zeeland 127 Krimp als breekijzer Strenger beleid pleeggezin Je eerste huis kan groter! brieven Zierïkzee Openheid Kunstwerk Folklorefestivai België woensdag 12 mei 2010 baby's worden er per jaar nog in Zeeuws-Vlaanderen geboren. Dat waren er vroeger duizend. door René Schrier Een van de kenmerken van krimp is vergrijzing. Een proces dat in Zeeland al ge ruime tijd aan de gang is. Al heeft het er veel van weg dat niet het aantal ouderen toeneemt, maar dat steeds meer jongeren wegtrekken. Directeur/bestuurder Henk Masclee van woonzorg West- Zeeuws-Vlaanderen signaleert nog geen druk op de voorzieningen door het toenemend aantal oude ren, maar hij sluit de ogen niet voor de gevolgen van krimp. „We hebben natuurlijk al jaren geleden een proces ingezet, ook onder druk van de overheid, dat er op ge richt is ouderen zo veel mogelijk thuis te laten wonen. Mede daar door valt het nog mee met de druk. Aan de andere kant moeten we ons best doen om mensen voor een baan in de zorg te interes seren. "Kozen mensen vroeger nog vanuit een zekere drive,of ideaal voor de zorg, nu is dat anders." Toch ziet Masclee de toekomst niet somber in. Hij signaleert dat krimp ook ontwikkelingen in gang zet die, anders misschien niet zouden gebeuren. Zo zoeken de verschillende sectoren als overhe den, zorgverleners en het bedrijfs leven elkaar op. „Als je je met krimp overeind wilt houden, moet je elkaar opzoeken. Dan moet je zoeken naar vormen van samenwerking en dat gebeurt nu ook op initiatief van de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Ik denk dat je ook niet met te veel angst naar krimp moet kijken." Ook directeur Arnold Schelfhout van Zorgsaam Zeeuws-Vlaanderen ziet juist door krimp dingen gebeu ren: „Krimp kan ook dienen als breekijzer. Als het gaat om wetge ving die er voor moet zorgen dat Belgische diploma's van opera tie-assistenten in Nederland wor den geaccepteerd." Het stoort hem dat instellingen in de zorgsector willen samenwerken, maar dat dat door de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) wordt ge zien als een economisch delict. Ze zouden van de NMa juist moeten concurreren, maar dat komt de in stellingen niet ten goede. „Krimp brengt ook werkgevers bij elkaar die van elkaar leren hoe ze personeel kunnen behouden. Zo kent Zorgsaam de Koesterpas. Met die pas krijgen onze personeelsle den korting in meer dan honderd Zeeuws-Vlaamse winkels. Zo doe je wat voor je collega's en steun je de regionale economie." Schelfhout vindt het ook van be lang dat er kwalitatief goed onder wijs is en dan doelt hij er op dat er minder leerlingen verloren gaan. Verder richt hij - voor zover de grens dat niet tegenhoudt - zijn vi zier op de Belgische arbeidsmarkt. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl 'Wij betreuren het ten zeerste dat'. Deze goedkope mode term is het actuele jargon dat overheidsorga nen hanteren die steken laten val len, zelfs met doden. Ook nu weer met de fout door het OM bij het drama in Zierikzee (7 mei). De pa tatgeneratie is aan het bewind die alles als in de opvoeding op een bordje kreeg aangeboden. Aan hen zijn wij overgeleverd... Jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede Aan het Magereind tussen Bres- kens en Hoofdplaat worden (waar schijnlijk) op verzoek van het Zeeuwse Landschap 176 populie ren gerooid, terwijl de bomen nog niet kaprijp zijn (4 mei). De bo men zouden niet in het landschap passen én men wil de openheid van het landschap terugbrengen. Hoe definieert men het begrip 'openheid van het landschap'? Is er sprake van verschillende begripsin houden? Geldt er aan het Mager eind een andere inhoud van dat be grip dan aan de Austerlitz- of Dio- mededijk als men daar horizonbe- perkende dijken reconstrueert? Als de in de populieren aan het Ma gereind huizende kraaien het pro bleem vormen voor het verstoorde evenwicht tussen zang- en jachtvo gels, dan zou men ook kunnen be sluiten om dat verstoorde even wicht te herstellen, maar jaen dan is de cirkel weer ronder dan rond.... de kraai is een beschermde vogel. En... hoe is het gesteld met de her- plantingsverplichting na het rooien van deze populieren? Guus Langeraert 't Schuttebocht 21, AA Oostburg Ook de zinkende STRAAT aan schouwd (4 mei)? Enkele weken in reparatie? Kent Zwakman de wet van Archimedes niet? Deed de Kunstcommissie wel technisch on derzoek? Hoe kan het dat je na te kening en berekening niet weet hoe te