181 zeeland Axel terug in de tijd met oldtimershow m Wat water en een paal Feestelijke start van Paardentoerisme Rolstoeler start in Sluis met sponsorrit langs kust Rijbewijs afgepakt na te hard rijden almanak 200 klassiekers op Hofplein RUITERNETWERK De nieuwe vereniging Paardentoerisme Zeeland staat in de startblokken. De club ijvert voor voorzieningen en routes voor ruiters en paard. Knooppuntenroutes www.pzc.nl dinsdag 11 mei 2010 Wout den Doelder van het Oldtimer Festival in Axel: „De hobby van het restaureren van klassieke auto's is groeiende." foto Mark Neelemans door Frank van Cooten AXEL - Hemelvaartsdag is in Axel synoniem voor het Oldtimer Festi val op het Hofplein. Dit jaar al weer voor de 24e keer. De hobby van het restaureren van auto's is groeiende, weet voorzit ter Wout den Doelder, zelf in het bezit van een aantal klassiekers. De organisatie merkt dat aan het aantal aanmeldingen. Vorig jaar werden 230 klassiekers toegelaten, maar dat zorgde volgens Den Doel der voor ontevreden gezichten. Vanwege grote aanbod heeft: de or ganisatie overwogen het festival uit te breiden naar het Kenne- dyplein, maar daar is van afgezien. „We kiezen voor kwaliteit en niet voor kwantiteit", zegt Den Doel der. „We willen de intieme sfeer bewaren." Vandaar dat nu maxi maal tweehonderd voertuigen wor den toegelaten, teneinde de oogap pels van de eigenaars voldoende plek te geven. Tevens hebben de bezoekers dan ruimte genoeg op het plein te flaneren. Ook het inschrijven gebeurt op een andere manier. Voorheen kon den de deelnemers zich op de dag dat het evenement werd gehou den inschrijven, maar dat zorgde wel eens voor chaotische taferelen. Daarom moesten de deelnemers zich dit keer van tevoren inschrij ven voor het festival. Uiteraard zijn er dit jaar weer een aantal blikvangers. Zoals een origi nele Amerikaanse brandweerauto die in de jaren zestig dienst deed in de buurt van New York. Ook twee Amerikaanse takelwagens uit dezelfde periode zijn te bewonde ren. De luxe automobielen zijn vooral Brits, Frans en Italiaans. „Dat zijn bij de liefhebbers de meest gekoes terde auto's." Het programma begint donderdag om 10.00 uur met een puzzelrit door de polders rond Axel. Een korte toerrit door het centrum is 's middags gekoppeld aan een con cours d'elegance op de Markt. De prijsuitreiking is om 17.00 uur. Ook is er een curiosa-markt. De entree is zoals vanouds gratis. Bij de PKN-kerk in de Koestraat is tevens een Provenement: proeven van tien gerechten uit tien landen. SLUISKIL - Zondagavond rond 18.15 uur is het rijbewijs ingevorderd van een 38-jarige man zonder vas te woon- of verblijfplaats. Hij reed Tip? redactie@pzc.nl Een verslaggeefster van deze krant heeft de respectabele leeftijd van vijf tig jaren bereikt. Om dat te vieren, nodigde ze haar naaste collega's uit. Voor één van hen was het het twee de feest van deze soort in één week. Ook haar echtgenoot had namelijk zojuist de vijf decennia volgemaakt. „Het wordt stilletjes aan tijd om hem in te ruilen", sprak zij. Ze vond het tijd worden voor 'een leuk jong ding'. „Zo eentje met energie", voeg de ze er aan toe. Dat kwam haar op een stevige reprimande te staan van de aanwezige collega's. Naarmate ze langer over haar woor den nadacht, kwam ze tot de conclu sie dat het toch niet zo'n goed idee was. Want eigenlijk was het ook wel lekker rustig, zo'n bedaagde man. door Martijn de Koning Alles op een presen teerblaadje aange reikt krijgen, dat is wat een hedendaag se toerist verlangt. Dat gaat dus óók op voor de vele gasten die West-Zeeuws-Vlaande- ren bezoeken om er tochtjes op paarden te maken. De nieuwe vere niging Paardentoerisme Zeeland springt er op in met voorzienin gen en routes. De basis van het idee is simpel, ver klaart voorzitter Pieter Nortier, ei genaar van De Paardenmelkerij en minicamping De Paardenwei bij Oostburg. Ondernemers die lid worden, verplichten te zorgen voor fatsoenlijke voorzieningen voor ruiters en hun paarden. „Dat hoeft niet méér te zijn dan een paal voor het paard, een schone emmer met fris water, een bezem en een schep", legt Nortier uit. Er zijn best ondernemers in de regio die zulke diensten al aanbieden, er kent hij. „Daarom zeggen sommi ge mensen ook tegen me: 'is dit nu nodig?' Mensen met paarden zijn hier net zo welkom als ieder een, dat