sturen ze me terug naar Irak' 19 Trekkermuseum open F EXPLOSIE VERF&WAND VOORTAAN EUGER! Herdenking op Franse militaire begraafplaats Rommeldam zoekt nieuwe vrijwilligers Fietsexcursies over Noord-Beveland Spinningmarathon voor het goede doel Kerk en toren open voor bezichtiging Gezelligheids- en puzzelrit door polders dreigende uitzetting LET OP! LET OP! DONDERDAG HEMELVAARTSDAG WEEKMARKT MIDDELBURG! VERFfr dinsdag 11 mei 2010 mmm KAPELLE Op de Franse militaire begraaf plaats vindt op woensdag 19 mei de herdenking plaats voor de geval lenen in de Tweede Wereldoorlog. Om 15.30 uur is de ontvangst in het gemeentehuis van Kapelle. Om 16.00 uur vertrekt de stoet in een 'stille tocht' naar de begraafplaats. Er volgen korte toespraken, spelen van The Last Post, een minuut stil te, kranslegging en een défilé. WEMELDINGE Rommeldam, de kindervakantie week van de gemeente Kapelle, is op zoek naar vrijwilligers. De A-groep zoekt mensen vanaf vijf tien jaar; wie wil meehelpen bij de B-groep moet zestien jaar zijn. Aan melden voor de A-groep kan via rommeldama@gmail.com. Voor de B-groep: rommeldam@gmail.com. Rommeldam wordt dit jaar in We- meldinge gehouden. WISSENKERKE De VW Walcheren en Noord-Beve land begint weer met de fietsexcur sies 'Verhalen in het Land' op Noord-Beveland. Elke donderdag van mei tot en met september gaat een gids per fiets op pad. Aanmel den kan tot woensdagmiddag 16.00 uur via nummer 0113-371595. De kosten zijn 5 euro per deelnemer. Alle verdere informatie staat op www.verhaleninhetland.nl. GOES Stichting Jayden houdt op vrijdag 14 mei van 14.00 tot 17.00 uur op de Grote Markt in Goes een spinning marathon. Tegelijkertijd houdt SM- WO een straatvoetbaltoernooi. Er zijn kraampjes met eten en drin ken en voor de kinderen is er een springkussen en schminken. De op brengst gaat naar de stichting Jay den dat zich inzet voor onderzoek naar neuroblastoom kinderkanker. KAPELLE De hervormde kerk in Kapejle is za terdag 15 mei van 13.30 uur tot 17.00 uur open voor bezichtiging. Ook de toren kan worden beklommen. In het vervolg zullen kerk en toren van 16 juni tot en met 11 september elke woensdag en zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur geopend zijn. De toegang tot de kerk is elke keer gratis, de entree naar de toren kost een euro. 'S-GRAVENPOLDER Motor- en autoclub De Zeeuwen houdt op donderdag 13 mei een puzzel- en gezelligheidsrit voor au to, motor, brommer of scooter. De rit gaat over goed berijdbare bin nenwegen op Zuid-Beveland. Er zijn een beginners- en gevorder- denklasse. Inschrijven van 18.30 tot 19.30 uur in het dorpshuis van 's-Gravenpolder. Meer informatie www.macdezeeuwen.nl. De hoogzwangere Raghad, Mohammed en zoontje Walid verblijven nu nog in het asielzoekerscentrum in Middelburg. Het gezin wordt uit elkaar ge scheurd als er geen oplossing komt voor hun dreigende uitzetting naar Irak. foto Ruben Oreel te zijn land nadat zijn moeder en broer in 2005 waren vermoord. Zelf doorstond hij verschillende martelingen. „Mijn vinger is gebro ken, ik ben geslagen en kreeg een schoen in mijn gezicht. Twee keer is mijn auto van me afgepakt. In Kirkuk, waar ik vandaan kom, ver moorden mensen van de verschil lende bevolkingsgroepen elkaar ge woon op straat." Raghad ontmoette hij in 2008 in het aanmeldcentrum in Ter Apel. Zij wilde haar leven niet delen met de verschrikkelijke man aan wie zij uitgehuwelijkt was. Maar die zinde op eerwraak. Toen de be dreigingen te erg werden, is zij Bag dad ontvlucht. Vanuit Turkije brachten mensensmokkelaars haar naar Nederland. Daar zou ze een goede kans hebben om te mogen blijven. Pas na een maand durfde Mohammed zijn landgenote aan te spreken. „Zo gaat dat in onze cultuur." Maar twee dagen later werd ze overgeplaatst. Hij belde stad en land af om haar terug te vinden en smeekte om net als zij naar het AZC in Middelburg te mogen. Daar moest Raghad haar procedure afwachten. Of hij blij was om haar weer te zien? „<Jok", zegt hij met predicht- jes in zijn ogen. „Heel erg. Na vijf tien dagen zijn we getrouwd." De kleine Walid kraait als zijn va der hem op schoot op en neer wipt. Ze hebben net zijn eerste ver jaardag gevierd. Het ventje werd al na 6,5 maand geboren en woog slechts driehonderd gram, vertel len zijn ouders. Ze hebben nog niet van hun huwelijk kunnen ge nieten, want in het opvangcen trum delen ze hun huisje met an dere mensen. „Niet zo romantisch dus", lacht Raghad. De zorgen over de dreigende uit zetting zijn van haar gezicht af te lezen. De familie van haar ex-man is nog steeds wraakzuchtig, weet de jonge vrouw. „Ze zullen mijn kinderen iets aandoen." Mohammed begrijpt het gemak niet, waarmee Nederland mensen uitzet. „Iedereen weet wat er ge beurt in Irak. Hoe kunnen ze zeg gen dat het veüig is?" Als dat zo was, ging hij morgen nog terug. „Want wil niet iedereen het liefst in zijn eigen land wo nen?" Geschokt vertelt hij hoe hij op televisie buitenlandse honden met een simpel dierenpaspoort Ne derland in zag komen. „Ik heb zo'n papiertje niet." Het is zijn wanhoop die spreekt. „De vlucht naar een veilig land was lang en zwaar. Straks word ik in twee uur als een pakketje naar Irak terugge stuurd." NISSE - Het Trekkermuseum aan de Palmboomseweg in Nisse gaat zaterdag 15 mei weer open. Ook dit jaar is weer een fraaie col lectie historische trekkers van mi nimaal 35 jaar oud samengesteld. Er zijn ook stationaire motoren te zien. Het tractormerk Hanomag staat dit seizoen centraal. Zaterdag wordt tevens het clubkampioen schap ringsteken op oldtimertrac toren gehouden. De stoomtrein' Goes-Borsele stopt speciaal voor deze gelegenheid bij het Trekker museum. Het museum opent za terdag om ro.oo uur. Tot en met september is het elk weekend open. In juli en augustus kunnen bezoekers ook op woens dag, donderdag en vrijdag terecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 47