ballasten, het juiste materi aal te gebruiken etc. In Zeeland is overal water. Kennis te over. Jachtontwerpers, scheeps bouwers, materiaalkenners en kun stenaars met maritieme kennis en ervaring. Zij weten wat een lichaam drijvend en droog houdt. En, steek je licht eens op bij men sen die dit vak verstaan. GalleryMaritime Gortstraat, Middelburg Het Sasse folklorefestival, dat al 34 jaar lang op hoog niveau internatio nale volksdansgroepen weet aan te trekken, gaat wegens geldgebrek niet door (10 mei). Het zeer profes sioneel opgezette Sasse folklorefes tival met al zijn vrijwilligers en gastgezinnen moet helaas door de economische crisis er onderdoor. Zeker gezien in het licht, dat het Sasse festival broederschap en in ternationale vriendschap bewerk stelligt door kennismaking met el- kaars cultuur, verdient het veel en veel beter. Wat dat betreft staat sociaal-cultu reel het Sasse gebeuren ver boven het geforceerde Italiaanse straat feestje van Middelburg. Maar mis schien moet Sas de volgende keer ook stropoppen langs het kanaal zetten. Om zich internationaal op de 'kaart te zetten'. Dan komt er misschien wat meer steun van de provincie. Hans Pollemans Singel 10, Biervliet Het behoud van de Belgische een heid (8 mei) is in het belang van de Waalse en Vlaamse bevolking. De achterliggende redenen voor de splitsing heeft betrekking op het breken van de solidariteitsbewe ging tussen Vlamingen en Walen. Splitsing van België betekent split sing van de sociale zekerheid, een splitsing om te vernielen. Net nu heeft de Belgische arbeidersbewe ging eenheid nodig. Het Belgisch federalisme werd opgebouwd vol gens een logica die verdeelt. Zo lang de Vlaamse en Waalse par tijen en politici aan elkaar geen ver antwoording hoeven af te leggen via federale verkiezingen zullen zij onverantwoord het extreme natio nalisme in Wallonië en Vlaande ren aanwakkeren. Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart raw door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Demissionair minister André Rouvoet (Jeugd en Gezin) gaat kijken of er landelijk unifor me afspraken te maken zijn over de screening van pleeggezinnen op eerder seksueel misbruik. Dat bleek gisteren tijdens een de bat in de TWeede Kamer. De WD had het debat aangevraagd naar aanleiding van het seksueel mis bruik van vier pleegkinderen door een oud-Westdorpenaar. Jarenlang misbruikte de inmiddels in Gent woonachtige oud-Westdorpenaar diverse minderjarige pleegzusjes, zo gaf hij in januari grotendeels toe voor het Haagse gerechtshof De zaak heeft in politiek Den Haag tot beroering geleid. De Ka mer was gisteren kritisch over de wijze waarop pleeggezinnen wor den gescreend. „Hoe erg is het ge steld met seksueel misbruik in pleeggezinnen?", vroeg WD-Ka- merlid Ineke Dezentjé Hamming, aanvrager van het debat. „Hoe we ten we dat de veiligheid van pleeg kinderen nu wel is gewaarborgd? En hoe kan het dat opnieuw kinde ren bij het Zeeuwse gezin zijn ge plaatst?" Madeleine van Tooren- burg (CDA): „Het kan niet zo zijn dat elke pleegzorgaanbieder eigen selectiecriteria hanteert." Ook SP en Christenunie drongen aan op strengere screening van pleeggezinnen. Minister Rouvoet benadrukte dat elk incident - ook dat in Westdor- pe - 'heel erg is'. Maar incidenten zijn niet uit te sluiten, zei Rou voet. Overigens wordt onderzocht hoe groot het probleem van sek sueel misbruik in de pleegzorg is, aldus de minister. „De inspectie ziet toe op pleegzorgaanbieders. Als er iets mis is, wordt dat ont dekt en wordt er ook ingegrepen. Het systeem op zichzelf werkt. Daarom ben ik voorzichtig om lan delijk allerlei nieuwe voorschriften op te leggen. We moeten niet doen alsof er helemaal niets deugt aan de pleegzorg in Nederland." Op de vraag van Dezentjé Ham ming hoe het gezin in Westdorpe is gescreend, wilde Rouvoet niet specifiek ingaan. Als starter heb jë meer te besteden dan je denkt! Wel eens gehoord van de Starterslening. Nationale Hypotheek Garantie of de nieuwe Schenkingswet? Dankzij deze regelingen wordt dat grotere huis misschien wél haalbaar. Kom voor meer informatie naar de Startercafés op 20 mei en ontvang ons gratis Hypotheekshop Eerste Huis Pakket! Zorgsaam probeert leuke dingen voor het personeel te doen, zoals invoering van de Koesterpas. Daarmee snijdt het mes aan twee kanten: leuk voor de collega's en goed voor de regionale economie. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29