hoef je toch niet te bena drukken."' Wel dus, vindt Nortier. „Zo werkt het tegenwoordig echt niet meer. Je moet je hand uitste ken en de gasten als het ware naar je toe trekken. Benadrukken dat ze écht welkom zijn." Als streek kun je dat alleen doen door de krachten te bundelen, meent Nortier. „En dan niet alleen door de ondernemers die iets met paarden hebben. Theetuin De Mo- relleput is bijvoorbeeld lid, en acti viteitencentrum De Boerenhoeve ook. Je denkt misschien: wat moe ten die nu bij een paardenvereni- ging? Maar ook zulke onderne mers hebben er baat bij ruiters te gast te hebben. Mensen met paar den willen onderweg ook stoppen en even een terrasje pikken, net De ruiterroutes van Paardentoeris me Zeeland bedragen in totaal vierhonderd kilometer. Het gaat om knooppuntenroutes, met de deelnemende leden als knooppunten. Vanaf daar kun je op verschillende manieren naar het volgende knooppunt van je keuze rijden. Routes zijn vanaf komend weekein de te plannen via de website van de vereniging: www.paardentoeris- me-zeeland.nl. Verder zijn er kaar ten te koop bij de leden, VW's en via de website. Het is ook mogelijk de routes met gps te rijden. als wandelaars en fietsers." De ver gelijking is meteen gemaakt: voor Nortier moeten ruiters in het West-Zeeuws-Vlaamse landschap net zo gewoon worden als mensen te voet of op de fiets. „Er zijn scep tici die denken dat die groepen el kaar in de weg gaan zitten. Kom nou toch, zeg ik dan. Er is hier zó veel ruimte." Bovendien heeft het trekken met paarden in de streek een historie. „Tot een jaar of vijftien geleden stonden er bij verschillende restau rants in de streek nog regelmatig paarden buiten. Nu wordt al snel gezegd: je moet daarvoor bij de manege in Nieuwvliet zijn. Die zijn ook gewoon lid hoor, maar het kan allemaal wat breder." De 25 huidige leden van de vereni ging zijn allemaal West-Zeeuws- Vlaamse ondernemers. Uitbrei ding buiten die regio kan alleen ge leidelijk, omdat de vereniging rou tes maakt tussen de deelnemende bedrijven. Er komen daarvoor geen bordjes in het landschap; er worden kaarten gedrukt. De nieu we routes voorzien in een behoef te, denkt Nortier. „Er bestaat nog een aantal oude routes, maar die zijn niet onderhouden. Het land schap verandert snel, dus het is niet aan te raden die nog te rij den." www.paardentoerisme-zeeland.nl op de Westkade in Sluiskil 147 kilo meter, waar niet meer dan 80 kilo meter is toegestaan. Tegen hem is ook proces-verbaal opgemaakt. Pieter Nortier is voorzitter van Paardentoerisme Zeeland. Het routenetwerk van Paar dentoerisme Zeeland wordt zaterdag geopend met een feestdag. Vanaf 10 uur zijn er toespraken, onder meer van ge deputeerde Marten Wiersma, bij paardenstalling De Vallei bij Sluis. Vervolgens is er een tocht naar Paardenmelkerij Nortier bij Oost burg, waar een lunch is. 's Mid dags volgt een rit naar minicam ping het Platte Putje bij Groede, waar 's avonds een barbecue wordt gehouden. Aanmelden kan nog via 0117 376044. door Martijn de Koning SLUIS - Christiaan Mensinga zit we gens een spierziekte al z'n hele le ven in een rolstoel. Dat weerhoudt, de inwoner van Voorthuizen er niet van tochten te maken waar de meeste valide mensen nooit aan toe komen. De 33-jarige Mensinga reed al negen keer in zijn handbe- wogen rolstoel een lange rit. Altijd met hetzelfde doel: geld ophalen voor inwoners van Kosovo. Zijn tiende grote tocht start ko mende zaterdag. Mensinga .'doet' de Noordzeeroute, die loopt van Sluis naar Den Helder, over dik 500 kilometer. Hij vertrekt om 12 uur op de Groote Markt, waar hij wordt uitgezwaaid door burge meester Jaap Sala. Die heeft ook nog een cadeautje voor Mensinga bij zich. Het goede doel van de rolstoeler is stichting De Brug, die geld verza melt voor armen en wezen in Kos ovo. De stichting koopt er onder meer schoolboeken, medicijnen en noodvoedsel van. Mensinga rijdt zaterdag tot Vlissin- gen, rust zondag uit, gaat maandag naar Neeltje Jans en vertrekt dins dag via de Brouwersdam uit de provincie. meer informatie: www.debrug.nu MEEST CELEZEN 1.Terneuzen zonder internet 2. Plan slaaphuisjes Z-Vlaamse strand 3. Streep door folklorefestival Sas WEBLOCS Kijk voor weblogs van PZC-redacteu- ren over allerlei onderwerpen op www.pzc.nl/blogs. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56