321 sport 'Generaal' Van Marwijk wil elk Unieke sporter Straathof aan de slag Enkel zit Van Basten weer dwars bij Milan Italiaan Rizzoli leidt finale Europa League .CAS besluit 18 mei over lot van Ribéry Kitesurfster Roose wint in Oostenrijk Tennisster Rus stijgt veertien plaatsen VOORBEREIDING Bert van Marwijk heeft in Hoenderloo zijn eerste troepen voor het WK bij een geroepen. De bondscoach benadert de missie naar Zuid-Afrika als een militaire operatie en heeft een 27-koppige staf om zich heen verzameld. dinsdag 11 mei 2010 MILAAN Marco van Basten wordt op korte termijn geen hoofdtrainer bij AC Milan. Dat vertelde de voormalig m bondscoach van Oranje aan verslag gevers bij een golftoernooi in Ita lië. „Ik ben er nog niet klaar voor", zei Van Basten. „Ik heb nog steeds problemen met mijn enkel. Daar om kan ik momenteel geen zwaar werk doen." De Braziliaanse trai ner Leonardo lijkt te vertrekken bij Milan, wegens een verschil van in zicht met clubeigenaar Silvio Ber- lusconi. Van Basten werd als zijn lo gische opvolger gezien. HAMBURG De finale van de Europa League tus sen Atletico Madrid en Fulham in het Duitse Hamburg staat morgen onder leiding van scheidsrechter Nicola Rizzoli. De 39-jarige Italiaan had dit seizoen de leiding bij acht Champions Leaguewedstrijden. De selectie van Atletico Madrid is gisteren al naar Hamburg afge reisd. De ploeg vertrok een dag eer der dan gepland vanwege de as- wolk uit IJsland. In het weekeinde waren de nodige luchthavens in Eu ropa gesloten en liepen verschillen de vluchten vertraging op. LAUSANNE Het internationaal hof van sportar- bitrage (CAS) beslist op 18 mei of s Franck Ribéry vier dagen later in Madrid mee kan doen in de finale van de Champions League tegen In- ternazionale. De Fransman van Bayern München kreeg tegen Olym- pique Lyon rood en werd voor drie duels geschorst De Duitse kam pioen tekende vergeefs beroep te gen deze zware straf aan bij de Ue- fa en zocht het nog hogerop. „Ik denk dat we een goede kans ma ken", zei voorzitter Uli Hoeness. r: MIDDELBURG Katja Roose heeft de eerste stop van de Europese Kite Tour overtui gend gewonnen. De uit Vlissingen afkomstige kitesurfster, die tegen woordig in Scheveningen woont, domineerde de discipline course ra cing. Roose (29), houdster van het Nederlandse speed sailing record (73,3 kilometer per uur), wist zes van de zeven races op haar naam te schrijven. Ze nam ook de leiding in het Europese circuit. Eerder de ze maand werd ze al vijfde bij het WK course racing in Texas. RIJSWIJK Arantxa Rus is flink gestegen op de wereldranglijst. De Nederlandse tennisster kwam gisteren binnen op plek 106. Een week eerder stond ze nog veertien plaatsen lager. Rus (19) dankt de stijging aan haar pres taties bij het WTA-toernooi van Estoril. In Portugal bereikte ze de kwartfinales. Daarin was de tennis ster uit Monster niet opgewassen tegen Sorana Cirstea. De Roemeen se nummer 39 van de wereld ver sloeg Rus met 6-4 6-1. Michaëlla 4, Krajicek staat nu 129e. door Gijs van Oosten LEIDEN - Jeroen Straathof (37) neemt volgende week als de nieu we voorzitter van de atletencom- missie plaats in het bestuur van sportkoepel NOCNSF. Een belang-' rijk thema is het streven naar een dopingvrije sport. „Bij het vak van topsporter hoort het invullen van je whereabouts." Het is wellicht een beetje onopge merkt gebleven en grotendeels slui penderwijs gegaan, maar het curri culum vitae van de pas 37-jarige oud-topsporter Jeroen Straathof begint onderhand serieuze vor men aan te nemen. Straathof werd in 1996 wereldkampioen op de 1500 meter. Een bijzondere presta tie, maar toch haakte hij afin de ja ren erna, in een stormachtige pe riode waarin de klapschaats en de commercie voor een revolutie in het topschaatsen zorgden. Het zegt iets over de sportende mens Straat hof dat hij vervolgens als piloot van de visueel gehandicapte baan- wielrenner Jan Mulder goud won op de Paralympics van 2000. Die opmerkelijke stap werd in 2004 ge volgd door deelname aan de Olym pische Spelen in Athene als baan- wielrenner op het onderdeel team achtervolging. Het maakte van hem een unieke sporter die deelnam aan de Win terspelen, de Zomerspelen en de Paralympische Spelen. De opgeda ne kennis gebruikt Straathof als consultant van BMC door vooral gemeenten en provincies te advise ren op het gebied van sportbeleid. Als sportbestuurder is Straathof toe aan zijn volgende stap: hij volgt Trinko Keen op als voorzitter van de atletencommissie van NOCNSF. In die hoedanigheid neemt hij ook plaats in het be stuur onder leiding van de nieuwe voorzitter André Bolhuis. Straathof - vader van drie dochters - werpt zich niet op als dé verdedi ger van de rechten van de topspor ter. Hij wil sporters op sommige gebieden liever 'opvoeden' dan af schermen. Door ze duidelijk te ma ken dat ze zich op diverse terrei nen kunnen ontwikkelen en ook een grote mate van eigen verant woordelijkheid dragen. Straathof: „Een sporter moet zich zelf afvragen wat hij kan bijdragen aan zijn eigen topsportcarrière. Niet alleen roepen, maar ook kij ken naar een oplo&ing. Dit geldt evenzeer voor sportbonden, want die hebben zich ook niet genoeg ontwikkeld. De vraag is in hoever re de atleet door bonden wordt be trokken bij de besluitvorming." De atletencommissie van NOCNSF neemt in het vraagstuk van het antidopingbeleid een bij zonder standpunt in, vooral als het gaat om het invullen van de whereabouts. In dit systeem geeft de topatleet een dagelijks overzicht van zijn verblijfplaats gedurende een periode van enkele maanden opdat hij beschikbaar is voor een dopingtest. „Dit systeem is onder sporters aan kritiek onderhevig", beseft Straathof. „Maar zodra je in een nationale selectie zit, heb je je te houden aan de regels die op dat niveau gelden. Er is een regel die luidt dat je niet vals mag spelen. Er is ook een regel die zegt dat je je whereabouts moet invullen." Straathof erkent dat er in sommige gevallen sprake zou kunnen zijn van een inbreuk op de privacy. „Misschien is dat ook wel zo. De vraag is ook hoe we dat systeem kunnen verbeteren. Maar het is ook zo dat we met z'n allen een do pingvrije sport willen. En dan heb je ook met beeldvorming te ma ken." „Neem het argument dat topspor ters recht hebben op vakantie. Dat is op zich legitiem. Maar als je een systeem bedenkt waarin topspor- Ass; - .1 m 1- - 4 w*v v ',11)1*1 K' 2J foto llvy Njiokiktjien Het zwembad van het Hilton in Johannesburg. Het hotel, op de achtergrond, is de uitvalsbasis voor Oranje tijdens het WK. msazmMmmmmmmMgmMiMkmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 70