Ooit reed een vrouw de Giro Feest bij terugkeer van wielerpeloton in Italië Organisatie Grontmij Gala moet improviseren Ronde Noord-Beveland mm 341 .;v-- Tweede Stadsloop Biervliet Geintje in Giro BOEK Het roerige leven van Alfonsina Strada woensdag 12 mei 2010 door Ad Pertijs DEN HAAG/MONDOVI - De Italianen zijn wel erg blij dat de Giro na drie dagen Nederland terug is in eigen land. De hele karavaan werd maan dagavond na aankomst in Turijn onthaald op een groots welkomst feest. „We lagen pas om half twee op bed. De renners ook", kijkt Ra- bobank-ploegleider Erik Dekker te rug op een lange avond. De busrit vanuit Middelburg (waar maandagmiddag de derde etappe finishte) en de vlucht van af Oostende liepen gesmeerd. Het feest dus ook. „Ze zullen gedacht hebben dat het vandaag toch een rustdag is", laat Erik Dekker weten vanuit het hotel I Geisi in Mondovi. Vandaag wordt even verderop in Savigliano de ronde van Italië her- vat met een kaarsrechte ploegen tijdrit van 33 kilometer. „Na de pro loog in Amsterdam kijken we daar erg naar uit", zegt Jos van Emden, die maandag nog door zijn geboor testad Schiedam koerste. „Lang heb ik daar niet van kunnen genie ten. We waren er erg snel weer doorheen", zegt de man die in de proloog als negende eindigde. Acht van de negen Rabobank-ren- ners finishten in de topvijftig en dat geeft Rabobank hoop voor van middag. „De renners zijn erg aan elkaar ge waagd en dat is erg belangrijk in zo'n ploegentijdrit", weet ploeglei- der Nico Verhoeven. „Je moet er het liefst geen Cancellara tussen hebben rijden. Zo iemand kan de anderen kapot rijden." Rabobank trainde gisteren nog even in de vooraf bedachte forma tie. „Wij gaan voor een goede tijd", zegt Verhoeven. „Maar het zal duidelijk zijn dat we het sowie so gaan afleggen tegen teams als die van Sky." De bijna bochtloze noord- zuid-tijdrit van Savigliano naar Cu- neo loopt licht bergop. Alexander Vinokoerov verdedigt met zijn team Astana de roze lei derstrui. Joanathan Duinkerke uit Goes reed maandag een stukje 'zwart' in de Giro-etappe naar Middelburg. De wielrenner uit Goes was van plan met zijn vrienden Huub van Noorden en Nick Nieuwdorp (bei den uit Yerseke) in beeld te ko men. Op de Vlissingseweg reden ze op hun racefietsen een stukje naast het peloton, totdat Duinker ke, meervoudig Nederlands kam pioen bij de ID-renners, de over steek naar het peloton waagde. Duinkerke (20) fietste in zijn Ne derlandse kampioenstrui een stuk mee in het derde en laatste groep. Meerijden kostte geen moeite, want het pelotonnetje hield er een wandeltempo op na. Toen Duinkerke werd opgemerkt als zwartrijder moest hij uit koers. Dat kostte moeite, want vanwege de afzettingen kon hij nergens het parkoers verlaten. Dat kon pas bij de Punt, op nog geen 300 meter voor de finish. BIERVLIET - Vorig jaar hield loop groep de Kuitenbijters als aanvul ling op de jaarlijkse Geuzenfeesten r de eerste editie van de Stadsloop in Biervliet. Meer dan 150 lopers en loopsters verschenen aan de start en het was daarom meteen duidelijk dat deze nieuwe loop ook op de trim- loopkalender van het volgende jaar zou verschijnen. Morgen is het zover, dan is Biervliet weer voor even het domein van de atle ten. Om te proberen meer deelnemers dan vorig jaar te trekken heeft de organisatie besloten om vier af standen op het programma te zet ten. De omloop heeft een lengte van 2500 meter waarin is opgenomen de Molenberg, een