mmmEmuEL hoog boven de horizon Vraag het de lijsttrekkers KORTING IEUKEN zeeland 13 Onderhoud dijken niet in gevaar Duitse mijn in net van Yerseke 138 TOT OP TOP- apparatuur Slippertje commentaar woensdag 12 mei 2010 MIDDELBURG - Voor het eerst daagt deze krant lijsttrekkers van de be langrijkste landelijke partijen uit om op de redactie hun kijk te ge ven op Zeeuwse zaken. Vijf van de elf belangrijkste lijsttrekkers heb ben al toegezegd te komen: André Rouvoet (Christenunie), Alexan der Pechtold (D66), Kees van der Staaij (SGP), Marianne Thieme (Partij voor de Dieren) en Rita Ver donk (Trots op Nederland). Van de WD, SP en het CDA is nog niet bekend of de verkiezingskara vaan Zeeland aandoet. De Groen- Links-bus komt naar Middelburg, maar of Femke Halsema meekomt is nog onzeker. Geert Wilders (Par tij voor de Vrijheid) en Job Cohen (PvdA) gaan Zeeland vooralsnog voorbij. Vooralsnog. Want de tour schema's zijn nog niet in beton ge goten en kunnen nog wijzigen. Lezers die een interessante, leuke, originele vraag stellen, mogen de vraag zelf op de redactie aan de lijsttrekker stellen. www.pzc.nl/verkiezingen De goedkoopste is ook de grootste met 43 vestigingen door heel Nederland. 60% Kijk voor adressen en openingstijden op www.keukenconcurrent.nl of bel gratis 0800-0233535 DE GOEDKOOPSTE VAN NEDERLAND Premier Jan Peter Balken ende heeft gelijk. De buitenechtelijke relatie van CDA-staatssecreta- ris Jack de Vries is een privé- kwestie. Maar het is toch wel een beetje pijnlijk dat uitgere kend zijn voormalige spindoc tor, die Balkenende bracht als man van normen en waarden, een scheve schaats rijdt. Balkenende zou er goed aan doen om die politieke compo nent te erkennen. Meteen door de zure appel heen bijten werkt in dit soort kwesties vaak beter dan treuzelen. Bovendien kan het helemaal geen kwaad om even te benadrukken dat ook politici gewoon mensen van vlees en bloed zijn. Het worden nooit heiligen. Die schijn moet ook niet worden opgehouden. Natuurlijk is het mooi als politi ci het goede voorbeeld geven, maar als dat even wat minder lukt, hoeven ze niet te worden afgeschreven. Balkenende had 'klein gebrek geen bezwaar' be ter meteen tot nieuwe CDA-norm kunnen verheffen. MIDDELBURG - Het normale onder houd aan dijken loopt helemaal geen gevaar door de aanwijzing van de Ooster- en Westerschelde en het Land van Saeftinghe, aldus de provincie. Het dagelijks provin ciebestuur vindt het dan ook 'ver bazingwekkend' dat de Zeeuwse waterschappen tegen die aanwij zingen bij de Raad van State in be roep zijn gegaan. Gedeputeerde Staten hebben dit gisteren geantwoord op vragen van Statenlid Johan Robesin van de Partij voor Zeeland (PvZ). De twee waterschappen, Zeeuwse Ei landen en Zeeuws-Vlaanderen, vre zen dat door de aanwijzing vergun ningen nodig zijn voor allerlei ge wone werkzaamheden op en aan de dijken. Dat zou tot vertraging kunnen leiden bij noodzakelijke werkzaamheden. Volgens het dagelijks provinciebe stuur slaan de waterschappen de plank mis. Op t oktober 2005 is de Natuurbeschermingswet 1998 in werking getreden. Het vergunnin genregime dat sindsdien geldt, zal door de officiële aanwijzing van de drie gebieden niet veranderen, bezweren GS. Bestaand gebruik, zoals het reguliere beheer en on derhoud van waterkeringen, is 'in principe' vrijgesteld van de vergun ningplicht. Werken die het norma le beheer en onderhoud overstij gen, zoals reconstructie of verster king van de waterkering, moeten wel op de effecten voor de natuur worden beoordeeld. Dat gebeurt ook al sinds 2005. rd getakeld. In het commandocentrum worden de mijnen in beeld gebracht. De commandant van het flottielje, Krzysztof Rybak Het explosief dat gisteren voor de kust van Vlissin- gen onschadelijk is ge maakt, was een zogeheten GC (Ground Combined) mijn van Duitse makelij uit de TWeede We reldoorlog. Dit type is een cilindervormige si gaar van 2 meter 66 lang en 60 cen timeter dik. De GC is een zogehe ten invloedsmijn met een active ringsmechanisme dat werkt op een akoestisch-magnetische sen sor. Wanneer ze op scherp staan, kan de geringste beroering bij het overvaren van een schip of een magnetisch veld voldoende zijn om een ontploffing te veroorza ken. Dat maakt ze juist zo gevaarlijk voor vissers, vertelt luitenant ter zee tweede klasse Patrick Trijsburg van de mijnenjager Middelburg. „Doordat ze al zo lang in het water liggen zijn ze wat minder gevoelig geworden. Maar wanneer zo'n mijn op het dek valt...." Het explo sief werd twee weken geleden door de Yerseke 138 in de netten aangetroffen. De vissers hebben de mijn terug in zee gegooid en de vondst bij de marine gemeld. Zowel de geallieerden als de Duit sers hebben mijnen gelegd. De meest bekende is de 'stekelbol', die explodeert bij contact met de scheepshuid. De Duitsers hebben diverse mij nenvelden gelegd voor de Franse, Belgische en Nederlandse kust, om het transport over water voor anderen moeilijk te maken. Veel van deze mijnen zijn ondertussen opgeruimd maar er zijn ook nog steeds vele mijnen die nu pas wor den gevonden. Een 40 meter hoger waterkolom bewijst het einde van een oude Duitse zeemijn. foto's Izaak Verkeste In het commandocentrum worden de mijnen in beeld gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3