61 buitenland Brown stapt op in belang van Labour Problematische Massagraf Servië lichamen van 250 Verhagen oppert verkoopverbod uit kinderarbeid verkregen producten Einde komt in zicht van het Amerikaanse ruimteveer Atlantis Bloedigste dag van het jaar in Irak Turkse oppositieleider treedt af om seksfilm Acht jaar cel voor Belgische terroriste Tientallen maffialeden in Italië opgepakt VERKIEZINGEN Hoop op progressieve coalitie dinsdag 11 mei 2010 mm m m m wmm m mm BAGDAD Een reeks aanslagen met autobom men heeft gisteren in Irak aan tien tallen mensen het leven gekost. Met een dodental van ruim tachtig en honderden gewonden in diver se steden is het de bloedigste dag dit jaar in Irak tot nu toe gewor den. Doelwit van de terroristen wa ren vooral burgers, zoals arbeiders en bezoekers van markten, maar ook politieagenten en militairen. ANKARA Deniz Baykal, de leider van de CHP, de belangrijkste oppositiepar tij in het Turkse parlement, is giste ren afgetreden. Hij was in op spraak gekomen door een film op internet waarop te zien zou zijn dat hij met een collega-parlementa riër seks heeft. Baykal (71) voelt zich 'slachtoffer van een tegen hem gericht complot, vermoedelijk van de regerende AK Partij'. BRUSSEL De rechtbank in Brussel heeft giste ren een Belgische en haar echtge noot veroordeeld tot acht jaar cel. Zij werden schuldig bevonden aan het leiden van een netwerk dat strijders stuurde naar Pakistan en Afghanistan. De groep werd be schouwd als de Belgische tak van Al Qaeda. De man is bij verstek ver oordeeld. NAPELS De politie heeft in een actie tegen de georganiseerde misdaad in het zuiden van Italië tientallen maffio si opgepakt en geheime opslag plaatsen met uit Bosnië gesmokkel de wapens ontdekt. De actie betrof de Cosa Nostra en de Camorra, de georganiseerde misdaad op Sicilië en in Napels en omgeving. De actie was gericht tegen de po gingen van beide organisaties om de handel in groenten en fruit in zuid-Italië te beheersen. De politie maakte gisteren bekend ruim ze ventig arrestatiebevelen te hebben uitgevaardigd. Zij heeft miljoenen euro's aan onroerend goed, wa pens en auto's in beslag genomen. door onze correspondent Yolanda Bobeldijk LONDEN - Gordon Brown heeft zichzelf opgeofferd als Labourlei- der in een poging de weg vrij te maken voor een coalitie tussen La bour en de Liberaal-Democraten. In een toespraak voor zijn ambts woning in Downing Street zei de Britse premier gisteravond dat hij zich op het partijcongres in sep tember niet meer verkiesbaar zal stellen als Labourleider. Brown, die de Lagerhuisverkiezin gen vorige week verloor, hoopt dat zonder hem een alliantie tussen Labour en de Liberaal-Democrati sche partij van Nick Clegg moge lijk wordt. De Liberaal-Democra ten hadden voor de verkiezingen gezegd geen coalitie te willen met Labour zolang Brown daarvart de leider is. De uittredend premier zei gisteren dat Labour en de Libe raal-Democraten nu gaan onder handelen. De Liberaal-Democraten, die al drie dagen met de Conservatieven spreken, hebben meer gemeen met Labour. De partijen zijn het eens op economisch gebied en over electorale hervormingen. Na CAPE CANAVERAL - Het einde van het spaceshuttletijdperk begint vrijdag. Dan vertrekt het Ameri kaanse ruimteveer Atlantis voor zijn laatste vlucht. Na 25 jaar gaat het vaartuig met pensioen. Later dit jaar voeren ook de twee andere spaceshuttles, de Discovery en de Endeavour, hun laatste missie uit. Tijdens de reis van de Atlantis, de BRUSSEL - De strijd tegen kinderar beid moet worden opgevoerd door zo nodig een verkoopverbod in te stellen op producten die zijn ver kregen door kinderarbeid. Dat zei minister Maxime Verhagen (Bui tenlandse Zaken) gisteren in Brus sel in de commissie voor mensen rechten in het Europarlement. „Kinderarbeid is nog steeds wijd verspreid", stelde Verhagen. Vorige week meldde de Internationale Ar- beids Organisatie (ILO) dat ruim 200 miljoen kinderen werk doen de internationale normen over schrijdt. Volgens Verhagen zijn de meesten het