pittig klimme- tje. Dit parkoers kan naar keuze één, twee, drie of vier maal wor den gelopen. Om 12.45 uur wordt het startschot gegeven. Ook is er startgelegenheid voor de jeugd. Zij beginnen om 12.15 uur, wanneer wethouder Pim Broek- huijzen van de gemeente Terneu- zen hen weg zal schieten voor een loop over 600 of 1200 meter. NIEUWDORP - Het Grontmij Gala en de Drillerscup kampen met af zeggingen. Tal van clubs blijken met teams verwikkeld in de na- competitie en kunnen niet mee doen aan de voetbaltoernooien in Nieuwdorp. Bij het Grontmij Gala, dat morgen wordt gehouden, ontbreken de A-junioren van RBC. De Roosen- daalse ploeg zit in de nacompeti- tie. Ook de Walcherse en Borselse selecties bleken in verband met de promotiestrijd van veel clubs geen ploeg op de been te kunnen breng en. Daarom is een combiiiatieteam van Walcheren en Borsele onder leiding van Bert Schrier gevormd. Het deelnemersveld bestaat uit zes ploegen: Sint Truiden -19, Zulte Waregem -19, Cercle Brugge -19, Schouws elftal tot 23, Reimerswaal elftal tot 23 en het combinatieteam Borsele/Walcheren. Het toernooi op het sportcomplex van SV Nieuwdorp begint om 12.30 uur. Bij de Drillerscup, een toernooi voor A- en B-junioren komende zaterdag, kunnen De Spartaan A1/B1, SSV Ai en RBC Bi niet meedoen. Hierdoor blijven vijf teams over: JVOZ Ai, Kloetinge Ai, FCV Den der -17 jaar, FC Dauwendaele Ai en AA Gent -17 jaar. Dit toernooi begint om 12.30 uur. door Arthur van den Boogaard DEN HAAG - De Giro heeft Neder land alweer verlaten. Naast allerlei valpartijen vielen vooral de grote drommen enthousiaste fans langs het parcours op. Dergelijke belang stelling ontbrak aanvankelijk in 1924. De Ronde van Italië van dat jaar leed zwaar onder de boycot van de grote wielerploegen en de afwezigheid van de sterren Con stante Girardengo en Ottavio Bot- tecchia. Wat Emilio Colombo, de directeur van de organiserende krant La Gaz- zetta dello Sport, bedacht om toch publiek te trekken staat in Het roe rige leven van Alfonsina Strada, de onlangs verschenen Nederlandse vertaling van het in 2004 door de Italiaan Paolo Facchinetti geschre ven boek. Alfonsina? Inderdaad, Colombo liet voor het eerst sinds de start van de Giro in 1909 een vrouw toe: de 33-jarige Alfonsina Strada. Het verhaal van deze fietsende vrouw met bijnamen als 'de duivel in een rokje' en 'koningin van de pedalen' begon in het eerste jaar van de twintigste eeuw. Haar va der nam een oude fiets mee naar huis, waardoor Alfonsina direct was gegrepen. Vijf jaar nadat de bekende Ameri kaanse feministe en burgerrechten- activiste Susan B. Anthony ver klaarde dat 'de fiets meer had bete kend voor de emancipatie van de vrouw dan alle andere zaken in de wereld', voegde de toen tienjarige de daad bij het woord. Het boek maakt duidelijk dat de grootste weerstand om wielrenster te worden, kwam van de traditio nele samenleving. Zo stond in de Almanak voor de Italiaanse vrouw geschreven: 'Wielrennen voor vrouwen is enkel bedoeld als toe risme'. Toch zette Alfonsina door. Net zolang totdat ze mee mocht koersen. Eerst bij de baanwedstrij- den voor vrouwen, daarna op voor spraak van Girardengo te midden van de mannen in de klassieke Ronde van Lombardije en in 1924 volgde dus de deelname aan de Ronde van Italië. door Wim de Vos WISSENKERKE - In de veertiende editie van de Ronde van Noord-Beveland strijden zaterdag wielrenners uit de categorieën A, B, en