verkiezingen op Filipijnen bevat mensen buitenland 17 Aanpakken van legionairs' is test voor Benedictus Allerlaagste prijsgarantie stipreizen.nl SEKSUEEL MISBRUIK boek online of bel 020 - 66 22 22.2 dinsdag 11 mei 2010 wilde zo voorkomen dat het van oorlogsmisdaden zou worden be schuldigd. In 2001 werden op drie plaatsen in Servië de lijken van meer dan 830 Kosovaarse Albanezen aangetrof fen. Tegen de plaatsvervangende Servische minister van Binnen landse Zaken, VlaStimir Djord- jevic, loopt een proces voor het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag wegens onder meer de deportatie van etnische Albanezen uit Ko sovo. Het geweld in Kosovo kostte aan ongeveer 13.000 mensen het leven. Aan de strijd kwam een einde toen de NAVO Servische doelen bombardeerde om het bewind van Milosevic te dwingen zich uit Kosovo terug te trekken. Kosovo kwam daarna onder bestuur van de Verenigde Naties. De provincie verklaarde zich in 2008 onafhanke lijk. De VS en de meeste lidstaten van de Europese Unie hebben de onafhankelijkheid van het gebied erkend, maar Belgrado weigert daarmee in te stemmen. MANILLA - De verkiezingen op de Filipijnen zijn gisteren gepaard ge gaan met geweld en problemen met de stemmachines. Senator Be- nigno Aquino leek gisteravond af te stevenen op een overwinning bij de presidentsverkiezingen. Hij kreeg ruim 40 procent van de stemmen die toen waren geteld,- al dus de kiescommissie. Op dat tijd stip was iets meer dan 38 procent van de stemmen geteld. Benigno 'Noynoy' Aquino is de zoon van de vorig jaar overleden oud-president Corazon Aquino. Op de tweede plaats staat voorma lig president Joseph Estrada met ruim 25 procent. Zo'n 40 miljoen stemgerechtigde inwoners van de eilandenstaat wa ren opgeroepen om gisteren een opvolger te kiezen voor president Gloria Arroyo. Ook konden zij hun stem uitbrengen om duizen den lagere bestuurders te kiezen. Op meerdere plaatsen ging dat ge paard met geweld. Zo kwamen in de zuidelijke provincie Maguinda- nao twee burgers om toen gewa pende aanhangers van kandidaten voor het locoburgermeesterschap van hun plaats elkaar te lijf gingen. Tientallen mensen waren de afge lopen maanden al gedood in de aanloop naar de verkiezingen. De autoriteiten hadden daarom giste ren op grote schaal veiligheidsmen sen ingezet. Door de problemen met de stem machines moesten kiezers soms uren in de brandende zon wach ten, voordat zij hun stem konden uitbrengen. Een van hen was presi dentskandidaat Aquino zelf. Als ge volg van de vertragingen, besloot de kiescommissie de stembureau's gisteravond langer open te hou den. De technische problemen met de stemmachines vormden al een hoofonderwerp tijdens de campagne. Gevreesd wordt dat de resultaten niet nauwkeurig zullen zijn. De verwachte opkomst is on geveer 80 procent. door onze correspondent Eelco van der Linden Paus Benedictus XVI is de strijd aangegaan tegen seksueel misbruik binnen de kerk. Een belangrijke test vormen de in 1941 opgerichte 'Legionairs van Christus'. Over hun in 2008 overleden leider Ma- ciel komen elke dag nieuwe - crimi nele - feiten boven tafel. De Mexicaanse pater Marcial Ma- ciel Degollado wilde het woord van Christus verspreiden via het onderwijs. Bij zijn dood in 2008 telde zijn organisatie in Zuid-Euro pa, Noord- en Zuid-Amerika, 15 universiteiten, 43 middelbare scho len en 175 priestercolleges, met in totaal 122.000 leerlingen. De 'legio nairs' bestaan nu uit zo'n 700 priesters. Daarnaast is er een leken- afdeling met 70.000 leden. De aartsconservatieve Maciel eiste van zijn volgelingen gehoorzaam heid, onvoorwaardelijke trouw en geheimhouding, kuisheid en een leven in armoede. Dit laatste maak te van de Legionairs van Christus, die haar aanhang rekruteerde on der zeer gefortuneerde families, een rijke en machtige organisatie. De Mexicaanse krant Milenio ont hulde onlangs dat de vijf'apostoli sche inspecteurs' die de afgelopen maanden voor het Vaticaan onder zoek deden naar de organisatie, zijn gestuit op een congregatie waar 900 meisjes in 'virtuele sla vernij' leefden. Contact met hun families was hen vrijwel verboden, terwijl die families werden geacht op elke verjaardag van Maciel 250.000 dollar over te maken. Dat Maciel kinderen misbruikte, was al lang bekend. In de jaren vijf- tig deed de congregatie van de Ge loofsdoctrine al een onderzoek. Dat bleef toen echter zonder conse quenties voor de pater. Een van de eerste daden van paus Benedictus XVI in 2005 was van Maciel te eisen dat die zich terug trok uit het openbare leven. Dit geldt nu als bewijs van de oprech te wil van de paus 'het vuil binnen de kerk' op te ruimen. Het vervolg is het rapport van de vijf'inspec teurs', dat nog meer daden van Ma ciel opsomt: hij misbruikte semina risten, maar ook de kinderen die hij had bij twee vrouwen in Mexi co en Spanje. Ook diende hij zijn slachtoffers morfine toe. De paus zal waarschijnlijk een ex terne persoon benoemen als com missaris om de congregatie te zui veren. Een ongekende gebeurtenis voor het Vaticaan. Daarmee zijn echter niet alle vragen beant woord. Zoals die over het gedrag van hoge kardinalen die Maciel al die jaren de hand boven het hoofd moeten hebben gehouden. Pijnlijk is vooral dat de voorganger van Be nedictus een groot bewonderaar was van Maciel. Johannes Paulus II moet ook weet gehad hebben van de faam van Maciel. De verden king is dat Maciel zijn onschuld in het Vaticaan heeft afgekocht. De vraag die tenslotte rest is wat kardi naal Ratzinger zelf daarvan wist. foto Pat Roque/AP 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer excl. Calamiteitenfonds/re: :L Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. SGR I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7