slachtoffer van de erg ste vormen van kinderarbeid: ge dwongen arbeid, slavernij, prostitu tie en drugssmokkel." Verhagen oppert een reeks EU-maatregelen tegen bedrijven en landen die kinderen inzetten. „Deze maatregelen kunnen ook een verkoopverbod inhouden op producten die voortkomen uit de ergste vormen van kinderarbeid." Europa verbiedt handel in huiden van zeehonden. „Als we de zee honden kunnen beschermen, moe ten we zeker kinderen kunnen be schermen", aldus Verhagen. Vol gens hem helpt het al bedrijven te dreigen met een verkoopverbod. „Toen spijkerbroekenfabrikant Le vi's een verkoopverbod boven het hoofd hing, heeft het zijn kinder werknemers in India ontslagen en naar school gestuurd." PvdA-Europarlementslid Thijs Ber- man zei gisteren echter dat slechts 5 procent van de kinderarbeid wordt verricht in exportbedrijven. „Europese handelsmaatregelen hel pen dus niet voor de 95 procent van de kinderen bij andere bedrij ven. We moeten dus juist meer doen voor onderwijs." Verhagen wil dat de EU besluit om altijd het thema kinderarbeid aan te snijden bij overleg met niet-Europese landen. Hij wil ook certificaten voor kinderarbeidvrije bedrijven de verkiezingen zei Nick Clegg eerst te willen praten met de Con servatieven van David Cameron, omdat die de meeste zetels heb ben behaald. De Liberaal-Demo craten eisten gisteren echter meer garanties van de Tories. Doordat er nu een andere Labour leider zal zijn in september, wordt het voor de Liberaal-Democraten gemakkelijker met Labour te on derhandelen. De partij van Nick Clegg wilde Brown na zijn verkie zingsnederlaag zeker niet in het za del houden. Toch hielden de Liberaal-Democra ten dit weekend wel geheime ge sprekken met Labourkopstukken. Heel wat aanhangers van de Libe raal-Democraten zullen de voor keur geven aan een progressief ver bond met Labour in plaats van een deal met de Tories. Een deal met Labour kan niet zon der meer. De Liberaal-Democra ten en Labour hebben samen niet genoeg zetels voor een regeerbare meerderheid in het parlement. De twee partijen zouden daarvoor de hulp moeten inroepen van de na tionalistische partijen uit Schot land en Wales en kleinere partijen uit Noord-Ierland. 132e spaceshuttlevlucht, zal er wei nig aandacht zijn voor de taak van de zes Amerikaanse bemanningsle den. De astronauten brengen een Russisch ruimtelaboratorium naar het ISS. Na twaalf dagen keren ze terug. De ogen zullen gericht zijn op het verleden. De Atlantis is de vierde van vijf spaceshuttles die de Nasa in de ruimte bracht. BELGRADO - In Rudnica in het Ser vische district Raska is een massa graf ontdekt waarin waarschijnlijk ongeveer 250 Albanezen uit Kos ovo begraven liggen. Zij zijn ge dood tijdens het conflict in Kos ovo eind jaren negentig van de vo rige eeuw. Dat heeft de Servische aanklager Vladimir Vukcevic, be last met de opsporing van oorlogs misdaden, gisteren bekendge maakt. Rudnica ligt in het zuidwesten van Servië, niet ver van de grens met Kosovo. Vertegenwoordigers van het Servische Openbaar Minis terie en Eulex, de missie van de Eu ropese Unie in Kosovo, troffen het massagraf aan in een steengroeve. Waarschijnlijk zal spoedig worden begonnen met het opgraven van de stoffelijke resten. „Dit is eens temeer een bewijs dat Servië zijn donkere verleden niet uit de weg gaat en bereid is al dege nen die misdaden hebben begaan, voor de rechter te brengen", aldus Vukcevic. Tijdens het conflict over Kosovo Massagraven in Servië HONGARIJE ROEMENIE BOSNIË Belgrado O SERVIË u Kosovo O Batajnica: 700 lichamen (2001) O Petrovo Selo: 77 lichamen (2001 O Perucac: 50 lichamen (2001 O Rudnica: 250 lichamen (2010) infographic: CRW brachten de Servische veiligheids diensten de stoffelijke resten van honderden etnische Albanezen uit die provincie over naar diverse lo caties in Servië, waaronder de hoofdstad Belgrado. Het regime van president Slobodan Milosevic Politie beveiligt een plek waar de lijfwacht van een politicus is doodgeschoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6