDAG 15 MEI Brouwershaven (Den Osse) Salsa dansen, met gratis les. Eetcafé 't Opstapje, 22.00 uur Domburg Viering 110 jarig bestaan van Brassband Apollo met om 13.30-14.30 uur concert door jeugdbrassband Artemis bij de Pro testantse Kerk; van 15.00-16.30 uur op treden door boerenkapel De Deudou- wers in het centrum en vanaf 17.00 uur rondgang door show- en drumkorps Jo- han Friso. Kortgene Noidea staat op het podium. Graaf van Buren, 21.30 uur De gebroeders Koen (links) en Kris Wauters, de mannen van Clouseau. hun muziek. Het lukt ze aardig want de inmiddels traditionele Clouseau-concerten in december in het Antwerpse Sportpaleis lo pen steeds weer vol. In 2005 ko men er bijvoorbeeld in veertien uitverkochte concerten maar liefst 240.000 mensen op af. In de laat ste Vlaamse Top 2000 scoorden ze op hun sloffen 32 keer en een hoogste notering op 7 ('Afscheid van een Vriend'). Afgelopen zater dag bij de uitverkochte start van de 'Zij aan Zij Zomertoer' in Brus sel bleek er niets van die glans ver loren. Waar blijft Nederland? Wij doen het met namen als Meeuwis, Bor- Candye Kane

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 88