Joviaal zonder hoogdravende 4l Arts weet vaak niet van wens patiënt om thuis te sterven Man vermiste vrouw uit Siddeburen van moord verdacht 'Koningin Beatrix' in Madurodam PAUL KUSTERS In Memoriam 1943 - 2010 dinsdag 11 mei 2010 DEN HAAG - Veel mensen overlij den nog in een ziekenhuis terwijl ze liever thuis hadden willen ster ven. Hun arts weet vaak niets van deze wens, zo blijkt uit een studie die is verricht door het Neder lands instituut voor onderzoek van de gezondheidszorg, Nivel, en het VU medisch centrum (VUmc). Tweederde van de patiënten over lijdt niet onverwacht. Veertig pro cent van hen sterft in het zieken huis, maar vaak tegen hun zin. Ver- uit de meesten van hen (98 pro cent) had liever thuis of in het ver zorgingshuis de laatste adem uitge blazen. Van deze patiënten was de huisarts meestal niet op de hoogte van waar zij het liefst wilden over lijden. Volgens de onderzoekers van het Nivel en het VUmc zouden artsen de overlijdenswensen van de pa tiënten standaard moeten bespre ken. Dat moet tijdig gebeuren (voor het overlijden echt in zicht is) en het gesprek moet ook op gezette tij den worden herhaald omdat wen sen gaandeweg kunnen verande ren. De huisarts hoort het initiatief tot een dergelijk gesprek te nemen, vinden de onderzoekers, vooral bij heel oude patiënten, arme patiën ten en patiënten die al in het zie kenhuis liggen. Volgens de onderzoekers kunnen de geuite wensen overigens in de meeste gevallen in vervulling gaan. Vier op de vijf patiënten van wie de huisarts weet waar ze te zijner tijd willen sterven, overlijden na melijk wél op de door hen gewens te locatie. De meesten willen thuis overlij den (88 procent), sommigen in een hospice (10 procent) en een enkeling kiest voor het ziekenhuis (2 procent). GRONINGEN - Een 62-jarige man uit het Groningse Siddeburen die eind januari werd opgepakt we gens mogelijke betrokkenheid bij de verdwijning van zijn 36-jarige vrouw, wordt vervolgd voor moord. Dat heeft het Openbaar Ministerie (OM) gisteren gemeld tijdens een zittiftg bij de recht bank in Groningen. Het lichaam van de vrouw is nog niet gevon den. Volgens justitie is er voldoende be wijs om de man langer vast te hou den. In het bed van het echtpaar is bloed aangetroffen en ook vindt het OM het verdacht dat de man de dag voor de verdwijning van zijn vrouw geld van haar rekening op zijn eigen rekening heeft laten overschrijven. Verder zou de verdachte een poets doek met DNA van de vrouw in een openbare prullenbak hebben weggegooid en komen zijn verkla ringen niet overeen met getuigen verklaringen. De man ontkent iets met de ver dwijning van zijn vrouw te maken te hebben. „Dit is een normale ver missingszaak, er is geen sprake van een misdrijf', aldus zijn advocaat. Het OM wilde de verdachte laten onderzoeken in het Pieter Baan Centrum, maar de man liet weten daaraan niet te willen meewerken. De rechtbank concludeerde daar op dat observatie in de justitiële kliniek zinloos is. De vrouw verdween op 10 januari. Pas acht dagen later brachten drie vriendinnen van de vrouw de poli tie op de hoogte van haar vermis sing. Haar man deed kort daarna aangifte. Agenten hebben onder meer na een tip in het Afwateringskanaal bij Steendam in Groningen naar haar lichaam gezocht, maar niets gevonden. TOOS, 8, HENK ZIJN OP VAKANTIE en waren verseten vooraf naar ge prijs te vrasen. ...kunnen jullie met spoeg 500 euro overmaken DEN HAAG - Het schip 'Koningin Bea- durodam met een 220-tons mobiele plaatst naast Hotel New York. De te- trix' van Stena Line is gisteren in Ma- telescoopkraan in het water ge- lescoopkraan moest worden ingezet Hans Dijkstal was een libe raal van het zuiverste water. Aan conservatieve WD'ers had hij geen boodschap. Hij stond aan de wieg van het eerste paarse kabinet. door Dick van Rietschoten Hans Dijkstal was geen man van hoogdravende woorden. Niet voor niets placht hij te zeg gen dat 'garagehouder Jansen uit Appingedam en zijn vrouw' hem ook moesten kunnen volgen. Dijk stal was zeer toegankelijk. Hij was joviaal, verschanste zich nimmer in een ivoren toren en deinsde er evenmin voor terug bij feestelijke gelegenheden zijn saxofoon ter hand te nemen. Hij draaide schijn baar voor geen enkele politieke rol z'n hand om: wethouder in Wasse naar, Tweede Kamerlid, minister, vice-premier, fractieleider. Begin deze eeuw werd hij zelfs genoemd als mogelijke premier. Eigenlijk had Dijkstal maar één makke: door zijn uitstraling liep hij het risico voor oppervlakkig te worden versleten en niet serieus genoeg te worden genomen. Het liefst wilde Dijkstal acteur of muzikant worden, maar het draai de uit op een rechtenstudie en een opleiding voor het verzekeringswe zen. Begin jaren zeventig raakte hij betrokken bij de lokale politiek in Wassenaar. Dijkstal was een libe raal van het zuiverste water, die van de conservatieve vleugel van zijn partij weinig moest hebben. Hij belandde in 1982 in de Kamer en ontwikkeldezich tot een bevlo gen Kamerlid. Hij schoof aan bij het zogeheten Des Indes-beraad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4