Voordelige BUSREIZEN bij KRAS.NL! binnenland 15 woorden Bloedtest kan alibi onderuit halen Joodse gemeente boos op Van der Laan KRAS» Politieman geschorst na huiselijk geweld CNV-leden akkoord met schoonmaak-cao Christenunie wil zicht op kosten-baten Giro Bernard Dewulf wint Libris Literatuur Prijs NIEUWE METHODE Stoffen in bloed geven tijdsbepaling misdaad BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cpm a Excursiereis Engeland 5 dgn o.b.v. 4 x ontbijt en diner Vertrek: ma. 21/6,12/7, 30/8 en 13/9 kastelen met fraai aangelegde tuinen, landhuizen, charmante kustplaatsjes, tearooms... laat u verrassen door Kent! Comfort Class busreis, verblijf in een goed hotel, excursieprogramma Zie www.kras.nl/35599 Excursiereis Duitsland 7 dgn o.b.v. 6 x ontbijt en diner Vertrek: ma. 21/6 met o.a. een vleugje Oranje-Nassau in Diez, Maria Laach, Dieblich, Trier, Boppard, St. Goar en Monschau Comfort Class busreis, verblijf in een 3-sterren hotel, excursieprogramma Zie www.kras.nl/39022 Rondreis Midden-Europa 12 dgn o.b.v. 11 x ontbijt en 9 x diner Vertrek: van ma. 24/5 t/m 4/10 maak nu uitgebreid kennis met vier interessante hoofdsteden: Berlijn, Praag, Boedapest en Wenen Comfort Class busreis, verblijf in toeristen klasse hotels, excursieprogramma Zie www.kras.nl/39028 Excursiereis Frankrijk 10 dgn o.b.v. 9 x ontbijt en diner Vertrek: van vr. 25/6 t/m 15/10 geniet van een fantastisch klimaat! met o.a. Nice, de Gorges du Verdon, St. Tropez, Cannes en optioneel Monaco Comfort Class busreis, verblijf in een 3-sterren hotel, excursieprogramma Zie www.kras.nl/39030 waarom zou je meer betalen dinsdag 11 mei 2010 vanwege formaat en gewicht van het schip. foto Robert Vos/ANP van PvdA, WD en D66. Toen in 1994 mede als gevolg van dat over leg een paarse regeringsploeg werd gevormd werd Dijkstal vice-pre- mier en minister van Binnenlandse Zaken. Later leidde hij de WD-fractie in de Kamer tijdens Paars II. Onder leiding van Dijkstal bleef de WD het in de peilingen eerst goed doen, maar eind 2001 nam de op mars van Pim Fortuyn de liberalen wind uit de zeilen. Na de moord op Fortuyn ging het nog slechter. „Ik zat in een wedstrijd die niet meer te winnen was", zei Dijkstal toen de WD veertien zetels had verloren. Teleurgesteld trok hij zich korte tijd later terug uit de Kamer. De laatste jaren uitte Dijkstal zijn zorg over rechtse stemmingmakerij door politici als Wilders. In 2009 werd bij Dijkstal kanker ge constateerd. Hij onderging chemo- kuren, maar de ziekte werd niet be dwongen. ENSCHEDE De politie Twente heeft een 41-jari- ge brigadier van politie geschorst naar aanleiding van een ernstig ge val van huiselijk geweld. De betrok ken brigadier zit in voorarrest. Het onderzoek naar de affaire wordt ge daan door het Bureau Interne Vei ligheid van de politie Twente. Er worden over de zaak verder geen mededelingen gedaan zolang het onderzoek loopt. UTRECHT De leden van vakbond CNV in de schoonmaakbranche hebben inge stemd met de cao die onlangs is af gesproken. Vrijwel alle leden kun nen zich in het akkoord vinden. De werkgevers zijn ook al akkoord met de overeenkomst die voorziet in 3,5 procent meer loon over twee jaar. De leden van FNV Bondgeno ten moeten nog akkoord gaan. DEN HAAG Of het nou de Giro is of het WK 2018: de Christenunie wil een kos- ten-batenanalyse. Tweede Kamer lid Esmé Wiegman heeft minister Klink gevraagd kosten en inkom sten van grote sportevenementen inzichtelijk te maken. Te beginnen met de Giro. Ze wil onder meer we ten hoe de lasten worden verdeeld tussen gemeenten en Rijk. AMSTERDAM De Vlaamse schrijver, dichter en co lumnist Bernard Dewulf (50) heeft gisteren de Libris Literatuur Prijs gewonnen met zijn novelle Kleine dagen. Juryvoorzitter Hans Wijers, in het dagelijks leven topman van chemie concern