221 zeeland Vaker oefenen Boerderij Reijersberg in ziekenhuis lüllt yoo jon PZC Celstraffen voor beroven dealer van softdrugs oldtimers SPORENnaar het ambachten Getuigen van ongeval gezocht Nieuwe directeur publieke gezondheidszorg ERFTROFEE SCHITTEREND evenement stoomtreinritten info meer of 0113 270 705 B ;toomtrein 7OES-BORSELE dinsdag 11 mei 2010 door Marcel Modde MIDDELBURG - Directeur publieke gezondheidszorg Ronald de Meij wil het oefenprogramma met de brandweer en andere hulpdien sten rond drukbezochte locaties in Zeeland opvoeren. Volgens hem wordt het belang van een goede ca lamiteitenpreventie ook bij instel lingen als ziekenhuizen nog steeds te veel onderkend. De Meij trad op t februari aan in de nieuwe functie onder de vlag van de Veiligheidsregio Zeeland. Hij werkte twintig jaar als weten schapper bij de medische faculteit van de Erasmusuniversiteit in Rot terdam. In de drie maanden die De Meij heeft genomen om zich te oriënteren op de Zeeuwse situatie, raakte hij overtuigd van de nood zaak een hogere prioriteit toe te kennen aan het preventieprogram ma. „Het regelmatig organiseren van brand- en ontruimingsoefenin gen is in eerste instantie de eigen verantwoordelijkheid van instellin gen als ziekenhuizen, maar het is ook onze maatschappelijke taak hen er op aan te spreken als dat naar ons inzicht te weinig ge beurt." Het ministerie van VWS kwam ok tober 2008 tot afspraken met de zorgsector over voorbereiding op rampen en crisis, zoals pandemie- ën. Daarvoor wordt jaarlijks 10 mil joen euro beschikbaar gesteld, ver deeld over de elf traumacentra in Nederland. Voor Zeeland is die functie ondergebracht bij het Eras- musziekenhuis in Rotterdam. De Meijs voorganger Henk Janssen zei bij die gelegenheid er van uit te gaan dat een substantieel deel van de rijksbijdrage naar de Zeeuwse hospitalen vloeit, zodat vaker een grootscheepse oefening kan wor den gehouden. Met het aantreden van een direc teur publieke gezondheidszorg wordt de GGD nadrukkelijker on der de vlag van de veiligheidsregio gebracht. Dat moet een hechtere samenwerking van de zogeheten 'witte kolom' (waartoe ook de dienst Geneeskundige Hulp bij On gevallen, GHOR, behoort) met an dere hulpdiensten in de hand wer ken. „Gezondheid en veiligheid overlappen elkaar bij allerlei drei gingen. Denk aan het gevaar op de uitbraak van infectieziekten na een ramp. Een goede nazorg is wat dat betreft zeker niet minder be langrijk dan preventie en de eerste hulpverlening." Ook binnen de GGD op zich staat een hoop te veranderen, stelt De Meij. Het onderbrengen van de jeugdzorg voor o tot 4-jarigen bij de gezondheidsdienst, betekent een verdubbeling van de organisa tie. Maar tegelijkertijd heeft de GGD te maken met bezuinigingen vanuit de overheden. Daardoor staat een aantal banen op de tocht, zegt de Meij. „We zetten pri mair in op hoe de taken efficiënter kunnen worden aangepakt, bij voorbeeld door meer samen te werken met andere organisaties. Maar ik denk wel dat we over drie jaar minder mensen op de loon lijst hebben staan." De GGD Zee land heeft momenteel 320 werkne mers. Wanneer er nu iets gebeurt, is Zee land goed op een ramp voorbe reid, constateert De Meij. De orga nisatie van Koninginnedag en de doorkomst van twee internationa le wielerkoersen bewijzen volgens hem dat de verschillende instan ties elkaar in de voorbereiding goed kunnen vinden. Die positie ve ervaringen moet als opmaat gel den voor een verdere uitbouw van de oefenprogramma's. „Als er nu iets gebeurt, is de GHOR op sterk te. Maar het is niet de GHOR die wij over twee, drie jaar willen zien. Er is een stevige inhaalslag ge maakt. Daar moeten nu een paar schepjes bovenop." *1 ft 8 il ^OGS wwwdéstöómtrefn 3 A.PIesmanweg Goes www.aes Vooralsnog de winnaar: De Reijgersberg van de familie Klaarenbeek, in Borssele. foto Willem Mieras Middel Zwake, van de familie Aarnoutse in Kwadendamme. foto Willem Mieras GOES - De politie Zeeland zoekt ge tuigen van een aanrijding die gis terochtend rond kwart over zeven plaatsvond op de rotonde Ring baan West/Edisonstraat in Goes. Een 26-jarige fietsster werd op de rotonde aangereden door een au to, vermoedelijk een zwarte Volks wagen. Deze auto kwam vanuit de Ringbaan West en is richting Edisonstraat gereden. De vrouw viel door de aanrijding, brak enke le ribben en liep een hersen- en ruggemergschudding en diverse bloeduitstortingen op. De politie zoekt getuigen, vooral naar een persoon die op het tijdstip van het ongeval hardliep bij de rotonde. Getuigen wordt verzocht te bellen naar 0900-8844. door Ad Roos MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een ne gentienjarige Arnhemmer en zijn 23-jarige vriend uit Hulst gevange nisstraffen van 21 maanden waar van zes voorwaardelijk en acht maanden waarvan vier voorwaar delijk opglegd. Met name tegen de Hulstenaar was een aanzienlijk hogere celstraf geëist: achttien maanden waarvan zes voorwaardelijk. Een derde jon geman, eveneens uit Arnhem, zal later worden berecht. Het trio had wel trek in een joint, maar geen geld om softdrugs te ko men. Daarom besloten ze een deal ende voetbalmaat van de Hulste naar te berovën van zijn hasj. Er werd op 13 januari van dit jaar met de medespeler van een zaal voetbalteam een afspraak gemaakt om op een parkeerterrein aan het Havenfort in Hulst de softdrugs te leveren. Op het moment dat de leverancier de drugs uit de kofferbak van zijn auto wilde pakken, kwamen de Arnhemmers tevoorschijn, vielen de dealer van achteren aan en be roofden hem onder bedreiging van een mes van veertig gram hasj, zijn geld, zijjn ID-kaart en zijn pinpas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68