IO Hcrtjïmid BevLUj düZir j££K jHjtt Kwart over acht. Het belooft een prachtige, zomerse lentedag te worden. De zon gloort aan de hemel. Hamergeluid weer kaatst tussen de stallen. Grijze rookpluimen zweven over het verlaten manege erf Twee paarden zijn het middelpunt van het vroege ochtendtu mult, maar ze maken zich geen zorgen en laten zich de nieuwe hoefijzers ontspannen aanmeten. dinsdag 1 1 mei 2010 Je hoeft niet sterk te zijn, Colofon Buiten: verschijnt elke dinsdag als bij lage bij de PZC en BN/DeStem Buiten is een bijlage over leven en bewegen in Zeeland U kunt ons informeren: e-mail: buitengebied@pzc.nl website: www.pzc.nl postadres: PZC onder vermelding van Buiten Postbus 91 4330 AB Middelburg telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: J.vandamme@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland telefoon: 0118 434070 'Een paard is zo goed als zijn hoeven', luidt een Engels spreekwoord. Regelmatig hoefon- derhoud is ontzettend belangrijk om je paard gezond te houden. Zonder goede voeten, kun je immers niet lopen. Paardenvoeten zijn heel gevoelig. Hoefsmid Ruud Evertse legt uit hoe dat komt. "Je kunt hoeven vergelijken met je vingertoppen. Er zitten veel zenuwen in. De vraag die altijd gesteld wordt door mensen die er geen verstand van hebben, is: 'Doet het beslaan geen pijn?' Nee, het is net als het knip pen van je eigen nagels. Het doet geen pijn, als je maar niet te kort knipt." Ruud Evertse (50) en zijn collega, steun en toever laat, Jacob Westerbeke (28) zijn ervaren gediplo meerde hoefsmeden met hart voor hun vak. "Ik ben hoefsmid geworden uit liefde voor paarden," vertelt Ruud. "Het begon al op jonge leef tijd. Op weg naar school, kwam ik langs een smederij. Ik was vaak te laat, omdat ik er uren naar kon kijken, prachtig vond ik het. Op mijn zestiende kon ik als leerling bij Bram Maljaars in Gapinge terecht. Op mijn vierentwintigste begon ik voor mezelf" Ruud zit inmiddels vierendertig jaar in het vak. Het boeit hem nog steeds, iedere dag. "Het aantrekkelijkste van mijn werk vind ik de omgang met paarden. En mensen. Ik ben altijd op verschillende locaties bezig. Als het regent en sneeuwt sta ik graag droog, maar het liefst werk ik buiten." Het ene moment zit hij op zijn knieën aan een pony van amper een meter hoog te werken, een uur later moet hij al zijn kracht inzetten om een flinke, onwillige boerenknol van ruim 1.70m in toom te houden. "Het werk is erg af wisselend. Elk paard is uniek. Net als mensen, hebben ze allemaal een eigen karakter. De meeste dieren zijn vriendelijk en meegaand. Ik heb zelden problemen met paarden, maar ik krijg natuurlijk ook wel eens te maken met dominante paarden, angstige paarden, brutale paarden, paarden die nergens voor terugdein zen. Elk dier vraagt een andere aanpak. Het gedrag heeft veel met de opvoeding te maken, maar een tactische benadering en natuur lijk overwicht zijn altijd van groot belang. Overwicht moet je echt hébben," benadrukt Ruud, "anders houd je het zo lang niet vol. Als je geen baas kunt zijn, zal een paard nooit naar je luisteren." Regelmatig hoefonderhoud is noodzakelijk. "Paardenhoeven veranderen van lengte en vorm als ze te lang doorgroeien. Dat heeft in vloed op de stand van de hoeven en de benen, wat op de lange termijn overmatige belasting op pezen en gewrichten veroorzaakt. Proble men zoals kreupelheid, of zelfs ernstig letsel zijn dan vaak het gevolg." 5: Naast het voorkomen van problemen, bieden hoefijzers bescherming tegen hoefslijtage op harde ondergronden. "Bij de meeste paarden die niet op verharde wegen komen, volstaat het bekappen van de hoeven." Vroeger besloeg Ruud vooral werkpaarden en boerenpaarden die voor ringrijden werden gebruikt, tegenwoordig zijn het vooral sport paarden. Zoals in elke sport, komen blessures geregeld voor. "In sommige gevallen los ik die op in samenwerking met de veearts. Als er al van alles geprobeerd is zonder resultaat, be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 84