AkzoNobel, maakte dat be kend in het Amstel Hotel in Am sterdam. Aan de prijs is een bedrag van 50.000 euro verbonden. Wijers noemde het boek van De wulf een „stilistisch kroonjuweel". Druppel bloed of speeksel kan laten zien wanneer deze werd achtergelaten. Gehalte aan hormonen melato- nine en Cortisol gebruikt bij bepaling. Onderzoek gedaan door Eras mus MC in Rotterdam. DEN HAAG - Wetenschappers heb ben een methode ontdekt om te bepalen wanneer een druppel bloed of speeksel op de plek van een misdaad is achtergelaten. Zo is het mogelijk om het alibi van een verdachte beter te controleren, al dus onderzoekers van het Erasmus MC in Rotterdam. Het is al langer mogelijk om via DNA uit bloed of speeksel te bewij zen wie op de plaats van een moord of mishandeling is geweest. Maar niet wanneer. Verdachten konden dus stellen dat het materi aal voor of na het misdrijf op de bewuste plaats moet zijn terecht gekomen. De nieuwe test biedt de mogelijk heid een antwoord te vinden op de wanneer-vraag, aldus de onder zoekers. Daarbij wordt gekeken naar de aanwezigheid van de hor monen melatonine en Cortisol in het bloed of speeksel. Gedurende de nachtelijke uren is er een verhoogde concentratie me latonine aanwezig, die gedurende de dag afneemt. In de vroege och tend, vlak na het wakker worden, speelt vooral het hormoon Cortisol een rol. „Het is niet zo nauwkeurig dat we kunnen zeggen: het was kwart voor vier 's nachts", aldus profes sor Manfred Kayser, afdelings hoofd Forensische Moleculaire Bio logie van het Erasmus MC. „Maar we kunnen wel vaststellen of het rond het middaguur, de vroege ochtend of laat in de nacht was." Vooralsnog werkt de methode al leen bij bloed en speeksel, omdat de hormonen daar makkelijk in zijn te vinden. Bovendien worden deze twee vloeistoffen het meest op een plaats delict aangetroffen, aldus Kayser. Voor haren, sperma en huiddeeltjes werkt de test 'hoogstwaarschijnlijk niet'. Of de test ook in oude zaken kan worden gebruikt, is de vraag, stelt de professor. Wel is duidelijk dat melatonine na vier weken nog kan worden aangetoond, voor Cortisol wordt dat al moeilijker. „Maar een langere periode dan vier weken hebben we niet onderzocht", al dus Kayser. Het Nederlands Forensisch Insti tuut (NFI), dat het onderzoek sponsorde, noemt de test 'een mooie eerste stap'. Op de hele kor te termijn zullen er nog geen mis drijven mee worden opgelost. Daarvoor zal meer onderzoek moe ten worden gedaan. AMSTERDAM - De Joodse Gemeen te Amsterdam (NIHS) stoort zich aan een opmerking over de Joden vervolging van oud-minister Eber- hard van der Laan. Van der Laan betoogde op 4 mei in zijn toespraak in het Haagse perscentrum Nieuwspoort dat meer onderzoek nodig is naar de rol van de Nederlanders tijdens de lodenvervolging. Dit onderzoek zou volgens Van der Laan, die kan didaat is voor het burgemeester schap in Amsterdam, moeten aan tonen dat het niet past om Neder landers te betichten van een 'slap pe houding' tijdens de Tweede We reldoorlog. Het NIHS noemt de woorden van Van der Laan 'stuitend en niet juist'. Volgens de raad gaat de oud-minister voorbij aan de ge schiedenis. Bovendien toont hij weinig empathie voor de joden en maakt hij zich bij voorbaat onge schikt voor het burgemeester schap. Tijdens de oorlog is het grootste deel van de 80.000 joden van Amsterdam afgevoerd. Van der Laan zei op 4 mei ook dat de Tweede Wereldoorlog met ge deeltelijk pensioen moet. Hij ver wees naar een onderzoek waaruit zou blijken dat 30 procent van de 55-plussers voorstander is van een herdenking om de vijfjaar. Eberhard van der Laan foto ANP of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van Js-reizen of Arke Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reservering'skosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5