zeeland 125 van markeringstonnen weMidf/pasfna 'Solexgeluid herinnert aan tienertijd' Benefiet Menevenement pakt in lustrumjaar groter uit dan normaal RU YTER JAARMARKT Overname Lamb Weston zomervakantie Jamsessie Stulp VLISSINGEN A.S. VRIJDAG 14/5 mei Finslral □HiSTIftl' LET OP! LET OP! woensdag 12 mei 2010 m w - 1 1 dels alle feiten zo'n beetje op een rijtje. „Maar foto's zijn er maar wei nig", wijst Goemans op de enkele foto die circuleert vanuit de tijd dat tonnenleggers nog vlak voor de deur van het betonningsmaga- zijn afmeerden. Een foto van het interieur bijvoorbeeld ontbreekt. Willem de Derde zette op 12 juni 1882 zijn krabbel onder het plan om grond aan te kopen voor de bouw van 'een magazijn voor de dienst der betonning'. P. Vink uit Noordgouwe bouwde het. Tot de afsluiting van de Grevelingen in 1972 bleef het tonnenmagazijn vol gens de oorspronkelijke functie in gebruik. Met zogenaamde tonnen leggers werden tonnen en bakens verplaatst dan wel verwisseld voor controle, reiniging en onderhoud. Vijf generaties lang was de familie Braam (vanaf 1829) in de beton ning actief Ook de Bruse familie Beekman was generatieslang bij die branche betrokken. Johannes de Ronde (schoonzoon van de laat ste betrokken Beekman) was nog tot 2005 als tonnenlegger actief. Vanaf 1977 is het Tonnenmagazijn als gemeenschapscentrum in ge bruik; eerst in eigendom van de ge meente, tegenwoordig in bezit van Zeeuwland. Heleen en Johan Goe mans zijn sinds 1994 als beheer ders actief Wie foto's heeft uit het verleden kan ze mailen naar info@tonnenmagazijn.nl. Nieuwe kozijnen nodig? PAC Zonweringen in Vlissingen is dé specialist op het gebied van Finstral kozijnen, deuren, ser res en schuifpuien. Voor scherpe voorjaarsacties zie www.finstral-nederland.nl/PAC KOZIJNEN PAC Zonweringen Vlissinqen 10118-55 20 10 KRUININGEN - Aardappelproducent Lamb Weston Meijer uit Kruinin- gen neemt een belang van 74 pro cent in het Oostenrijkse Frisch 8c Frost. Dat bedrijf beschikt over één aardappelverwerkende en twee deeg- producerende units met een netto verkoop van onge veer 70 miljoen euro per jaar. Er werken 280 mensen. Lamb Weston Meijer breidt zijn produc tienetwerk flink uit. Klanten in centraal- en zuidoost-Europa kun nen straks beter worden bediend. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Het VW-kan- toor in Sint-Maartensdijk verhuist wellicht pas in september naar de Markt. De kans dat de toeristenor-s ganisatie nog voor de zomer kan verkassen, lijkt klein. Het probleem is dat het pand op de hoek van de Markt en de Kaai- straat nog verbouwd moet worden door de eigenaar. Pas daarna kan de VW erin. „Daar wachten we nu op", stelt Lilian Ausems van de VW. „Als ze nu beginnen en bin nen een paar weken klaar zijn, ver huizen we nog, maar als het later wordt, beginnen we er niet meer aan. We gaan niet midden in het toeristenseizoen verhuizen. In dat geval stellen we het uit tot halver wege september." Het Thoolse VW-kantoor zit nu nog aan de Haven in Sint-Maartensdijk. Dat is geen ideale locatie. De Markt is dat wel. Die heeft onlangs een flinke opknapbeurt gekregen en boven dien zitten daar twee hotels met hun terrassen. In het nieuwe VW-kantoor komt ook een klein oranjemuseum. Dat is nodig, om dat Sint-Maartensdijk sinds kort tot de Oranjeroute behoort. yS0/IIWC door Jens Pauw AAGTEKERKE - Zien en gezien wor den, daar draait het zaterdag om tijdens de opening van het Solexra- ceseizoen in Aagtekerke. De echte bikkels scheuren dan met dik zes tig kilometer per uur door de dorpsstraten, terwijl de recreatieve deelnemers er een bonte verkleed partij van maken. Het typische geluid van de Solex haalt bij veel volwassen mannen jeugdherinneringen op. Ze stap pen maar al te graag op een au thentiek exemplaar. „Je hoort dat geluid en dan wil je er meteen op springen", vertelt Elbert Simonse van Solexrace