Masters én renners die aange sloten zijn bij de vrije bonden om de ereprijzen. De belangstelling is altijd groot. „We zijn er trots op dat we deze wedstrijd weer mogen organise ren. Vooral omdat de sponsoren ons trouw blijven en er telkens weer veel vrijwilligers klaarstaan", vindt organisatievoorzitter Dirk Hage uit Wissenkerke. Zoals het er nu naar uitziet is aan alles gedacht. Een fraai draaiboek, een wielerkrant die op het eiland verspreid wordt en medewerkers Haar aanwezigheid werd aanvanke lijk bespot. Het publiek langs de route keek vreemd op van haar ontblote vrouwenbenen. Maar na dat ze de eerste paar etappes goed doorstond en niet als laatste ein digde, werd Alfonsina steeds meer bewonderd en schreven de kran ten lovend over 'dat vasthoudende vrouwtje'. Ook de renners in het peloton respecteerden haar. Te meer omdat ze zich bij gezamenlij ke plaspauzes óp de fiets discreet liet terugzakken. Uiteindelijk haalden van de negen tig gestarte renners slechts drieën dertig de finish in Milaan, onder wie ook Alfonsina. Ze werd met groot gejuich ontvangen. Zelfs de minister-president Mussolini - pas in 1925 werd Italië een fascistische dictatuur - en Benito II Duce liet weten Alfonsina graag te willen ontmoeten. Het sportieve succes bracht haar naar de wielerbanen van Parijs waar ze vooral furore maakte als variétéartieste. Als 'de kangoeroevrouw' beschikte ze over een indrukwekkend repertoi re, bestaande uit rijden langs een steile wand, over de kop als in een achtbaan en een reuzensprong van vijftien meter door de lucht. In 1939 keerde ze terug naar Mil aan en begon" samen met haar tweede man - de beroemde wieier- masseur en mecanicien Carlo Mes- sori - op de Via Varesina een fiet senwinkel. Daarnaast bleef Alfonsi na, rondrijdend op een 500CC Mo to Guzzi, wedstrijden door heel Italië bezoeken. Kwam het de orga nisatie uit, dan stapte ze met ple zier nog even op de fiets. Dat bleef ze doen tot 13 september 1959. Die dag overleed op 68-jarige leeftijd de enige vrouw die ooit de Giro reed aan de gevolgen van een hartaanval. Als de komst van de Gi ro de reden was dit prachtige ver baal te vertalen, dan is het te ho pen dat de Ronde van Italië snel weer eens Nederland aandoet. Paolo Facchinetti: Het roerige leven van Alfonsina Strada. De enige vrouw die ooit de Giro reed. Nederlandse ver taling: Yond Boeke en Patty Krone, uit geverij In Altre Parole, Amsterdam, 12 euro 12, www.inaltreparole.nl die weten wat hen te doen staat. De verwachting is dat zaterdag meer dan honderd renners van de partij zullen zijn in deze wedstrijd die meetelt voor het nationale Su- perprestige-klassement. De num mers één, twee en drie van vorig jaar staan op de voorlopige deelne merslijst: Martijn Vrij (Hellevoet- sluis), Erik Vereecken (Hulst) en Hans Weeda (Zuidland). Vooral Vereecken verkeert in bloedvorm, gezien zijn overwinningen in Nis- se en Sint-Jansteen. Vereecken: „Hopelijk heb ik mee geluk dan vo rig jaar toen mijn voet in de spurt losschoot." De Ronde gaat om 14.00 uur van start in de Voorstraat in Wissen kerke en daar is na 120 kilometer ook de finishlijn. De route bestaat Eric Vereecken uit twee grote omlopen van ruim 40 kilometer over het hele eiland en zes lokale ronden in de omge ving van Wissenkerke. Tijdens de eerste lus van 40 kilometer is er de Peelandkoers, een wedstrijd voor renners uit de S/P-klasse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 82