Biutm HENGELSPORT JANPETER Werwz&MttaAiMykedm Kwaliteit sinds 1993 Service óók het adres voor echte (zak)messen! Scheldestraat 33 - VLISSINGEN - 0118-418313 dinsdag 11 mei ondanks dat de boot voor anker gaat op een diepte van dertien meter. Vanuit de Westhaven (ook wel Handelshaven genoemd) vertrekt Rolf bijna dagelijks met de Festijn of de Pascal voor bootvistochten, bedrijfsuitjes, sleepnetvissen of avontuurlijke tochten. De Westerschelde kent hij op zijn duim. Toch blijft hij altijd waakzaam. „Het is ten strengste verboden om op de relingen te klimmen", klinkt het uit de microfoon. Rolf kent als geen ander de gevaren van de zee. „Golven kunnen onverwachts opdoemen en met al hun kracht iemand van boord slaan. We hebben op de Westerschelde te maken met een van de drukste vaarwegen ter wereld. Het is hier altijd oppassen." Van die gevaren maakt hij zijn klanten bewust, er rust immers een grote verantwoordelijkheid op zijn schouders. „Maar verder moet het ook niet overdreven worden en moet er vooral een hele leuke visdag van worden gemaakt. Pas als iedereen vis heeft is mijn dag goed." Of dat ook vandaag gaat lukken is geen garantie voor de twintig opstappers. „Maar ik denk het wel hoor. Zeker in deze tijd wordt er volop gevangen, de vis zit er gewoon, je moet alleen zorgen dat je op de goede plek ligt." De eerste plek waar de Festijn voor anker gaat is pal voor de boulevard van Vlissingen. Het begin is hoopvol, direct worden de eerste wijtingen en scharren aan boord getild. Ook Laurent uit het Belgische Sint Pauwels loopt lekker met in het eerste uur al drie scharren. Laurent is een regelmatige geziene gast aan boord van de Festijn. „Aan boord heerst een ongedwongen sfeer. Iedereen gaat goed met elkaar om en het personeel is erg behulpzaam. Bovendien heerst er geen con- currentiesfeer zoals je dat op andere schepen wel eens ziet. Daar is het vaak vechten om de beste plek en snijden vissers zelfs eikaars lijnen door. Hier is ruimte voor iedereen." Ruimte is volgens Rolf ook het toverwoord. „Ik zou best vijftig vissers aan boord kunnen nemen. Dan zou ik er meer op verdienen maar hou ik er ook meer ontevreden klanten aan over. Vissen moet leuk blijven, je moet ruimte en vrijheid ervaren. Daarom ligt de max hier op 25 vis sende klanten." Rolf begon in 1993 met het organiseren van bootvistochten met de oude Festijn vanuit Terneuzen. In 1995 verruilde hij de haven van Terneuzen echter voor die van Breskens. „Van uit Breskens kon ik mee profiteren van het toeristenseizoen. Dat blijkt achteraf een gou den zet want in het hoogseizoen zit ik vol met toeristen, die de Westerschelde graag willen verkennen." Vandaag zijn er enkel plaatselijke vissers, voornamelijk afkomstig uit België, aan boord. Naarmate de dag vordert heeft iedereen al een aardig maaltje vis. De vangst bestaat voornamelijk uit schar en wijting. Een mooie zeebaars van zo'n 45 centimeter, gevangen door een Belg, springt er echter uit. Ook Jimmy heeft zijn eerste vissen vanaf de boot gevangen, een wijting en een schar. Tony kan slechts toekijken, na ruim 6 uur vissen staat bij hem de teller nog op 0. Pas als schipper Rolf omroept dat iedereen zich klaar moet maken voor vertrek richting Breskens en de lijnen binnengedraaid moeten worden, weet Tony er op de valreep nog een schar uit te halen. Zowel voor Tony als Rolf is de dag alsnog geslaagd. Paul Begijn Weinig wind en droog weer zijn de beste omstandigheden voor een dagje bootvissen op de Westerschelde. Hoeveel windkracht er mag staan om fatsoenlijk te kunnen vissen zonder dat je van de een naar de andere kant van het dek wordt geslingerd hangt veel af van de windrichting. Bij een wind uit richtingen tussen noordoost en zuidwest (met de klok mee) mag er gerust tot en met windkracht vijf staan. Doordat de wind uit deze richtingen vaak aflandig is heeft de wind geen lange aanloop over de zee gehad om voor een hoge deining te zorgen. Een ander verhaal wordt het wanneer de wind uit richtingen tussen west en noord komt. Dan heeft de wind vrij spel vanaf Schotland waardoor er een enorm hoge deining kan zijn. Bij windkracht 2 uit het noordwesten is dat al goed merkbaar. Als het te gek wordt dan wordt de trip afgeblazen. Rolf: "Maar niet voor kou of een beetje regen, daar kun je je prima op kleden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 83