Aagtekerke. Zelf rijdt hij ook op de Franse brom- RENESSE - In café De Stulp in Ren- esse kunnen muzikanten zondag 16 mei aanschuiven bij een jamses sie, onder leiding van René Geel hoed en Willem Bakker. De backli- ne staat klaar. Wie mee wil spelen hoeft alleen z'n instrument mee te nemen. De jamsessie is vanaf 16.00 uur. yJÜ/HWV fiets, waarvan er in ons land tus sen 1948 en 1967 zo'n zevenhon derdduizend werden gefabriceerd. „Je rijdt er zo mee weg. Eigeniijk is het net een fiets, maar je hoeft er gelukkig niet bij te trappen. Vooral het ouderwéts toeren doe ik graag." De Solexrace in Aagtekerke vindt alweer voor de achtste keer plaats. Het evenement dat ooit begon als een gekscherend idee bleek aan te slaan hij het publiek. Liefhebbers verenigden zich in de Solex Club Zeeland en ieder jaar wordt er in heel de provincie een tiental wed strijden georganiseerd. Organisa tor Simonse hoopt dat een groot deel van zijn dorp zaterdag weer van de partij is. „Het parcours is maar een halve kilometer niet lang, maar deelnemers kunnen ie der jaar weer rekenen op de on voorwaardelijke steun van het pu bliek." Polen, Belgen en Britten: de Solex- rijders komen overal vandaan. Dat dit voornamelijk arbeidsmigran ten zijn maakt de organisator niet veel uit. Hij heeft immers zijn in ternationale startveld. Toch ziet Si monse het aantal deelnemers ie der jaar wat teruglopen. „Het vraagt veel liefhebberij om dat oude spul te onderhouden. Je moet zowel kennis als tijd hebben en op een bepaald moment is het beestje ook gewoon versleten." Naast de drie Solexklassen waarin wordt gestreden voor een grote be ker - special, ludiek en dames - is er dit jaar ook een grote oldti mer-bromfietsshow. „Speciaal voor bromfietsen die zijn ge bouwd vóór 1975", vult Simonse aan. Om ook de jeugd aan te spreken, wordt er voor hen van alles georga niseerd. Zo zal Europees kam pioen Patrick Smit een clinic trial biken komen verzorgen. „Trucjes op de fiets en over mensen heen springen, je kent het wel", zeg hij. Zonen op de BMX en vaders op de Solex, zo moet het er komend weekend in Aagtekerke uit gaan zien. Voor de organisatie het teken dat de Solex in Zeeland nog steeds springlevend is. „Deze traditie zal niet snel verloren gaan." door Esme Soesman OOSTERLAND - Het aantal deelne mers is wat groter dan voorgaande jaren. En datzelfde geldt voor het aantal shows. Het Benefiet Men evenement in Oosterland viert za terdag 15 mei uitbundig het eerste lustrum. „We hopen dit jaar zelfs nog wat meer geld binnen te ha len dan vorig jaar", zegt mede-or ganisator Ken Buth. Vorig jaar werd 15.000 euro bin nengehaald. Dit jaar mikt de orga nisatie (de Rotaryclubs Zierikzee en Schouwen-Duiveland in samen werking met rijvereniging de Schouwse Ruiters en de Fok- en Menvereniging Schouwen-Duive land) op zo'n 20.000 euro. Dat geld is bestemd voor de Voedsel- bank Schouwen-Duiveland, wees huis Kebene in Mombasa en het Shelterboxproject van Rotary Inter national. Hoewel niet bij voorbaat bedoeld als een jaarlijks terugkerende hap pening is het benefietpaardeneve- nement gaandeweg toch uitge groeid tot een omvangrijke tradi tie. Vorig jaar („We zijn natuurlijk wel afhankelijk van goed weer") kwamen er rond de 4000 mensen op het menevenement af. Organi satorisch staat de boel stevig in de schoenen. „Er wordt ook heel goed op dierenwelzijn gelet." Dit jaar kan het publiek nog meer activiteiten verwachten dan an ders. Er doen meer menners mee en er is dit jaar aandacht voor dres suur. Verder staan onder meer shows authentiek gerij en roofvo gels op het programma. Strodorp en nevenveld zijn van 10 tot 17 uur open. Op het hoofdterrein is er vanaf 8.30 uur al activiteit. www.menevenementen.nl Johan en Heleen Goemans bij een ton die ze in 2008 lieten plaatsen voor 'hun' pand foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 65